עובד נמל אשדוד הורשע אך התפקיד יחכה לו שבע שנים

הנהלת הנמל אישרה לעובד שהורשע בהצתת פאב בבעלותו ומקורב ליו"ר ועד העובדים בנמל להיות מוגדר בחופשה עד תום ריצוי מאסרו

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

הנהלת נמל אשדוד בראשות שוקי סגיס אישרה באחרונה לעובד הנמל שנשלח לשבע שנות מאסר להיות מוגדר כעובד בחל”ת (חופשה ללא תשלום) בזמן ריצוי מאסרו. זאת כדי לאפשר לעובד, שהורשע בהצתת פאב בבעלותו כדי לקבל פיצויים מחברת הביטוח, לשמור את עבודתו ואת זכויותיו עד שישתחרר ממאסר.

עובד הנמל הוא יגאל גוזלנד, שהיה מדריך לכלים כבדים במחלקת ההדרכה השייכת לוועד הציוד המכני בנמל אשדוד. בראשות הוועד עומד אלון חסן, יו”ר ועד העובדים הדומיננטי בנמל. בתפקידו השתכר גוזלנד 40 אלף שקלים בחודש. הוא המשיך לקבל שכר במשך שלוש שנים לאחר שהוגש נגדו כתב אישום ב-2008 וכעת, אף על פי שהוא מרצה עונש מאסר, אושרה הגדרתו כעובד בחל”ת.

גוזלנד הוא אחד האנשים הקרובים ביותר לחסן. מלבד היותם חברים טובים מאוד, הם גם מנהלים עסקים ביחד באמצעות שתי חברות פרטיות שמספקות שירותים ללקוחות הנמל, במקביל לכהונת חסן כיו”ר ועד העובדים. למרות החשש לניגוד עניינים, דירקטוריון נמל אשדוד, בראשות יו”ר הנמל גדעון סיטרמן, קבע שאין כל פגם בהתנהלות השניים.
גוזלנד הפך כעת לעבריין המורשע הראשון אשר נמל אשדוד שומר עבורו על מקום העבודה. לאחרונה חשף אבי בר אלי ב-TheMarker כי גומא חסין - ששימש מנהל מוזיאון הנמל שלא קם מעולם - שב אף הוא לעבודתו בנמל לאחר שמונה שנות חופשה ללא תשלום.

יגאל גוזלנדצילום: אילן אסייג

נגד חסין הוגש אשתקד כתב אישום בגין שורת עבירות מס שביצע לכאורה, לאחר שלא דיווח על הכנסותיו מ”ייעוץ” למשווקים שזכו בזיכיון מפעל הפיס בדרום. אף על פי שרשות החברות הממשלתיות התוודעה לסיפורו של גוזלנד כבר בתקופה שבה נוהלה על ידי דורון כהן, כיום מנכ”ל משרד האוצר, היא בחרה שלא להתערב בנושא.

מהרשות נמסר כי “רשות החברות פנתה לאחרונה להנהלת הנמל כדי לקבל הבהרות לגבי אפשרויותיה של החברה למנוע את חזרתם לעבודה של עובדים שהוגש נגדם כתב אישום. בנוסף, ביקשה הרשות הבהרות לגבי הליך אישור חל”ת לעובדים לתקופות ארוכות. באשר למקרה הנדון, על פניו הנושא מעורר שאלות כבדות משקל, ואכן פנתה הרשות בדרישה לקבל את הנתונים העובדתיים בעניין כמו גם הבהרת העניין מחברת הנמל”.

חסן ערב לגוזלנד

מלבד שתי חברות עם חסן, היה לגוזלנד בתקופת עבודתו בנמל גם עסק פרטי נוסף – בר מסעדה מפואר בשם המלאיה באשדוד. גוזלנד פתח את המלאיה ב-2004 והשקיע בו מאות אלפי שקלים. אלא שב-2008 נקלעה המסעדה לחובות כבדים של כ-300 אלף שקל.

כפי שחשף תחקיר מוסף “הארץ”, ב-10 בספטמבר באותה שנה עדכנו בעלי המלאיה את פוליסת הביטוח שלהם בחברת הראל והחליפו את המוטבים - מהחברה עצמה לגוזלנד ולאחד משותפיו. הפוליסה, ששליש ממנה הוקצה לביטוח המבנה והשאר לתכולה, הסתכמה ב-900 אלף שקל.

ארבעה ימים אחר כך, ב-14 בספטמבר, בלילה שבין שבת לראשון, נשרפה המסעדה. שוטרים שהגיעו למקום בעקבות דיווח על שריפה מצאו אדם מוטל על הארץ שרוף בכל גופו. הוא פונה לבית החולים תל השומר וכעבור שלושה ימים מת מפצעיו.

ההרוג היה כעודה זענונה, פלסטיני בן 20 שעבד בחברת הבנייה של גוזלנד וכונה בפיו “פאדי”. בנעליו ובגרביו “נמצאו מרכיבי בנזין ברמה גבוהה”. לפנות בוקר כבר זומן גוזלנד למשטרה לתת עדות ומשם המשיך היישר לנמל לעבר משרדו של חברו הטוב חסן. ביממה שלאחר מכן לא נפרדו השניים זה מזה.

חודש וחצי אחר כך, ב-28 באוקטובר 2008, נעצר גוזלנד והועמד לדין. הוא הואשם בהריגה, בקשירת קשר לפשע, בשיבוש הליכי משפט ובהצתה. התביעה טענה ששלח את כעודה זענונה להצית את המסעדה - כדי ליהנות מכספי הביטוח. בבית המשפט התגלה בין השאר כי גוזלנד הכיר את המת היטב וניהל איתו 75 שיחות טלפון בשבוע שקדם לשריפה. גוזלנד עצמו טען כי ביום שאחרי מותו של זענונה קיבל ממשפחתו איומים טלפוניים תכופים שהפכו לניסיונות סחיטה. לכן, גם נזקק לתמיכתו הנפשית של חסן וזה הרגיע אותו והנחה אותו איך להגיב על האיומים. חסן אישר את גרסתו ואף שחרר אותו בערבות.

אלא שהדבר לא עזר. שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אליהו ביתן, דחה מכל וכל את גרסתו של גוזלנד בבית משפט, שגובתה בידי חברו חסן. “גרסת הסחיטה - שהועלתה על ידו לראשונה רק בעדותו בבית המשפט - מופרכת לחלוטין”, נכתב בהכרעת הדין. השופט זיכה את גוזלנד בסעיף ההריגה, אך הרשיע אותו בהצתה.

מהנהלת נמל אשדוד נמסר בתגובה כי: “הנהלת החברה ממתינה להכרעת ערכאת הערעור בעניינו של העובד יגאל גוזלנד, בטרם תתקבל החלטה בקשר לעתידו בחברה. נשלים ונציין כי בהתאם להסכם הקיבוצי משנת 2005 פיטורי עובד מייסד כרוכים בכל מקרה בהסכמת יו”ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות”.

פרקליטיו של יגאל גוזלנד מסרו מטעמו כי הרשעתו עומדת בימים אלו לבחינה נוספת של בית המשפט העליון ובנסיבות אלו הם מנועים מלהתייחס לדברים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ