שוטרים תיאמו עדויות, ונאשם בתקיפת שוטר זוכה

בית משפט השלום בנצרת זיכה מחמת הספק תושב קצרין לאחר שסנגורו ראה את השוטרים מעיינים ביחד בעדויות; נשיא ביהמ"ש: מקרה מביש

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
אלי אשכנזי

בית משפט השלום בנצרת החליט ביום חמישי לזכות נאשם מעבירה של תקיפת שוטר לאחר שהתברר כי ארבעה מתנדבים תיאמו ביניהם עדויות. נשיא בתי משפט השלום בנצרת, השופט ג'ורג' אזולאי, הגדיר את המקרה "אירוע מביש". לנאשם, קיריל סמירניק בן 45 מקצרין, יוחסו בכתב האישום עבירות של תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, העלבת עובד ציבור, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והיזק לרכוש במזיד.

בכתב האישום נטען כי סמירניק תקף שוטרת-מתנדבת ב-2 בפברואר 2010 בכניסה לקיבוץ אשדות יעקב מאוחד. על פי הפירוט הוא אחז את ידה בכוח, כופף אותה, תפס את צווארה ודחף אותה. כמו כן נטען כי העליב אותה ושוטרים נוספים שהיו במקום במלים גסות ובהמשך התנגד למעצרו. עוד נטען כי בעט בקיר בתחנת המשטרה בטבריה ופער שם חור.

אלא שלפני שבועיים, בטרם התקיים דיון שבו העידו עדי התביעה, הבחין סנגורו של הנאשם, עו"ד יוסף חאזם מהסנגוריה הציבורית, כי בפתח אולם הדיונים יושבים כמה שוטרים ומעיינים בצוותא במסמכים שהחזיקו בידיהם. חאזם הבין מאוחר יותר כי היו אלה עדי התביעה שתיאמו ביניהם עדויות. הוא ביקש מבית המשפט לקבל את קלטת מצלמות האבטחה של בית המשפט. ואכן סרט זה העלה כי התובע המשטרתי העביר לארבעת עדי התביעה מסמכים ואלו נראו כשהם מעיינים זה בעדותו של זה, יושבים יחדיו ומחליפים ביניהם את המסמכים.

"אין אלא לקבוע כי המדובר בנוהג עבודה חמור ופסול. התובע העביר למעשה את כל תיק החקירה לידיה של עדת התביעה הראשית, על מנת שזו תחלק את המסמכים בין העדים ואלו קראו הודעות של אחרים והושפעו האחד מהשני", קבע השופט. "התביעה ביקשה לבסס הרשעתו של הנאשם על עדויותיהם של מתנדבים-שוטרים, אשר זיכרונם רוענן במשותף, עיינו בעדויות של עדים אחרים ולא אמרו אמת בבית המשפט בנושאים מהותיים". 

השופט ג'ורג' אזולאיצילום: מתוך אתר בתי המשפט

"ממצאים עובדתיים יש לבסס על קרקע בטוחה, כאשר ניתן לסמוך על העדים", אמר השופט שהבהיר כי בהליך הפלילי נקבעו כמה כללים אשר מטרתם למנוע מצב כזה. בין היתר הוטל איסור על הצגת עדויות של עדים אחרים בפני העד בהכנתו לעדות, איסור על רענון זיכרון הדדי, איסור על הפגשת עדים בשלב ההכנה לעדות ואיסור על נוכחות עד שטרם העיד במהלך עדותו של עד אחר. "פגיעה בעקרונות אלה מביאה לפגיעה במשקל עדותם של העדים, מקשה על ביסוס ממצאים עובדתיים על סמך עדותם ומשבשת את ההליך הפלילי".

הנשיא אזולאי ציין עוד כי העדים הוסיפו חטא על פשע כאשר שיקרו למעשה מעל דוכן העדים וטענו כי עיינו בעדותם בלבד. "דברי השקר, מעל דוכן העדים, מטילים צל כבד על מהימנות גרסתם באשר לאירוע עצמו", כתב בהחלטתו. בסופו של דבר, קבע הנשיא, התביעה לא הרימה את נטל ההוכחה המוטל עליה ועל כן זיכה את הנאשם מהעבירות המיוחסות לו בכתב האישום וזאת כאמור מחמת הספק.

לדברי עו"ד חאזם, "מדובר בעדויות שיכולות לחרוץ גורלות של בני אדם. במקרה הבחנתי בהתנהלות מוזרה וחשדי התעורר, אבל אני חושש ממקרים אחרים של תיאומי גרסאות שלא מתגלים. ההתנהלות הזו היא בושה כפולה: גם תיאמו עדויות וגם שיקרו לבית המשפט. מדובר בעזות מצח".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ