פנייה לנתניהו: עליך להבהיר כי תיק החוץ לא יהיה שמור לליברמן עד לתום משפטו

התנועה לאיכות השלטון טוענת כי המשך כפיפותם של עובדים שהעידו לנאשם ליברמן - עלול לפגוע בהליך. היום נפתח משפטו של ליברמן

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (ראשון) לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה שיבהיר כי תיק החוץ לא יהיה שמור לח"כ אביגדור ליברמן עד לתום משפטו הפלילי. התנועה פנתה גם ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה כי ינחה את ראש הממשלה לפעול כך.
בפנייתה ציינה התנועה לאיכות השלטון כי התפטרות ליברמן עם הגשת כתב האישום נגדו נועדה לשרת שתי מטרות – הגנה על מעמד הממשלה כגוף נקי וראוי והגנה על תקינות ההליך הפלילי שבו יעידו עובדי משרד החוץ. מוקדם יותר היום נפתח משפטו של ליברמן בבית משפט השלום בירושלים. 

"כהונה של שר שמתנהל נגדו הליך פלילי, בפרט הליך שמייחס לו שימוש פלילי בסמכויותיו ובכוחו כשר, מכתימה את הממשלה ופוגעת בלגיטימיות שלה", טוענים בתנועה לאיכות השלטון. "בתיק כגון זה, שבו עובדי משרד החוץ צפויים להעיד במשפט הפלילי כנגד הנאשם, המשך כפיפותם לנאשם עלול לפגוע בהליך. היבט זה חשוב גם כדי להגן על חשיפת האמת וגם מבחינת הנראות של ההליך הפלילי ואמון הציבור בתקינותו".

היועצת המשפטית של התנועה, עו"ד צרויה מידד לוזון, ציינה כי "כאשר שר מתפטר מכהונתו אך מובהר כי התיק נשמר למענו והוא מוצג כגורם מרכזי בהרכבת הממשלה, נפגעות ומסוכלות שתי מטרות ההתפטרות שתוארו לעיל. מצב דברים זה איננו תקין, מכתים הן את הממשלה העתידה והן את ההליך הפלילי".

ליברמן וסנגוריו, באולם בית המשפט בירושליםצילום: ליאור מזרחי

ביום שישי פורסמו ב"הארץ" דברי ביקורת של משפטנים ומומחים למדע המדינה ופילוסופיה על כוונת נתניהו לשמור עבור ליברמן את תיק החוץ עד תום משפטו. המומחים טענו כי אף ששמירת תיק החוץ לליברמן מתיישבת עם הוראות החוק היבש, היא אינה תואמת נורמות ציבוריות ראויות וכללי מנהל תקין.

בשבת הצטרפה גם ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) לדברי הביקורת ואמרה על האפשרות שנתניהו ישמור את תיק החוץ בעבור ליברמן כי "מבחינה ציבורית זה מצחין, מבחינה אתית זה לא ראוי". מיכאלי אמרה באירוע "שבתרבות" בבאר שבע כי "העדות והעדים בפרשה הן כולן עובדות ועובדי משרד החוץ. איך הן יכולות להעיד ביושר במשפט כשהן יודעות ויודעים שרגע אחרי הן נתונות באופן מלא לחסדיו של הבוס הבא שלהן, הנאשם ליברמן? נתניהו למעשה אומר להן ולהם: 'אני ממליץ שתיזהרו בלשונכן'. זה לא ראוי וזה הופך את המשפט כולו לחוכא ואיטלולא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ