המדינה פיצתה את מנחם לבני, מראשי המחתרת היהודית, במאות אלפי שקלים

לבני קיבל סך של 367,000 שקל בגין נזקים שנגרמו לחלקה בכפר פלסטיני אותה הוא מעבד ללא היתר בעשור האחרון

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המדינה פיצתה את מנחם לבני, בעבר מראשי ארגון הטרור "המחתרת היהודית" והיום חקלאי מקרית ארבע, ב-367,000 שקל. הפיצוי הועבר בגין גניבות וחבלות שבוצעו מחלקה שהוא מעבד בכפר פלסטיני, זאת אף על פי שממסמכים שהוגשו לבית המשפט העליון עולה כי לבני נמצא בקרקע בעשור האחרון ללא היתר.

לבני, שבעבר נגזר עליו מאסר עולם בפרשת המחתרת היהודית בגין הרשעה בעבירת רצח, ניסיון לרצח, פעילות בארגון טרור ועבירות אלימות נוספות, מגדל משנות ה-80 דובדבנים וענבים בחלקה שגודלה 42 דונם הנמצאת בכפר בני נעים סמוך לחברון. המקום מכונה "שדה כלב".

החלקה הותקפה פעמים רבות בעבר. בחלק מהמקרים הונחו בה מטעני חבלה ופעמים אחרות נגנבו שתילים, אביזרי השקיה וגדרות. בשל האיומים על המקום, צה"ל מציב שמירה קבועה על לבני כל אימת שהוא מעבד את השדה, אף על פי שגם בישראל וגם בשטחים עסקים פרטיים נדרשים לשכור אבטחה פרטית. בעבר טען דובר צה"ל שאבטחה זו ניתנת לו כיוון שהוא מעבד את המקום "באופן חוקי". עם זאת, מסמכים שהגיעו ל"הארץ" מלמדים כי לבני הוא מעבד לא חוקי של הקרקע.

חיילי המילואים מאבטחים את חלקת "פני כלב"צילום: אמיל סלמן / ג'יני

מסמכי המנהל האזרחי מלמדים שב-1981 הוקצתה החלקה על ידי הממונה על נכסי האויב לאגודה השיתופית "שדה כלב". החוזה תם בדצמבר ב-2003 ולא חודש. למרות זאת, המנהל האזרחי לא טרח להוציא את לבני מהשטח או לחלופין, להאריך מולו את החוזה ולגבות ממנו דמי חכירה כמקובל.

כעת מתברר, אגב עתירה לבג"ץ שהגישו חקלאים פלסטינים הדורשים הגנה דומה להגנה שמקבל לבני, כי המדינה גם פיצתה את לבני בגין נזקים שנגמרו לו מגניבות, שעה שהוא עצמו מחזיק בקרקע ללא רשות. מאז 2000 ועד 2009, פיצה מס רכוש את לבני ב-1,327,123 שקלים. 367,000 שקל מאותו מהסכום הועברו מ-2004 ואילך כאשר  נמצא לבני בשטח ללא רשות. לבני מנהל תביעה בבית משפט השלום בירושלים נגד המדינה, שבה הוא טוען לרשלנות של המשטרה בחקירת תלונותיו שבגינה הוא מבקש תשלומים נוספים.

לבני מסר בתגובה: "אני בשטח ברישיון והשקעתי בו הרבה כסף. אני רוצה לחדש את החוזה ויש ויכוח עם המנהל, אם החוזה יהיה לחטיבה להתיישבות או איתי אישית. יש סכסוך בין המנהל לחטיבה להתיישבות. כתוצאה מהסכסוך אני מוכן לשלם דמי חכירה על עשר השנים האחרונות. מס רכוש לא שילם לי על כל נזקי. לפעמים הוא משלם ולפעמים לא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ