התאבדות במאסר: פחות מקרים, לצד ביקורת על טיפול השב"ס

בשנתיים האחרונות ירד מספר האסירים המתאבדים בישראל ב-65%. למרות זאת, בשב"ס אומרים ש"הם תמיד מוצאים דרכים יצירתיות לעשות את זה"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הפרסומים בתקשורת הזרה על פרשת האסיר X, והתאבדותו לכאורה של בן זייגר בתאו בבית הכלא איילון, מעלים את השאלה כיצד הצליח לשים קץ לחייו. מי שנחשד, על פי הפרסומים, לסוכן מוסד, הוחזק בתא שנבנה במיוחד בעבור רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר - תא מאובטח שאמור להיות מפוקח כדי למנוע את האפשרות להתאבדות.

בשירות בתי הסוהר מנסים להתמודד עם התאבדויות של אסירים הן באמצעות תוכנית עבודה רב שנתית והן באמצעות שימוש בטכנולוגיה והתאמת תאי הכליאה. הברזים בתאים של אסירים הנמצאים תחת השגחה הוחלפו בברזים גמישים שלא ניתן להתלות עליהם. בנוסף, בכל בית כלא, קיים "תא חללית" המצופה במזרנים ולא מאפשר לאסיר לפגוע בעצמו.

בתאו של משה קצב הותקנה מערכת "נפש פעילה" המזהה תנועה ונשימה של האדם שנמצא בתא, בדומה למערכת שיש לתינוקות במיטה כדי למנוע מוות בעריסה. במידה והמערכת לא מזהה תנועה במשך 50 שניות היא מדליקה נורה אצל הסוהרים. במידה ותוך עשר שניות עדין אין תנועה, המערכת מצפצפת ומדליקה את מצלמות האבטחה בשירותים ובתא שלא עובדות בשאר הזמן כדי לשמור על פרטיותו של קצב.

תא לאסירים בסיכון בכלא איילוןצילום: מוטי מילרוד

למרות זאת, ב-2012 התאבדו שלושה אסירים, ובשב"ס מבינים שלא ניתן להגיע למצב של אפס התאבדויות. "הם תמיד מוצאים דרכים יצירתיות לעשות את זה" אומר גורם בשב"ס, "היתה לנו אשה שבלעה את התחתונים שלה ונחנקה, היה לנו אסיר שחתך את שני העורקים של המפשעות, היה לנו אחד שתלה את עצמו על הברזל של המיטה בגובה שלושים סנטימטר. אחד האסירים פירק רדיו חיבר לחזה, הכניס לחשמל והתאבד. אין לזה סוף. מי שירצה לעשות את זה גם אחרי כל הטיפול שלנו יצליח לעשות את זה בסופו של דבר".

בשנתיים האחרונות התאבדו בבתי הכלא בישראל שבעה אסירים (מתוך 25,000 המוחזקים במתקנים השונים). מדובר בירידה של 65% שבאה בעקבות יישום של תוכנית מניעה שמפעיל השב"ס משנת 2009. ואולם, בשנה שעברה פרסם מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס דו"ח לפיו שירות בתי הסוהר אינו עושה מספיק כדי להתמודד עם התופעה. בדיקת המבקר החלה בעקבות ההתאבדויות של דודו טופז ואסף גולדרינג, שרצח את בתו.

בעקבות ההתאבדות של טופז הופנתה ביקורת קשה כלפי שירות בתי הסוהר, והמקרה היווה נקודת ציון חשובה בהתמודדות עם התופעה. דודו טופז הוגדר בשב"ס כאסיר שיש צורך להשגיח עליו. כל אנשי המקצוע שראו אותו העריכו שמצבו הנפשי מעמיד אותו בסיכון גבוה לפגוע בעצמו. למרות ההשגחה בה היה מצוי, הצליח טופז לתלות את עצמו מברז אמבטיה כבל של קומקום חשמלי. בעקבות המקרה, הוחלט להכין תוכנית רב שנתית כדי להתמודד עם התופעה.

לאחר בריחתו של האנס בני סלע, התקבלה החלטה להעביר את כל תחום הכליאה בישראל לאחריותו של שב"ס ולהפכו לארגון כליאה לאומי. עד 2008 הועברו לשב"ס כל מתקני הכליאה של משטרת ישראל והצבא ויחד איתם ירשו בשב"ס גם את אוכלוסיית האסירים והעצירים בעלי הסיכון הגבוה ביותר להתאבדות.

דודו טופז בבית המשפט ב-2009צילום: דודו בכר

מחקרים בארץ ובעולם מראים כי רוב ההתאבדויות בבתי הסוהר הן של אנשים שנעצרו למספר ימים, או כאלו שנעצרו עד תום ההליכים. מדובר באוכלוסיה שעדין לא נגזר דינה ונמצאת במצב הנפשי הקשה ביותר. "ברגע שקיבלנו את האחריות גם על בתי המעצר קיבלנו גם אוכלוסיה שעד לאותו הזמן לא הכרנו", אומרת סגן גונדר ד"ר טלינה וינקור "אנחנו הכרנו את האסירים שהגיעו אלינו אחרי משפט שכבר עיכלו את המצב שלהם. ברוב המקרים אפילו הכרנו אותם אישית כיוון שהיו אסירים שזה לא היה המאסר הראשון שלהם. התאבדו לנו הרבה עצורים לימים והבנו שמשם צריך להתחיל לעבוד".

שיעור האובדנות בכלא בישראל, על כל מאה אלף אסירים, הוא 20 מקרים. ישראל ממוקמת במקום טוב יחסית, הרבה מעל שוודיה, אנגליה, אוסטרליה וצרפת, שם השיעור ההתאבדות על כל מאה אלף אסירים גבוה בעשרות אחוזים. בארצות הברית, בה כלואים כשני מיליון אסירים המספרים קטנים בהרבה. ההסבר לכך הוא בעיקר הדרך שבה מטופלים אסירים בעלי סיכון גבוה להתאבדות.

"הגישה שלהם היא גישה של אפס סובלנות לאובדנות מצד אחד, וגם אפס הומאניות", הסביר רב גונדר בדימוס בני קאניאק בדיון בוועדת הפנים של הכנסת ב-2009. "האסירים בארצות הברית מוחזקים עם קסדות ומגני צוואר לאורך חודשים ושנים. הגישה שלהם מאוד מיליטנטית, והם מצליחים". הגישה האמריקאית נובעת גם מסיבות כלכליות: משפחתו של כל אסיר שמתאבד בכלא האמריקאי זוכה לפיצוי כספי גבוה מאוד. בישראל מקבלת משפחה של אסיר שהתאבד כמיליון שקל.

אחד הדברים המשמעותיים שעשו בשב"ס הוא שבמקרה של התאבדות האחריות מוטלת על כלל המשרתים בארגון. בעבר, במידה ואסיר היה מתאבד, האחריות היתה מוטלת על העובד הסוציאלי שלא הצליח לאתר את הבעיה. כיום נושא ההתאבדות הוא חלק מההכשרה של סוהרים וכל חצי שנה נבחן כל סוהר בשב"ס על הנושא באמצעות תוכנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ