גרוניס: לא מוצדק להדיח שופטים שחוקים

פרוטוקול שנחשף גילה כי שופטים שתפקודם לקוי הושארו במערכת כדי לא לפגוע בתנאי הפנסיה שלהם. גרוניס: "הדחה היא הליך חריג ביותר"

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, אומר כי אינו תומך בהדחה יזומה של שופטים "שחוקים". בתגובה לדרישת הפורום המשפטי למען ארץ ישראל כי יפעל להדחת שופטים לא ראויים שהושארו במערכת משיקולי פנסיה, השיב היום (חמישי) גרוניס באמצעות העוזרת המשפטית שלו "העובדה שישנו מספר קטן של שופטים שחוקים, שהיו מעוניינים לפרוש או שהמערכת סבורה שמוטב להגיע איתם להסדר בדבר פרישתם, אין משמעה שמוצדק להדיחם באמצעות הבאת עניינם בפני הוועדה לבחירת שופטים", נכתב מלשכתו, "זהו הליך חריג ביותר, וראוי לו שיישמר למצבים קיצוניים".

הפורום המשפטי פנה לגרוניס לאחר שהביא לחשיפת פרוטוקולי הוועדה לבחירת שופטים. מאחד הפרוטוקולים עלה כי שופטים שתפקודם לקוי הושארו במערכת כדי לא לפגוע בתנאי הפנסיה שלהם. בדיון מ-13 בינואר 2012 צוטטה נשיאת בית המשפט העליון דאז, השופטת דורית ביניש, אומרת: "יש לנו רשימת שופטים שיכולנו לגרום להם לפרוש אילו יכולנו להבטיח להם פנסיה. בינתיים יש לנו פתרונות ביניים". גרוניס צוטט אומר כי הבעיה היא בבחינת פצצה מתקתקת, שהציבור בישראל ישלם עליה מחיר.

במכתב שיצא היום מלשכתו של גרוניס אל מנכ"ל הפורום המשפטי, נחי אייל, נכתב כי "נושא פנסיית השופטים מונח על סדר יומה של מערכת המשפט תקופה ארוכה. אנו סבורים שההסדר הנוכחי מעורר קשיים לא מבוטלים ולפיכך מונתה ועדה ציבורית לבחינת הסדרי הפנסיה, בראשות שר המשפטים לשעבר, משה נסים".

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניסצילום: אמיל סלמן

מהפורום המשפטי מסרו כי אם גרוניס לא ימצא בתוך זמן סביר פתרון להוצאת השופטים מהמערכת, יתבעו את הדחתם באמצעות הוועדה לבחירת שופטים וייצאו למאבק ציבורי ומשפטי בעניין. מנכ"ל הפורום, נחי אייל, מסר כי "אזרחי ישראל לא צריכים לסבול שופטים לא ראויים שנותרים במערכת רק בשל הדאגה לפנסיה שלהם".

בוועדה שהוקמה לבחינת הסדרי הפנסיה של שופטים חברים גם הכלכלנים פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אמיר ברנע ויובל רכלבסקי. יושבת ראש מרצ, ח"כ זהבה גלאון, וחברות הכנסת מיכל רוזין ותמר זנדברג פנו היום לשר המשפטים, יעקב נאמן, בבקשה למנות גם נשים לוועדה.

לטענתן, הרכב הוועדה עומד בניגוד לחוק שוויון זכויות האשה, לפיו יש לתת בוועדות ציבוריות ביטוי הולם לייצוג נשים. לדבריהן, "רק לאחרונה פסק בג"ץ לטובת ארגוני נשים שעתרו נגד אי שילובן של נשים בוועדת טירקל לחקירת אירועי המשט לעזה. בפסיקתו, קבע בג"ץ מפורשות כי על הממשלה מוטלת חובה למנות נשים לוועדות ציבוריות, וכי חובה זו הופרה".

ממשרד המשפטים נמסר כי עוד לפני פנייתה של מרצ, הוחלט למנות את ראש העיר נתניה, מרים פיירברג, כחברה בוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ