עובדי בתי המשפט חייבים לדווח על תביעות נגד קרובי משפחה; שופטים לא

תיק הנוגע לכלתה של שופטת בית המשפט המחוזי מרכז מתנהל בבית המשפט, מבלי שדיווחה על הקשר המשפחתי

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בדיקת "הארץ" בעקבות פרשת השופטת נגה אוהד מעלה כי על שופטים לא חלה חובת דיווח במקרה של הגשת תביעה שהשופט או בן משפחתו צד לה, אולם על עובדי מנהלה במערכת בתי המשפט דווקא כן.

בשבוע שעבר דווח ב"כלכליסט" כי במשך למעלה משנתיים מתנהל בבית המשפט המחוזי מרכז תיק פירוק של חברה שנמצאת בבעלות כלתה של השופטת נגה אוהד, המכהנת כשופטת באותו בית משפט. הן השופטת והן בני משפחתה לא עדכנו את השופטים הדנים בתיק על הקשר המשפחתי. הנושא נמצא כעת בבדיקה של הנהלת בתי המשפט, שבמסגרתה עולה השאלה אם היה על השופטת לדווח על התביעה.

מתברר כי לגבי עובדי מנהלה קיים נוהל פנימי שעניינו טיפול בתיק שיש לעובד בית המשפט זיקה משפחתית או חברית אליו. בהתאם לנוהל, עובד שהוא צד בהליך משפטי כלשהו יודיע בכתב לממונה מיד עם פתיחת ההליך. הממונה יעביר את הודעת העובד לנשיא בית המשפט שיחליט באיזה בית משפט באותו מחוז התיק ידון, או יעביר את העניין להחלטת נשיא בית המשפט העליון כדי שיחליט באיזה מחוז התיק ידון. כך גם במקרה בו מעורב קרוב משפחה של העובד במשפט, או חבר קרוב.

הנוהל שחל על עובדי מנהלה אינו חל על שופטים. במערכת בתי המשפט הסבירו כי לא קיימת חובת דיווח על גורמים שבעניינם השופט מנוע מלדון, שכן הדבר הוא תלוי נסיבות. השופט, לפי דין, הוא עצמאי, וחלה עליו רק מרות החוק, לפי דיני הפסלות. מדוברות מערכת בתי המשפט נמסר כי "הצורך של שופט לדווח על כך שבן משפחתו מנהל הליך משפטי בפני שופט אחר, קיים רק במקרים בהם שמיעת ההליך על ידי השופט האחר יוצרת נסיבות שעשויות להביא לצורך בפסילות". 

השופטת נגה אוהדצילום: מתוך אתר בתי המשפט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ