פוטרו מכיוון שהם ערבים, ויקבלו פיצויים

בית הדין לעבודה בתל אביב קבע כי רשת האופנה קרוקר פיטרה את השלושה רק בגלל מוצאם - וחייב אותה לשלם להם עשרות אלפי שקלים כפיצוי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית הדין לעבודה בתל אביב חייב באחרונה את רשת האופנה קרוקר לשלם פיצויים לשלושה עובדים ערבים שהועסקו כמוכרים, לאחר שקבע כי פוטרו שלא כדין רק בגלל היותם ערבים. בית המשפט דחה את טענת החברה כי עבודתם של השלושה הופסקה בגלל בעיות משמעת.

השלושה, תושבי טייבה, הועסקו בחנות של קרוקר בהרצליה. שניים מהתובעים הועסקו 12 ו-14 חודשים בשנים 2008 ו-2009, ואילו העובד השלישי הועסק במשך חודש בסוף שנת 2009.

בכתב התביעה נטען כי מתאמת רשת החנויות של החברה באותה תקופה הורתה למנהל סניף החברה בהרצליה לפטר את השלושה מפני שהם ערבים. לעומת זאת, ברשת האופנה טענו כי הם זומנו לשימוע בגלל עבירות משמעת ועזבו את עבודתם לפני שפוטרו.

צילום: דן קינן

הפרשה נחשפה לאחר שמנהל הסניף של החברה, שהתנגד לפיטורים, פנה למרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים ולפי בקשתו הקליט שיחה בינו למתאמת רשת החנויות, שבה חזרה על דרישתה לפטר את השלושה בגלל היותם ערבים.

בפסק הדין קבעה השופטת, אורנית אגסי, כי התובעים הצליחו להוכיח כי פוטרו מעבודתם בגלל היותם ערבים וכי השיחה היא ראיה לכך שהיתה אפליה אסורה שהביאה לפיטוריהם. בית המשפט קבע גם כי טענת המתאמת, כי דבריה הוצאו מהקשרם וכי בשיחה הלינה על המרחק בין מקום מגוריהם מטייבה למקום עבודתם, אינה מקובלת ומעידה באופן ברור על אפליה אסורה במקום העבודה. "היא סירבה לקחת אחריות על דבריה הפוגעניים והעידה באופן מגמתי ומתחמק", כתבה השופטת.

בית המשפט קבע כי על החברה לשלם לשניים מהעובדים 20 אלף שקלים ולעובד השלישי, שעבד חודש בלבד, פיצוי בסכום של 7,000 שקלים. עורך דינם של התובעים, תאופיק טיבי, אמר כי מדובר בהחלטה חשובה ביותר שמעבירה מסר ברור למעסיקים שמפלים עובדים רק בגלל היותם ערבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ