ליברמן כופר באישומים: לא פעלתי לקדם את בן אריה, לא ידעתי שיש פגם במעשיו

משפטו של שר החוץ לשעבר נפתח היום בירושלים. פרקליטיו הביעו את רצונם במשפט מהיר, אולם השופטים קבעו כי העדויות יחלו להישמע בסוף אפריל

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

משפטו של שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, נפתח היום (ראשון) בבית משפט השלום בירושלים. ליברמן כפר באישום המייחס לו מעורבות פעילה במינוי זאב בן אריה לשגריר בלטביה לאחר שזה מסר לו פרטים מחיקור דין שבוצע לגביו בבלארוס. ליברמן מכחיש כי ביקש מסגנו דאז, דני אילון, לפעול למינוי בן אריה בוועדת המינויים של משרד החוץ, וכן כי שמר את הפתק שנתן לו בן אריה עם פרטי חיקור הדין.

בתשובה כתובה שהגיש היום לבית המשפט טוען ליברמן כי הכיר את בן אריה "כאיש משכיל ומוכשר" שנים לפני האירועים המוזכרים בכתב האישום וללא קשר אליהם. עוד הוא טוען כי הפתק עם פרטי חיקור הדין שנערך בעניינו בבלארוס נמסר לו ביוזמתו של בן אריה ומבלי שביקש זאת ממנו, וכי הוא מצדו "זרק את הפתק לאחר שנתן בו מבט חטוף" ו"לא עשה דבר עם מה שנמסר לו". יחד עם זאת, ליברמן מכחיש שידע כי המעשה של בן אריה נעשה בניגוד לחובותיו וללא סמכות, וכן טוען שלא היה מודע לכך שהשגריר פעל כפי שפעל מתוך רצון להיטיב עמו ובהנחה שיש במידע כדי לסייע לו בחקירה המתנהלת נגדו. 

לגבי שיבוצו של בן אריה כיועץ במטה המדיני של שר החוץ, טוען ליברמן כי המינוי נעשה "נוכח כישוריו, ניסיונו ומומחיותו של מר בן אריה לגבי המדינות שהיו כלולות בעבר בברית המועצות". לטענת ליברמן, "לא היה בתפקיד זה משום קידום כלשהו בדרגה או בשכר".

ליברמן וסנגוריו, באולם בית המשפט בירושליםצילום: ליאור מזרחי

לגבי מינויו של בן אריה לשגריר בלטביה טוען ליברמן כי בן אריה נבחר לתפקיד פה אחד על ידי כל חברי ועדת המינויים במשרד החוץ, זאת אף שלצדו התמודדו על המשרה עוד תשעה דיפלומטים נוספים. "לאחר החלטת ועדת המינויים הביא ליברמן מתוקף תפקידו את דבר מינויו של בן אריה יחד עם אישור מינויים של 16 תפקידים נוספים לאישורם של ועדת השרים למינויים בשירות החוץ ושל הממשלה, בדרך המקובלת לפי דין", נכתב בתשובתו לאישום. "17 המינויים אושרו פה אחד הן בוועדת השרים והן בממשלה".

הפרקליטות מצדה הודיעה אתמול כי אם יורשע ליברמן בעבירת מרמה והפרת אמונים המיוחסת לו בכתב האישום, תישקל האפשרות לבקש מבית המשפט לגזור עליו את עונש המאסר הקבוע בחוק – עד שלוש שנות מאסר. ואולם בשלב זה מדובר בהודעה פורמאלית בלבד, הנדרשת על פי חוק.

סנגוריו של ליברמן, יעקב וינרוט, ירון קוסטליץ, עודד גזית, גיורא אדרת ונתי שמחוני, מעוניינים שהמשפט יתנהל בהליך מזורז ככל שניתן. הבוקר הם אף ציינו בדיון כי ינסו להגיע להסכמות עם התביעה בכל הנוגע לעדים שניתן להגיש את עדותם בכתב ולחסוך את זמן עדותם במשפט. ואולם השופטים חגית מאק-קלמנוביץ', יצחק שמעוני ואיתן קורנהאוזר קבעו את הדיון הבא ל-25 באפריל. 

ראש ההרכב במשפטו של ליברמן, השופטת מאק-קלמנוביץ', היתה מי שהרשיעה את השגריר בן אריה בשיבוש הליכי משפט בגין מסירת המידע הסודי מחיקור הדין שנערך בעניינו של ליברמן בבלארוס. היא גזרה על עליו ארבעה חודשי עבודות שירות, אף שהמדינה ביקשה לגזור עליו שישה חודשי עבודות שירות.

סגן שר החוץ היוצא, דני אילון, שהודח על ידי ליברמן מרשימת ישראל ביתנו לפני הבחירות ויהיה עד התביעה המרכזי במשפט, אמר אתמול באירוע "שבתרבות" במועצה האזורית דרום השרון כי "ליברמן ניסה להעביר מינויים בשירות החוץ, אך הצלחתי לסכל את הלחצים ולשכנע אותו שהמינויים הללו אינם ראויים". על פי כתב האישום, אילון פעל למינויו של בן אריה על פי בקשת ליברמן, אף שלא הכיר את בן אריה היכרות של ממש.

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) פנתה בסוף השבוע לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקשה ממנו שלא לשמור את תיק החוץ לליברמן. זאת כדי לאפשר לעובדי משרד החוץ להעיד נגדו מבלי לחשוש מנקמה. מיכאלי הסתמכה על דברי ליברמן עצמו, שהודיע כי על פי סיכום עם נתניהו תיק החוץ יישמר לו עד שיסיים את משפטו. לדברי מיכאלי, "האמירה של ח"כ ליברמן, שלא זכתה לכל הכחשה על ידך, יוצרת מצב שבו עובדי מדינה המועסקים במשרד החוץ יזומנו אל דוכן העדים ביודעם כי האדם שייפגע מעדותם הוא זה שעשוי לקבוע את עתידם המקצועי".

בסוף השבוע הובאו ב"הארץ" דברי ביקורת של משפטנים ומומחים למדעי המדינה שטענו אף הם כי כוונת נתניהו לשמור לליברמן את תיק החוץ היא חוקית, אך לא מתיישבת עם נורמות ציבוריות ראויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ