ניר חסון
ניר חסון

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רפי כרמל, הרשיע היום (חמישי) ארבעה שוטרי מג"ב בהתעללות בצעיר פלסטיני הסובל מפיגור שכלי קל. האירוע התרחש בשנת 2009 במחסום אל-ג'יב. השוטרים, אסף קונה, בנימין מבורך, בוזיאר פרחאן ודור יעקבי, תפסו פלסטיני ששמו אינו ידוע שהיה ללא תעודת זהות.

השוטרים הושיבו אותו בג'יפ במשך כמה דקות, איימו עליו והתעללו בו. באותו זמן הכניסו כלב לג'יפ ואיימו עליו שינשוך אותו. הצעיר הפלסטיני התחיל לבכות אולם השוטרים המשיכו בהתעללות. אחד מהם שפך עליו מים ואחר הכה אותו בבטנו. האירוע תועד כולו על ידי אחד השוטרים שצילם באמצעות הטלפון שלו. קטעים מהסרטון פורסמו לראשונה בחדשות ערוץ 2.

מתוך הכתבה בחדשות ערוץ 2

השופט קבע כי אמנם "מדובר באירוע קצר. האלימות אשר הופעלה כלפי הפלסטיני היתה בחלקו הנמוך של מדרג האלימות: מכת היד היתה קלה, המים הרטיבו אותו אך לא היה בכך לגרום לכאב, והכלב היה סמוך אליו כ-40 שניות בלבד". ואולם, למרות זאת, השופט הרשיע את השוטרים בהתעללות בחסר ישע: "לא מדובר באירוע שבו האלימות היא המוטיב המרכזי והפן המכריע, אלא שליטתם המוחלטת של הנאשמים בפלסטיני, יכולתם לעשות בו ככל שיעלה בדעתם בלא יכולת מצדו להתנגד ולשנות את גורלו".

לדברי השופט, מעשי החיילים "נועדו להשפילו ולפגוע בו, גם מבחינה נפשית". הוא הוסיף כי "הכנסת הכלב לג'יפ באופן שנצמד לרגליו של הפלסטיני היתה צעד מקומם, שנועד להפחידו שלא לצורך".

בנוסף להרשעה בהתעללות הרשיע השופט את יעקבי, שהכה את הפלסטיני, גם בתקיפה ואת שלושת האחרים בעבירת איומים.

ארגון בצלם איתר את המתלונן הפלסטיני שעצור בימים אלו בגין שהיה בלתי חוקית. בעדות שמסר לעו"ד תגריד שביטה, שנשלחה מטעם בצלם לבקרו במעצר סיפר כי
"הכלב גם עלה על רגלי והציק לי מאוד. אני פחדתי מהכלב יותר מהחיילים, זה כלב אכזרי, סוג שיכול לאכול אותך. אני ניסיתי להתגונן ולרדת, לברוח מהכלב החוצה. החייל צעק עלי אוסקוט, ודחף אותי לכיוון הכלב".

הוא הוסיף כי "החיילים נתנו לי מכות עם נעליהם על רגלי. הם התחלפו במתן המכות כל אחד פעם אחת ושוב, התחלקו במכות הרגליים. אני כל הזמן בכיתי ואמרתי שאין לי עניין בכלום, לא עשיתי כלום".

עוד אמר כי "הוא שפך עלי מים מהמימייה שלו, יותר מפעם. אני זוכר שהוא שפך את המים 3 פעמים לפחות. האחד עודד את השני לשפוך את המים (...) הם צילמו אותי וצחקו. ולעגו לי. הם קיללו אותי ואת ההורים שלי, ואמרו שאני מנוול. אמרו אתה מנוול, שפל. הם קיללו גם את האחים שלי ואת משפחתי. הקללות היו בערבית ובעברית, הבנתי שהם מקללים אותי (...) אני לא מבין למה הם בחרו בי, למה כאילו סימנו אותי והחליטו להעניש אותי. למרות שלא עשיתי כלום. אולי כך סתם!".

לדבריו, "השפילו אותי, עם הכלב. הוא, הכלב, שם את הפה שלו על הפה שלי, ועל ראשי. אחרי זמן מה הם החליטו לשחרר אותי (...) הורידו אותי מהג'יפ. אמרו: רוץ בלי הפסקה, ואל תעצור עד שתגיע הביתה, אחרת נירה בך ("כך במקור"). אני התחלתי לרוץ, פחדתי, רצתי בכל כוחי. הם רדפו אחרי עם הג'יפ כדי להיות בטוחים שאני לא מפסיק לרוץ. הג'יפ נסע אחרי ואני לפניו רץ, פחדתי שאם אעצור לרגע הם באמת ירו בי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ