ליברמן יתייצב היום לפתיחת משפטו ויכחיש את ההאשמות נגדו

הרכב של שלושה שופטים ידון באישום נגד שר החוץ לשעבר בפרשת השגריר. דני אילון טען בפומבי: ליברמן לחץ עלי לקדם מינויים לא ראויים

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

היום בצהריים יתייצב שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, בבית משפט השלום בירושלים לפתיחת משפטו בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת השגריר זאב בן אריה. ליברמן יודיע כי הוא כופר באישום, המייחס לו מעורבות פעילה במינוי בן אריה לשגריר בלטביה לאחר שמסר לו פרטים מחיקור דין שבוצע לגביו בבלארוס. בתשובה שיגיש לבית המשפט בכתב ליברמן יכחיש כי ביקש מסגנו דאז, דני אילון, לפעול למינוי בן אריה בוועדת המינויים של משרד החוץ, וכי שמר את הפתק שנתן לו בן אריה עם פרטי חיקור הדין.

משפטו של ליברמן יתנהל בפני הרכב של שלושה שופטים: ראש ההרכב, השופטת חגית מאק-קלמנוביץ', והשופטים יצחק שמעוני ואיתן קורנהאוזר. הדיון היום אמור להיות קצר: ליברמן יתבקש לאשר כי קרא את כתב האישום וכי הוא מכיר את תוכנו, ויגיש את תשובתו המפורטת בכתב באמצעות עורכי דינו יעקב וינרוט, גיורא אדרת, נתי שמחוני, ירון קוסטליץ, ועודד גזית. בית המשפט יקבע מועדים לשמיעת העדויות במשפט, וככל הנראה עורכי דינו של ליברמן יבקשו מועדים קרובים ככל האפשר. 

ראש ההרכב, השופטת מאק-קלמנוביץ', היתה מי שהרשיעה את השגריר בן אריה בשיבוש הליכי משפט בגין מסירת המידע הסודי מחיקור הדין בבלארוס. היא גזרה על בן אריה ארבעה חודשי עבודות שירות, אף שהמדינה ביקשה לגזור עליו שישה חודשי עבודות שירות.

אביגדור ליברמןצילום: רויטרס

בגזר הדין כתבה מאק-קלמנוביץ' על בן אריה כי "אין מחלוקת על כך שהנאשם היה עובד בכיר בשירות החוץ הישראלי, מילא תפקיד של שגריר בבלארוס ועמד להתמנות לשגריר במדינות הבלטיות. הוא תואר כאדם מוכשר, אינטליגנטי, חרוץ ומסור. אין מחלוקת גם על כך שהנאשם ביצע מעשה חמור של מסירת מידע רגיש שהגיע אליו במילוי תפקידו, כשהמידע נמסר למי שהיה נשוא החקירה, ובכך עלול היה להביא לסיכול החקירה. החומרה שבמעשים כאלה ברורה לכל וברור לא פחות כי חומרה זו גוברת שבעתיים לנוכח מעמדו הבכיר ותפקידו הרם של הנאשם".

אילון, שהודח על ידי ליברמן מרשימת ישראל ביתנו לפני הבחירות ויהיה עד התביעה המרכזי במשפט, התייחס אתמול באירוע "שבתרבות" במועצה האזורית דרום השרון ללחצים שהפעיל ליברמן במינויים במשרד החוץ: "ליברמן ניסה להעביר מינויים בשירות החוץ, אך הצלחתי לסכל את הלחצים ולשכנע אותו שהמינויים הללו אינם ראויים", אמר.
עם זאת, על פי האישום, אילון פעל למינויו של בן אריה על פי בקשת ליברמן, אף שלא הכיר את בן אריה היכרות של ממש.

על האפשרות שליברמן ימשיך לכהן כשר החוץ לאחר משפטו אמר אילון כי "הוא לא זכה לאמון הקהילה הבינלאומית ועל כן לא צריך להמשיך לכהן בתפקיד שר החוץ". אילון הסביר כי תמך בליברמן לאורך הקדנציה כי "זה היה חלק מהתפקיד שלי, אבל אם אחרי ארבע שנות כהונה זאת התוצאה, כדאי שיילך לתיק האוצר".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) פנתה אתמול לראש הממשלה, בנימין נתניהו וביקשה ממנו שלא לשמור את תיק החוץ לליברמן. זאת, כדי לאפשר לעובדי משרד החוץ להעיד נגדו מבלי לחשוש מנקמה. מיכאלי הסתמכה על דברי ליברמן עצמו, שהודיע כי על פי סיכום עם נתניהו, תיק החוץ יישמר לו עד שיסיים את משפטו. לדברי מיכאלי, "האמירה של ח"כ ליברמן, שלא זכתה לכל הכחשה על ידך, יוצרת מצב בו עובדי מדינה המועסקים במשרד החוץ יזומנו אל דוכן העדים ביודעם כי האדם שייפגע מעדותם הוא זה שעשוי לקבוע את עתידם המקצועי".

בסוף השבוע הובאו ב"הארץ" דברי ביקורת של משפטנים ומומחים למדעי המדינה שטענו אף הם כי כוונת נתניהו לשמור לליברמן את תיק החוץ היא חוקית, אך לא מתיישבת עם נורמות ציבוריות ראויות.

ליברמן אמנם מתנהל כאילו תיק החוץ מובטח לו, אך יהיה זה משפטו שיכריע את עתידו הפוליטי. בזמן ניהולו הוא יוכל לכהן כחבר כנסת, אך יצטרך להמתין לפסק דינו כדי לגלות אם יוכל להתמנות לשר. אם יורשע בעבירה שיש בה קלון יהיה עליו להתפטר מיד. אם יורשע בעבירה שיש בה קלון ויוטל עליו מאסר בפועל של שלושה חודשים ומעלה הוא יהיה מנוע מלהתמודד לכנסת במשך שבע השנים אחרי תום ריצוי העונש שייגזר עליו.

ביולי 2011 פורסם ב"הארץ" ראיון עם מבקר משרד החוץ לשעבר, ויקטור הראל, שהתייחס למינויו של בן אריה: "אנחנו בדקנו אותו כשהיה שגריר במינסק והגענו למסקנה שהוא לא מתפקד", אמר, "עובדים הגיעו שם לפת לחם והוא לא ידע. כתבנו על זה דו"ח לא פשוט. המינוי שלו לריגה (לטביה) היה צריך להיפסל, מהרבה סיבות שלא קשורות למעטפות שהוא נתן או לא נתן לליברמן. כל המינוי הזה היה בניגוד להוראות התקשי"ר (תקנון שירות המדינה) כי הוא חזר רק שמונה חודשים קודם לכן משליחות אחרת. אנחנו קבענו שהוא מתפקד לקוי".

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ