נערה בת 16 מנצרת נפצעה קשה משפיכת חומצה על פניה

הצעירה אושפזה כשהיא מורדמת ויש חשש שתאבד את ראייתה. לפי החשד התוקף, קרוב משפחתה בן 50, ביצע את המעשה כנקמה על סירובה להינשא לבן משפחתם

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

נערה בת 16 מנצרת נפצעה אמש (שני) באורח קשה לאחר שבן משפחתה, תושב העיר בן 50, שפך חומצה על פלג גופה העליון. קיים חשש שהיא תאבד את ראייתה, ולשונה נפגעה קשה. הרקע למקרה הוא סכסוך שמקורו, כפי הנראה, הוא סירובה של הצעירה להינשא לאדם ממשפחתם. החשוד, שנעצר הבוקר, מכחיש את מעורבתו בדבר.

מחקירת המשטרה עולה כי אתמול אחרי השעה 23:00, הקיש החשוד על חלון חדרה של הנערה, וכשזו פתחה אותו הוא התיז עליה את החומצה. הנערה פונתה אחרי המקרה לקבלת טיפול בבית חולים בנצרת, ולאחר מכן ליחידת טיפול נמרץ במחלקת ילדים ברמב"ם בחיפה. לדברי ד"ר מיקי הלברטל, הנערה "מונשמת ומורדמת" וכי מצבה מוגדר קשה מאוד, אך עם זאת, לא נשקפת לה סכנת חיים. הוא ציין כי הנוזל הרעיל פגע בפניה ואף חדר לדרכי הנשימה שלה. המשטרה, כאמור, עצרה היום קרוב משפחה של הנערה בתקיפה ומעצרו הוארך אחרי הצהריים בשישה ימים.

במשטרת נצרת הקימו צוות חקירה מיוחד נוכח חומרת המקרה. לדברי מפקד המשטרה המקומית, יוסי חמו, לא ידוע על מקרים בעבר שבהם הופנו איומים לעבר הנערה או לעבר בני משפחתה ונבדק האם אכן היו מקרים קודמים. "זה מקרה קשה מאד ונעשה הכל להגיע לחקר האמת", אמר חמו.

סנגורו של החשוד, עורך הדין סעיד חדאד, אמר כי מרשו מכחיש מכל וכל קשר למקרה. לדבריו, החשוד צפה בביתו במשחק כדורגל ששודר בטלוויזיה, כשלפתע שמע זעקות מבית סמוך. אז, הוא יצא החוצה לראות במה מדובר אולם הוא אינו מעורב במקרה".

דו"ח מבקר המדינה לשנים 2012-2011 שפורסם באחרונה, קבע כי תפקוד אנשי הרווחה ברשויות המקומיות בכל הקשור למניעת אלימות בין בני זוג ולטיפול בה, הוא לקוי, לנפגעים לא ניתנים ההגנה והטיפול הנדרשים, וכך נמנעת אפשרות להפחית את האלימות הזאת. המבקר, שבחן את פעילות הרשויות המקומיות בתחום מצא כי ליותר ממחצית הנפגעות מאלימות בני זוגן לא ניתן טיפול. לפעילותן הלקויה של הרשויות מתווסף טיפול רשלני של משרדי הרווחה, החינוך, המשפטים ומשטרת ישראל.

עוד קבע דו"ח המבקר כי אף שלפני כ-15 שנה החליטה הממשלה להקים ועדה בין-משרדית שתפעל כצוות קבוע לטיפול באלימות במשפחה, הוועדה אינה פועלת, וכל פעילותה היא בחינה של מקרי רצח של נשים. בדו"ח שפרסמה הוועדה כבר בשנת הקמתה (1998) היא ציינה שבהיעדר נתונים מסודרים על מספר נפגעי האלימות במשפחה, קשה לקבוע סדר עדיפויות לחלוקת המשאבים לצורך פיתוח שירותים. עד הביקורת, שהסתיימה אשתקד, לא היו במשרד הרווחה מערכות מידע ממוחשבות לניהול הנתונים, ולא היה לו "פילוח של סוגי ומאפייני הפניות כגון סוגי אלימות".

עוד נמצא כי במרכזים למניעת אלימות ובמחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות, לא היו פעולות הסברה לכלל האוכלוסייה ולאנשי מקצוע המעורבים בטיפול באלימות, כמו מורים ויועצים חינוכיים. הנתונים בחוברות מידע בעברית על אפשרויות ההגנה על נפגעות אלימות בין-זוגית, שהפיק משרד הרווחה ושהופצו לגורמי רווחה ברשויות המקומיות, לא היו מעודכנים. חוברות מידע דומות בערבית, ברוסית ובאמהרית, הופקו בשנת 2002 וגם הן לא היו מעודכנות. גם חוברות שהפיקה הרשות לקידום מעמד האשה, ושהופצו לרשויות מקומיות ולמרפאות לבריאות המשפחה, לא עודכנו, ולכן כללו נתונים רק על 68 מ-86 המרכזים למניעת אלימות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ