שופטים שתפקודם לקוי הושארו במערכת כדי לא לפגוע בפנסיה שלהם

הדבר נבע מהמעבר של השופטים מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת. נשיא העליון גרוניס הזהיר בדיונים: "הבעיה היא פצצה מתקתקת, הציבור ישלם עליה מחיר"

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

שופטים שתפקודם לקוי הושארו במערכת כדי לא לפגוע בתנאי הפנסיה שלהם – כך מתברר מפרוטוקולי הוועדה לבחירת שופטים שפורסמו היום (שלישי), לבקשת הפורום המשפטי למען ארץ ישראל.

בדיון מ-13 בינואר 2012 צוטטה נשיאת בית המשפט העליון דאז, השופטת דורית ביניש, אומרת: "יש לנו רשימת שופטים שיכולנו לגרום להם לפרוש אילו יכולנו להבטיח להם פנסיה. בינתיים יש לנו פתרונות ביניים". נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, אמר אז – טרם מינויו לנשיא – כי הבעיה היא פצצה מתקתקת, שהציבור בישראל ישלם עליה מחיר.

חברי הוועדה דנו בשאלה האם קורס מועמדים לשיפוט מנבא הצלחה לשופטים, ובאילו פרמטרים יש להעריך שופטים. נציגת לשכת עורכי הדין, עו"ד רחל בן ארי, אמרה כי "בסך הכל, שביעות הרצון משופטים היא רחבה", אך הוסיפה כי "צריך ליצור מסלול פרישה מכובד, עם גב כלכלי, על מנת ששופטים ממורמרים לא יישארו במערכת". בן ארי הסבירה כי "כיום שופטים בפנסיה צוברת נשארים רק בגלל שאין להם גב כלכלי. מסלול כזה יביא לרענון, ההליכה הביתה תהיה בגדר 'פרישה מרצון' בתנאים מכובדים ולא בבחינת 'הדחה'".

מנהל בתי המשפט דאז, השופט משה גל, אמר כי עניין זה הוערך על ידי מערכת בתי המשפט "כאחד הסיכונים הגדולים ביותר" והוסיף כי הוקמה ועדת היגוי לבחינתו.

השופטים העליונים גרוניס ובינישצילום: אלכס קולומויסקי

השופט גרוניס הגיב: "עו"ד רחל בן ארי העלתה בעיה שהיא בבחינת 'פצצה מתקתקת', הציבור בישראל ישלם מחיר. ישנם שופטים שצריך להעביר מתפקידם ולגרום להם להתפטר. בפנסיה תקציבית שופט יכול לפרוש לאחר 15 שנות כהונה ובהגיעו לגיל 55 עם גמלה מלאה, שופט בפנסיה צוברת, לאחר 15 שנות כהונה, אחוזי הצבירה שלו כה נמוכים שהוא לא יכול להרשות לעצמו לפרוש".

ביניש הסכימה ואמרה כי "יש לנו רשימת שופטים שיכולנו לגרום להם לפרוש אילו יכולנו להבטיח להם פנסיה. בינתיים יש לנו פתרונות ביניים".

בעקבות פרסום הפרוטוקולים של הוועדה לבחירת שופטים פנה הפורום המשפטי למען ארץ ישראל לנשיא בית המשפט העליון גרוניס, למנהל בתי המשפט הנוכחי, השופט מיכאל שפיצר ולנציב קבילות הציבור על שופטים, השופט אליעזר גולדברג, וביקש לפעול להדחת שופטים לא ראויים מהמערכת. "לא ייתכן שבשל שיקולי פנסיה של שופט כזה או אחר, יהיו במערכת אנשים שאינם ראויים ואינם מתפקדים כראוי. אזרחי ישראל אינם צריכים לסבול מבעיה אישית של שופט", כתבו.

הפרוטוקולים של הוועדה לבחירת שופטים נחשפו בעקבות בקשות שהגיש בשנים האחרונות הפורום המשפטי למען ארץ ישראל. ב-2007 קבע היועץ המשפטי לממשלה כי יפורסמו פרטים מהפרוטוקולים, אך למרות החלטתו לא פורסמו דיוני הוועדה. הפורום הגיש עתירה לבג"ץ. ב-2008 דחה אותה בג"ץ, אך השופט אליקים רובינשטיין הורה לפרסם כל פרט שניתן מדיוני הוועדה. משלא פורסמו הפרוטוקולים איים הפורום בהגשת עתירה נוספת, ובשבועות האחרונים העבירה הוועדה פרוטוקולים ראשונים מדיוניה לעיון.

עד כה פורסמו שלושה פרוטוקולים, לרבות אלו המתעדים את הבחירה בגרוניס לנשיא בית המשפט העליון ושופטי העליון נעם סולברג, צבי זילברטל, אורי שהם ודפנה ברק ארז. בקרוב יתפרסמו פרוטוקולים נוספים.

דוברת בתי המשפט, עו"ד אילת פילו, מסרה בתגובה כי הפרשנות שניתנה לפרוטוקול הדיון עיוותה את פני הדברים. "דבריו של הנשיא גרוניס בהקשר זה, התייחסו לנושא הפנסיה ולא לשופטים", הבהירה, "ישנו מספר מצומצם מאוד של שופטים, ידועים לראשי המערכת, אשר מעוניינים לפרוש, או שהמערכת סבורה שמוטב להגיע עמם להסכמה בדבר פרישתם". פילו ציינה כי "אין חולק שהמעבר לפנסיה צוברת, בהיעדר פתרון תקציבי אחר כמקובל במדינות רבות בעולם, מקשה על האפשרות להציע לשופטים לפרוש פרישה מוקדמת. לשופט אשר פורש מן המערכת יש אפשרויות תעסוקתיות מוגבלות ביותר, ועל כן שאלת קצבתו מקבלת משנה חשיבות". עוד נמסר בהודעתה כי למרות הקשיים שמעורר נושא הפנסיה, הדבר לא מצוי בידי מערכת המשפט, אלא טעון החלטה של ועדת הכספים של הכנסת וכי באחרונה מונתה ועדה ציבורית לבחינת הנושא בראשות שר המשפטים לשעבר, משה נסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ