אילן ליאור
אילן ליאור

ועדת ערעורים, בראשות שופטת בית משפט השלום בראשון לציון, קבעה כי על משרד הביטחון להכיר בבתן המשותפת של בנות הזוג רחל אלגבסי ופאביולה בוהדנה, שנספתה באסון הכרמל, אף שאינה בתה הביולוגית של הסוהרת.

כעת יידרש משרד הביטחון, בניגוד לעמדתו, להעניק לילדה ג'ולי, בת שלוש, יחס השווה לזה הניתן לשני ילדיה הביולוגיים של בוהדנה ולשלם לה תגמולים. לפני שנה וחצי הכיר משרד האוצר בבת המשותפת וקבע שתהיה זכאית לקצבת שארים.

אלגבסי ובוהדנה חיו יחד חמש שנים כידועות בציבור. בהחלטה משותפת שלהן הרתה אלגבסי לגבר והביאה לעולם את ג'ולי. הגבר הוא גם אבי שני ילדיה הביולוגיים של בוהדנה. משרד הביטחון טען שהילדה אינה זכאית להכרה לצורך קבלת תגמולים, כי יש לה אב ואם ואינה בתה הביולוגית של בוהדנה. אלגבסי ערערה על ההחלטה באמצעות עו"ד מיכל עדן וטענה שהילדה היתה גם בתה של בוהדנה והסתמכה עליה כלכלית, ולכן היו לה למעשה שלושה הורים.

פאביולה בוהדנה ובתהצילום: רפרודוקציה

על פי חוק, גם ילד חורג או מאומץ (עד גיל 21) ייחשב ילד של אדם שנספה, "למעט ילד חורג שלא היה בשעת מותו של הנספה סמוך על שולחנו ושהיה מוחזק על ידי קרובו מלידה שלא היה בן זוגו של הנספה". השופטת שלומית יעקובוביץ' קבעה כי אין ספק שהילדה היא בת חורגת של בוהדנה המנוחה. לפי העדויות שהוצגו לפניה, היא גם קבעה כי בנות הזוג ניהלו משק בית משותף והילדה היתה "סמוכה על שולחנה" של בוהדנה בשעת מותה, אף שנתמכה כלכלית גם בידי אביה הביולוגי.

השופטת קיבלה את הערעור, ביטלה את החלטת משרד הביטחון והורתה לו להעניק לילדה את כל הזכויות המגיעות לילד של נספה. היא גם חייבה את משרד הביטחון בהוצאות ובשכר טרחת עורך דין בסך 10,000 שקלים.

עו"ד מיכל עדן, שייצגה את אלגבסי, בירכה על פסק הדין. "הצדק יצא לאור. השופטת קבעה כי גם ילד שהוא ילד שאינו ביולוגי זכאי לקבל הכרה ותגמולים בשל נפילה של חייל או חיילת במערכה. עכשיו תוכל המשפחה להתאבל בשקט על אובדן האם", אמרה.

בשיחה עם "הארץ" הצטרפה אלגבסי לברכות ומתחה ביקורת על התנהלות משרד הביטחון."האשה שאני אמורה לחלוק אתה את השמחה הזאת איננה. אני כל היום מלווה בחיוך עם דמעות. הצדק נעשה. אני שמחה מאוד שבית משפט היה ער ופתוח למקום הזה, לסוג האחר של המשפחה. משרד הביטחון התעקש וטעה לאורך כל הדרך. אם יש עוד כמו ג'ולי במדינה, אני שמחה שפתחנו להם דלתות. אני מקווה שלא יהיו עוד כמו ג'ולי, אבל אם כן, לפחות לא יעברו את מה שאני עברתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ