פרשנות |

קרב במשקל כבד

היועץ המשפטי לממשלה, שכהונתו עמדה בסימן תיק ליברמן, יפגוש היום בבית המשפט את שר החוץ לשעבר, שהותיר מאחוריו לא מעט תיקים פליליים

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

שני מתאגרפים במשקל כבד נכנסים היום לזירת בית משפט השלום בירושלים. מצד אחד, אלוף הארץ בהותרת תיקים פליליים מאחוריו, שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן; מצד שני, אלוף האגרוף לנוער בעבר והאיש שתיקים פליליים הם המומחיות שלו בה"א הידיעה: היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

כהונתו של וינשטיין עמדה בסימן תיק ליברמן. היום מתחיל מבחנו. כובד משקלו של היועץ מונח על התיק הזה. וינשטיין, שסגר את תיק החקירה העיקרי בפרשת חברות הקש, רואה בהפרת האמונים המיוחסת לליברמן בפרשת השגריר מעשה חמור. ליברמן מואשם שקיבל מידע על חקירתו מהשגריר זאב בן אריה, וכמה חודשים לאחר מכן התערב כמה פעמים, בהיותו שר, לטובת מינוי השגריר לכהונה נוספת.

אם נדמיין סדר דברים הפוך – קודם תמיכה במינוי ואז קבלת מידע – אפשר היה לדבר על עבירת שוחד. הפרת אמונים היא עבירה חמורה כשלעצמה ולכן יש להניח כי הרשעה של ליברמן תוביל את היועץ לדרוש הטלת קלון, שירחיק את ליברמן מהזירה הפוליטית לשנים.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטייןצילום: אוליבייה פיטוסי

האישום בתיק השגריר הוא גרסת היועץ ל"צבא קטן וחכם". וינשטיין היה בטוח שפרשת חברות הקש היתה נגמרת בזיכוי. המשפט שיחל היום אמור להיות קצר ופשוט. בפרקליטות כינו את כתב האישום "קומפקטי". היועץ לא היה מתחיל בו אלמלא האמין שייגמר בהרשעה בסבירות גבוהה.

ליברמן משוכנע שיזוכה. אם יסתיים המשפט בזיכוי, תהיה זו סנוקרת שהפרקליטות, המתנודדת כבר מזיכויו החלקי של אהוד אולמרט, תתקשה להתאושש ממנה. וינשטיין לא יכול להרשות לעצמו להשאיר אחריו מורשת כזאת.

בסוף השבוע גברה הביקורת על האפשרות שבממשלה העתידית של בנימין נתניהו יוחזק תיק החוץ בידי נתניהו כפיקדון בשביל ליברמן. ליברמן היה זה שהצהיר כי התיק יישמר לו. נתניהו לא דיבר על כך עד היום

אין מניעה חוקית שראש ממשלה יחזיק תיקים בכירים בידיו. כבר היו דברים מעולם. שמירת תיק החוץ בידי נתניהו מצטיירת כהבעת אי-אמון ביועץ המשפטי ובפרקליטות, אך ייתכן גם שנתניהו כבול בהבטחה קואליציונית לליברמן. אם הפיקדון הוא הבטחה קואליציונית, החוק מחייב לתת לה פומבי עם הקמת הממשלה. אז ניתן יהיה לתקוף את חוקיות הפיקדון בעתירה לבג"ץ. אם יתרץ נתניהו את החזקת תיק החוץ בידיו בנימוקים שאינם קשורים לליברמן, קשה יהיה למנוע זאת.

עם זאת, החשש שעובדי משרד החוץ יצננו את עדותם נגד ליברמן בגלל האפשרות שיחזור לכהן כשר החוץ אינו מבוסס. ראשית כל, אם העדים יקבלו רגליים קרות וישנו את גרסתם, רשאית הפרקליטות ממילא להגיש לבית המשפט את תמליל העדות המפלילה שכבר מסרו במשטרה.

שנית, עדות נגד הבוס יכולה להיות גם תעודת ביטוח. אם ליברמן יזוכה ויחזור למשרד החוץ, כל הזזה של מישהו שהעיד נגדו תיחשב מעשה נקם, ולא תתקבל בעין יפה בציבור ובמערכת המשפט.

ושלישית, אם העדים מאמינים לפרקליטות, כדאי להם לעשות מאמץ ולדבוק בגרסתם, כי רק כך, במאמציהם המשותפים, תגדל ההסתברות להרשעת הנאשם ולהרחקתו מהמשרד.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ