פרשת רמדיה |

הסחבת הישראלית גרמה לעונש קל לאשמים המרכזיים בגרמניה

ביהמ"ש קבע שהאשם המרכזי רובץ על בכירי חברת הומאנה הגרמנית, יצרנית הפורמולות עבור רמדיה. באשמת הביורוקרטיה הישראלית, עונשם הסתיים בקנסות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט השלום בפתח תקווה זיכה היום (רביעי) את שתי הדמויות הבכירות ביותר בפרשת רמדיה – המנכ"ל גידי לנדסברגר והדירקטור ומנכ"ל חברת האם היינץ-ישראל, משה מילר, מאשמת גרימת מוות ברשלנות. טכנולוג המזון של רמדיה, פרדריק בלק, הורשע בעבירה זו. אך בסופו של יום, קבעה השופטת ליה לב-און, שהאשמה האמיתית והעיקרית בפרשה אינה של בכירי רמדיה אלא של יצרנית הפורמולה – החברה הגרמנית הומאנה. האמת הזו היתה ידועה מהרגע הראשון.

הומאנה היא זו שיצרה עבור רמדיה את הפורמולה הצמחית לתינוקות עד גיל שנה. מה קרה לבכירי החברה הגרמנית שהיו אחראים למחדל הקטלני שממנו מתו שני תינוקות וילדה ועוד 23 נפגעו? הם יצאו בזול ולא מעט באשמת סחבת ביורוקרטית של הפרקליטות הישראלית.

הומאנה הוא תאגיד חלב רב-מוניטין בגרמניה. פרשת רמדיה ב-2003 גרמה מבוכה עצומה לתאגיד. נלווה לה ממד מיוחד עקב היחסים ההיסטוריים בין גרמניה לישראל, ועוד יותר מכך כיוון שהתקלה נגרמה בקו ייצור של פורמולות לתינוקות שיועד לישראל בלבד, מטעמי כשרות.

הומאנה שיתפה פעולה באופן מלא עם חקירת משטרות ישראל וגרמניה, שחשפה את הסיבה לתקלה שגרמה להשמטת הוויטמין החיוני. התברר כי האחראים על רכיבי המזון בהומאנה חשבו שבפורמולות קיימים רכיבים טבעיים הכוללים ויטמין B1 בכמות מספקת ולכן הוציאו את התוסף המלאכותי.

לאחר ההחלטה על הוצאת התוסף, הפורמולה המעודכנת נשלחה לבדיקה במעבדת מכון התקנים הגרמני. אלא שהמכון טעה ולא ערך בדיקה מלאה כנדרש. כתוצאה מתקלה זו שלח המכון להומאנה מסמך תוצאות שבו רשימת בדיקות ללא בדיקת הוויטמין. השמטה זו היתה תחילתו של האסון, אבל לא היתה הטעות היחידה.

בהומאנה נערכה בקרה על תוצאות הבדיקה, אך לא התגלתה ההשמטה. זה הכשל הראשון של הומאנה. נוהלי הבטיחות של הומאנה כללו גם בקרה חוזרת ואכן, בביקורת השנייה גילתה העובדת האחראית על הנושא כי לא נערכה בדיקת ויטמין B1 והעירה את תשומת לבו של הממונה עליה. הממונה הודיע לעובדת כי משלוח הפורמולות הראשון כבר יצא לישראל, ולכן החליט כי אין טעם לשלוח את הפורמולות לבדיקה חוזרת במעבדה. זה היה הכשל השני - והפטאלי - של התאגיד הגרמני.

בשנת 2009 הסתיים משפטם הפלילי של ארבעה בכירים בהומאנה שהואשמו בהתרשלות שגרמה לאסון. הארבעה הורשעו בהסדרי טיעון ונידונו לעונשי קנס קלים.

ארבעת הנאשמים בגרמניה היו ד"ר ברנד אקרט, מנהל פורמולות המזון בהומאנה; ד"ר אוטה אלברכט, מנהלת מחלקת פיתוח מוצרים בחברה; ד"ר אלפרד יינטס, אחראי תחום אבטחת איכות, וד"ר וולפגנג פון-ויזה, אחראי על ניהול האיכות בהומאנה.

עונשי הקנס הקלים נבעו מביורוקרטיה שגם הפרקליטות בישראל אשמה בה. במשפט רמדיה בישראל נמצא מכתב של פרקליטות העיר בילפלד, שבתחומה ממוקם מפעל הומאנה, שבו קובל התובע המטפל בתיק על אטיות שיתוף הפעולה של הפרקליטות בישראל עם הגרמנים.

השופטת ליה לב-און בביהמ"ש, הבוקרצילום: תמר מצפי

מהמכתב עולה כי הגרמנים פנו לישראל בבקשה לעזרה משפטית בינואר 2005, כדי לקבל את חומר הראיות הנחוץ לצורך ביסוס הקשר הסיבתי בין השמטת הוויטמין בפורמולה למותם של התינוקות. במכתב החתום על ידי הפרקליט סימונסן נכתב כי "כיוון שהרשויות הישראליות עדיין לא השיבו לבקשה גם בדצמבר 2006 (שנה לאחר הפנייה - ע"ב), יצר הפרקליט הבכיר הומלר קשר טלפוני עם שאול אבינור מפרקליטות מחוז מרכז (כיום ד"ר אבינור מכהן כשופט - ע"ב). האחרון עדכן את הומלר ב-18 בינואר 2007 כי הבקשה לקבלת סיוע משפטי הגיעה לידיו רק באותו מועד".

כך, באיחור של שנתיים, העביר אבינור את חומר הראיות לידי הגרמנים. עם זאת, איש בפרקליטות בישראל אינו יודע להסביר מדוע התעכבו הבקשות הגרמניות לקבלת חומר הראיות עד תחילת 2007.

בכך לא הסתיימה הסחבת. שלטונות גרמניה התקשו להתמודד עם כמות החומר שהועברה להם וביקשו מהפרקליטות בישראל לסנן אותו ולהעביר רק מסמכים שנחוצים למשפט בגרמניה. חלפה עוד חצי שנה עד שסופק דיסק עם חומר זה. גם לעיכוב הזה אין הסבר בפרקליטות, שמסרה בתגובה כי כל הבקשות שהגיעו מגרמניה נענו במהירות רבה, לכל היותר בתוך שבועות ספורים.

חלוף הזמן, כאמור, שימש נימוק מרכזי מבחינת הפרקליטות הגרמנית כדי להקל עם נאשמי הומאנה. בחוות הדעת של התביעה הגרמנית צוין, כי היקף החומר הרפואי שהועבר מישראל בתחילת 2007 כלל שבעה תקליטורים ומסד נתונים שתרגומו מעברית לגרמנית "היה כרוך בזמן ובהוצאה כספית שהיו נהפכים לבלתי מתקבלים על הדעת". עקב זאת פנו הגרמנים לישראל שוב, וביקשו למיין את חומר הראיות כך שיקבלו רק את החומר הנחוץ לצורך הוכחת הקשר הסיבתי בין השמטת הוויטמין לבין הפגיעה בתינוקות.

לפי חוות הדעת של הפרקליטות הגרמנית, ישראל העבירה את החומר בקיץ 2007. בחוות הדעת צוין כי "בקיץ 2007 עמד לרשותנו התקליטור החדש מישראל, שהדפסתו הביאה לכ-10,000 עמודים בשפה העברית. עקב כך עלה הצורך לגייס משרד תרגומים... על פי הניסיון המצטבר, יש מקום להעריך את העלויות בסכום של חמש ספרות ואת פרק הזמן בכמה חודשים".

הפרקליטות הגרמנית העריכה כי גיבוש חומר הראיות שבידה וחוות הדעת הרפואיות והמשפטיות יגרמו לכך שהמשפט בגרמניה לא יתחיל להתנהל לפני 2010. החוק הגרמני קובע התיישנות על עבירות פליליות: משפט פלילי בגרמניה חייב להסתיים בתוך עשר שנים ממועד העבירה. כיוון שפרשת רמדיה אירעה במארס 2003, הגיעה התביעה הגרמנית למסקנה כי יש חשש שהתיק הפלילי לא יגיע לסיומו בבית המשפט לפני תום מועד ההתיישנות - מארס 2013. במקרה כזה היו הנאשמים מזוכים. בנסיבות אלה החליטה הפרקליטות הגרמנית כי "נראה מוצדק ומתאים לשאוף כעת לסיום ההליך כנגד קנסות כספיים גבוהים". ארבעת הנאשמים הגרמנים נחלצו בקנסות שנעו בין כמה אלפי אירו ועד 25 אלף אירו.

בכל הזמן הזה לא טרחה מערכת המשפט הגרמנית לעמוד בקשר עם משפחות הקורבנות בישראל, שמיקדו את ציפיותיהן במשפט שנוהל נגד בכירי רמדיה כאן. אחד ההורים ששמע על אופן סיום המשפט נגד בכירי הומאנה בגרמניה סיכם: "ברור שאלה עונשים מגוחכים לעומת העונש שנאלצים ההורים לשלם מדי יום".

השופטת לב-און התייחסה בזהירות להליך בגרמניה ואמרה בהכרעת הדין כי תחושת הצדק "במידה זו או אחרת נפגעת", אך נמנעה מלבקר את שלטונות גרמניה יותר מכך. היא גם קובעת שאין בידה להתערב בשיקול הדעת של הפרקליטות בישראל שלא דרשה להסגיר את הגרמנים ומציינת כי סוגיית הסגרה מעלה קשיים משפטיים ולא יכלה להיות בסיס לטענת הגנה של בכירי רמדיה עצמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ