אילן ליאור
אילן ליאור

בג"ץ ידון רק בסוף חודש מאי בעתירה נגד המשך כהונתו של צבי בר כראש עיריית רמת גן. זאת חרף הגשת כתב האישום נגד בר לפני שבוע וחצי והחלטת השופטת עדנה ארבל ביום חמישי האחרון לקבוע דיון "בהקדם".

את העתירה לבג"ץ הגיש ביולי 2011 חבר מועצת העיר רמת גן ד"ר אבי ליליאן, באמצעות עו"ד עפר לרינמן. העתירה התבססה על הודעת הפרקליטות שלושה חודשים קודם לכן כי בכוונתה להגיש כתב אישום נגד בר בכפוף לשימוע. בדיון היחיד בעתירה שהתקיים לפני שמונה חודשים, נענה בית המשפט לבקשת המדינה להמתין להכרעת הפרקליטות בדבר הגשת כתב האישום ורק לאחר מכן לבחון את הסוגיה.

צבי בר (78) הוא אחד מראשי הרשויות הוותיקים ביותר בישראל. הוא נבחר לראשות עיריית רמת גן חמש פעמים ברציפות ומכהן בתפקיד זה 24 שנים. על פי כתב האישום, בעת כהונתו קיבל שוחד בסך כ-1.7 מיליון שקלים מיזמי נדל"ן תמורת קידום ענייניהם. עוד מייחסת לו הפרקליטות מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט. הפרקליטות גייסה את יזם הנדל"ן עמנואל ארביב כעד מדינה נגד בר. ואולם למרות האישום נגדו, בר מסרב בתוקף להתפטר מראשות העיר. יתרה מזאת, הוא אף אינו שולל את האפשרות להתמודד לתפקיד פעם נוספת בבחירות שיתקיימו בסוף השנה.

צבי ברצילום: תומר אפלבאום

על פי חוק, בר אכן אינו חייב להתפטר. חוק הרשויות המקומיות (בחירת ראש הרשות וסגניו וכהונתם) קובע כי ראש רשות יועבר מתפקידו רק אם בית משפט הרשיע אותו בעבירה שיש עמה קלון. עם זאת, החוק מקנה למועצת העיר סמכות להעביר את ראש העירייה מתפקידו כאשר היא סבורה שהוא מתנהג "התנהגות שאינה הולמת מעמדו של ראש רשות". על מנת להוביל מהלך שכזה צריך רוב של 75% מחברי המועצה וכן אישור שר הפנים.

העותר, ליליאן, מוחה על כך שהדיון בבג"ץ יתקיים רק בעוד שלושה חודשים וחצי. "זה דבר תמוה בלשון המעטה, כי הרי הטענה שלנו היא שראש העיר לא יכול להמשיך ולכהן ולו דקה אחת נוספת כשעומד נגדו כתב אישום כל כך חמור", הוא אומר ומציין כי בכוונתו לפנות לבית המשפט בבקשה להקדים את הדיון או לקבל החלטה ללא דיון נוסף. "כשמסתכלים על העניין מבחינה מוסרית, מן הראוי שצבי בר יעזוב לאלתר את תפקידו ויילחם על חפותו מביתו. הגיע הזמן שבציבוריות הישראלית ידברו גם על מוסר וערכים ולא רק על אם זה חוקי או לא".

בעקבות עתירה קודמת לבג"ץ שהגיש ליליאן, התפטר בר בנובמבר 2010 מראשות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. במאי 2011 עזב גם את הוועדה המחוזית. בעקבות התפטרותו התייתרה העתירה ובג"ץ דחה אותה. עם זאת, ליליאן תולה כעת תקוות בדבריה של נשיאת בית המשפט העליון דאז, דורית ביניש, בפסק הדין: "בנסיבות מתאימות ראוי שאיש ציבור לא ימשיך לכהן בכהונה ציבורית או בתפקיד ציבורי, גם אם טרם הוגש נגדו כתב אישום, או הוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום, אם חומר הראיות המנהליות שהצטבר מצדיק זאת, כדי שלא לפגוע באמון הציבור בטוהר המידות במנהל הציבורי". ואולם מיד לאחר הגשת כתב האישום נגד בר, הגישה פרקליטות המדינה הודעה לבג"ץ המבהירה כי להשקפתה ראש עיריית רמת גן אינו חייב להתפטר מתפקידו.
עו"ד אילן בומבך, המייצג את עיריית רמת גן בבג"ץ, טוען כי "העברת מר בר מכהונתו כראש העיר תביא לפגיעה חמורה ובלתי הפיכה, שתסיט את חייו מאורחם ותטיל בו דופי חברתי עוד בטרם קבע בית המשפט את אשמתו".

יריביו של בר משוכנעים שלא יתמודד בבחירות הבאות, ובשבועות האחרונים החלו להתכונן לבחירות המוניציפאליות שיתקיימו ב-22 באוקטובר. ליליאן כבר הודיע על כוונתו להתמודד לראשות העיר. כך גם חבר מועצת העיר ישראל זינגר וכן ח"כ לשעבר, כרמל-שאמה הכהן, שניצב במקום ה-32 ברשימת הליכוד-ביתנו ונותר מחוץ לכנסת ה-19. גם שמו של שרגא ברוש, מקורב לבר ולשעבר נשיא התאחדות התעשיינים, הוזכר כמי שעשוי להתמודד לראשות העיר.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ