מלחמת הכנופיות |

הפשע הישראלי זקוק למבוגר אחראי

מאז הסגרת אברג'יל לארה"ב, הפכו ראשל"צ, בת ים וחולון לאזור מלחמה. המאבק על הנהגת עולם הפשע הוביל למותם של 10 עבריינים. הסוף לא נראה באופק

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ב-24 בפברואר 1993 בסביבות השעה 01:30, יצא יחזקאל אסלן, אז בכיר העבריינים בישראל, ממסעדת דגים ברחוב החשמונאים בתל אביב, ונכנס יחד עם ידידתו לרכב שהמתין להם מחוץ למסעדה. ברגע שנסגרה הדלת, הגיח אדם חמוש וירה באסלן כמה כדורים בפלג גופו העליון. הידידה נפצעה. אסלן מת מאוחר יותר מפצעיו בבית החולים. החיסול הזה, כך סבורים במשטרה עד היום, היה נקודת המפנה המשמעותית ביותר בעולם הפשע בישראל. עד אז, אירעו אמנם חיסולים של עבריינים, אבל העומדים בראשי ארגוני הפשיעה נהנו מטאבו - את ראשיהם, כך היה נהוג, לא מחסלים. לפתע, שונו כללי המשחק. הכל מותר, כל אחד על הכוונת.

עשרים שנה לאחר מכן, חלה בימים אלו תפנית נוספת, דרמטית לא פחות, בחיסולי העולם התחתון: המבוגר האחראי נעלם. אם עד עתה, חיסולים היו מוצאים לפועל בהוראת ראש הארגון ומתוכננים על פי ההיררכיה הארגונית, כעת הסכר נפרץ. החיסולים, כך טוענים בכירים בעולם התחתון ובמשטרה, מתקבלים בהחלטה של רגע על ידי עבריינים צעירים שסוגרים חשבונות עם יריביהם. סמכותם של ראשי הארגונים כמעט ונעלמה, גם אם רוחם עדיין שורה על הכנופיות האלימות שצצות מידי יום.

סדרת החיסולים שאירעה בתקופה האחרונה בחולון, בת ים וראשון לציון, היא הדוגמא הטובה ביותר לעידן חדש זה בפשע הישראלי. כתוצאה מהמאבק על שליטה וכבוד בין שני עבריינים נהרגו עשרה עבריינים צעירים עד כה, גרם להיעלמות של לפחות שניים אחרים, וסיכן את שלום הציבור בפיצוץ רכבים במקומות הומי אדם.

בנק של איש אחד

אזור חולון, בת ים וראשון לציון היה ידוע עד לאחרונה כזה שנמצא בשליטו של העבריין יצחק אברג'יל, מי שעל פי המשטרה היה מוגדר כיעד מספר אחד של המשטרה מאז מאסרו של זאב רוזנשטיין. הוא שלט על תחומי ההימורים, הסחיטה באיומים, ההלוואות בשוק האפור ולמעשה כל תחום שניתן היה לגרוף בו רווחים גדולים לעולם הפשע. בכל האזורים שבשליטתו היו לאברג'יל אנשים שונים, שדאגו להבהיר לכל מי שהעז לשכוח, כי הוא בעל הבית.

אחד הבכירים שבהם היה עבריין בשם דודו מויאל, תושב מערב ראשון לציון, שאסף סביבו כמות מכובדת של עשרות צעירים בשנות ה-20 לחייהם, שעבדו בשבילו. עיקר עיסוקם היה בשוק האפור. העבריינים הבכירים, שמחזיקים בידיהם סכומים עצומים של כסף שחור, נהגו להעניק לאותם צעירים מאות אלפי שקלים, איתם היו אמורים הצעירים להשיג כמה שיותר לווים בריבית גבוהה. כל עבריין צעיר שלט על אזור אחר, והיה מחויב לספק מדי חודש לעבריין הבכיר ריבית על הסכום שאותו קיבל. כך הצליחו אברג'יל ומויאל ליצור באזור ראשון לציון, חולון ובת ים מעין רשת סניפי בנקים של איש אחד.

כוחה האמיתי של הרשת, עם זאת, בא לידי ביטוי רק כאשר אחד הלווים לא הצליח לעמוד בתשלומים. הריבית הגבוהה גרמה להכפלת ושילוש הסכומים במהרה, עד שהלווה לא יכול היה להחזיר את ההלוואה כלל. אז היה הארגון מפעיל את העבריינים הצעירים לטובת גביית הכספים. אלו הפעילו אלימות קשה כלפי הלווים, והפחידו את בני משפחותיהם. לעתים גם היו מתבצעות רציחות, או ניסיונות לרצח.

הרשת המוצלחת של העבריינים הצעירים סיפקה לארגוני הפשיעה רווחים של עשרות ומאות מיליוני שקלים, מבלי שהמדינה מודעת לכספים. מבחינת עולם הפשע, זהו מכרה זהב. ראשון לציון, חולון ובת ים הכפילו בשנים האחרונות את גודלן ואת מספר תושביהן, והפכו לכר פורה עבור שוק ההלוואות, ההימורים והסחיטות באיומים.

הכל השתנה במאי 2011. יצחק אברג'יל הוסגר לארצות הברית במבצע שקיבל במשטרה את הכינוי "הקוביה האחרונה", משמע, ארגון הפשיעה הגדול האחרון שנותר לשים עליו את היד. ואולם קוביה אחרונה זו שנעלמה גם גרמה לוואקום בעולם הפשע. העבריינים הצעירים לא ידעו למי עליהם לשמור אמונים. לאט לאט, החלו השלוחות השונות של הרשת לפעול באופן עצמאי, לפחות עד שיהיה ברור מי נוטל פיקוד בזמן שהראש נמצא בכלא.

קרבות ירושה

ולעצמאות זו היו השלכות. במהרה התגלעו סכסוכים קשים בין העבריינים השונים, והציתו את הסבב האלים שפקד לאחרונה את ראשון לציון, חולון בת ים. הבולט בסכסוכים אלו הוא זה שבין בכיר ארגונו של אברג'יל, דודו מויאל, ובין יניב בן שושן, שהיה מקורבו של מויאל שנים רבות. הסיבה לסכסוך לא ידועה למשטרה עד היום, אבל תוצאותיו ניכרות בשטח. בן שושן, שגר במזרח ראשון לציון, הקים לעצמו כנופיה חדשה ויריבה לכנופיה של מויאל, תושב מערב העיר. העיר נחצתה. בן שושן גם הצליח להעביר לשורותיו כמה מאותם צעירים שעבדו עבור מויאל, והאחרון ראה בכך הכרזת מלחמה. בן שושן ואנשיו הוכו קשות. הפעולה הבאה שיעשו, בחיפוש אחר רשת ביטחון, תחריף את המאבק עוד יותר.

יוסי מוסלי הורשע ב-2007 עם עוד תשעה מחברי ארגון הפשיעה שבראשו עמד, במסגרת עסקת טיעון. הוא נכלא, אבל אנשיו ואחיו המשיכו לנהל את עסקיו וחיפשו מקומות נוספים אליהם יוכלו להתפתח. הסכסוך שפרץ בין העבריינים בראשון לציון קרץ להם, והם הציעו לבן שושן את עזרתם מול מויאל ואנשיו. מטרתם היתה לשים את ידם על שוק ההלוואות של האזור, ולכן נכנסו בהתחלה כנותני חסות מרחוק.

סמוך לאותה נקודה, מצאו עצמם הן בן שושן והן מויאל במעצר. במאי 2011 הגיעו בלשים של היחידה המרכזית במחוז מרכז לביתו של מויאל, היעד המרכזי של יחידתם. הם הבחינו בחדר הדודים שבקומת הגג במטען חבלה עטוף בנייר כסף, הזמינו צוות חבלה שלקח את המטען מהמקום והניחו במקומו מטען דמה, זהה בדיוק למטען שנלקח. כעבור כמה שעות עלה מויאל יחד עם ידידה לחדר ולקח את מטען הדמה איתו. הוא נעצר בצאתו מהבניין על החזקת מטען חבלה תקני בבניין רב קומות.

במקביל, יצא בן שושן ממעצר הבית שבו הושם, כדי להשתתף באירוע משפחתי באולם אירועים. המשטרה באה לעצור אותו, ומצאה כי נשא עליו אקדח ובו שמונה כדורים. בימ"ר מרכז היו מרוצים לקבל את שני היעדים שלהם עם ראיות כל כך מוצקות והשניים נכנסו לכלא במסגרת עסקת טיעון.

צעירי הכנופיות מצאו עצמם במצוקה, אותה זיהו האחים מוסלי במהרה. בזה אחר זה ערקו הצעירים אל שורותיו של מוסלי, והחלו לעבוד עבורו בשוק ההלוואות. אנשיו של אברג'יל התבוננו מהצד ולא אהבו את שראו. הם הרגישו כי פרנסתם נגזלת להם מהידיים. בכך ניתן אות הפתיחה לסדרה של חיסולים בין העבריינים בראשון לציון, חולון ובת ים.

עונת החיסולים

אבי דוד היה אחד מבכירי ארגונו של אברג'יל, שנתפס והורשע בעבר בניסיון לירות טיל לאו במטרה לחסל את אסי אבוטבול, יריב הארגון. ב-2011 חצה את הקווים, והחל, כך לפי תפיסתם של אנשי אברג'יל, לעבוד עבור משפחת מוסלי. באוקטובר אותה שנה הוא חוסל כשישב במסעדה. בן שיחו היה העבריין מוטי חסין, בכיר ארגונו של אברג'יל. חסין נמלט מהזירה אולם בימים אלו הוא עצור ועומד למשפט במעורבות לרצח של דוד והעבריין יצחק גפן, שפעל גם הוא עבור מוסלי בחודשים שקדמו לחיסולו.

חיסול בולט אחר אירע בפברואר 2012, אז נרצחו דניאל סמרה ואוהד פרנקו בראשון לציון. השניים עבדו עבור מויאל, אך בשבועות לפני הרצח עברו כנראה לחסותו של מוסלי. הם נמצאו ירויים בפלג גופם העליון בתוך רכבם, בלב שכונת מגורים.

גם לאחר עשרה קורבנות, נראה כי השטח לא עומד לשכוך בקרוב. בחודשים הקרובים צפויים מויאל ובן שושן לצאת מהכלא לאחר שהשיגו עסקאות טיעון שהטיבו עמם, והמלחמה תשוב לבעור. את ההוכחה לכך סיפק בן שושן בזמן מעצרו, כשאמר לאחד השוטרים "כשאשתחרר מפה אתה גמור, אתה לא מבין, אתה תהיה מתחת לאדמה. אתה לא יודע עם מי התעסקת".

פורצי גבולות

במשטרה אומרים כי גם אם מלחמת השליטה מתנהלת על ראשון לציון, חולון ובת ים, לא ניתן להגביל אותה לאזורים אלו בלבד. חיסולים מבוצעים גם מעבר לגבולות הערים, ושוטרי המחוז פועלים למעשה כמעט באופן רציף ויום יומי מול עמיתיהם בשאר חלקי הארץ. גם ניסיון החיסול של שני האחים שאירע במוצאי שבת האחרונה בתל אביב, חשוד כקשור באופן עקיף לארגונים אלו. עם זאת, במשטרה בודקים גם את האפשרות כי היתה זו "תקלה מבצעית" של השניים, וכי המטען היה אמור להיות מונח ברכבו של עבריין אחר.

האחים שנפצעו היו מסוכסכים לאחרונה עם האחים העבריינים יוסי ואלעזר דאנוס. יוסי דאנוס היה כלוא בכלא רימונים, והסתכסך שם עם עבריין צעיר בשם בן צבן. האחרון יחד עם שניים נוספים, דקר את דאנוס כשהיה במקלחת, וגורלו נחרץ. באוקטובר 2010 המתין לצבן עבריין בשם סמחייב מחוץ למועדון הקולוסאום בתל אביב, וברגע שראה אותו יוצא, ירה בראשו כדור מטווח אפס.

צבן עם זאת הצליח להינצל למרות הפציעה הקשה, וחזר על פי החשד לפשע. היום הוא עצור במעורבות ברצח שרון מזרחי בספטמבר 2012. מזרחי זה, כך סבורים במשטרה, השתייך לארגונו של אברג'יל והיה חבר קרוב של דודו מויאל, עד שהחליט לעבוד עם אנשי מוסלי. צבן חשוד גם במעורבות ברצח ג'ורדן אזולאי שנעלם לפני כשנתיים וגופתו טרם נמצאה. בימ"ר תל אביב סבורים שהוא נרצח בשל סכסוך עם אותן כנופיות שערקו מאברג'יל למוסלי.

גורמים המעורבים בחקירה מסבירים שלמרות שרוחם של אברג'יל ומוסלי שורה על הכל, לא ידוע עד כמה הם מעורבים, אם בכלל, ברציחות. ספק אם משהו מהם הכיר את אחד מהצעירים שנרצחו בשנתיים האחרונות. הגורמים הבכירים בארגונים מנסים להחזיק את אימפריות הפשע של הגדולים, שנמצאים בבתי הכלא. במחנאות החריפה בין הארגונים, נוצרו כנופיות קטנות ואלימות. המבוגר האחראי נעלם, העבריינים הצעירים מתפרעים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ