מועדון קרב |

מלחמתה של המשטרה בסמים של בלייני תל אביב

פעולתו של השוטר הסמוי שהביא לסגירתם המנהלית של ששה מועדונים בעיר, חושפת חלק מהמאבק בסחר בסמים ובכוכב החדש: "סם האונס"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

סצנת חיי הלילה של תל אביב מככבת בשנים האחרונות באופן קבוע בדירוגי “הבילויים” שעורכים עיתונים ואתרי אינטרנט עולמיים. למועדונים הפרושים ברחבי העיר יש חלק מרכזי בשדרוג מעמדה של תל אביב כעיר מסיבות ובילויים מרכזית. לעתים קרובות משווים את המועדונים החדשים לאלה שנמצאים בניו יורק, לונדון, ברלין וערים נוספות עם סצנת חיי לילה מפותחת. בדומה ליתר הערים המובילות, גם בתל אביב פורחת תעשיית סמים שמתפתחת והולכת בשנים האחרונות כמעט בכל המועדונים בעיר.

מאות שוטרים התכנסו באישון ליל שלישי באולם ההרצאות של משטרת מחוז תל אביב. בשעה שלוש אחרי חצות התייצבו על הבמה בחדר מפקד המחוז, ניצב אהרון אקסול וקצינים בכירים נוספים מהמחוז וממרחב ירקון כדי להעניק תעודת שוטר, אקדח ותעודת הוקרה לשוטר צעיר בן 25 שהתגייס למשטרה באופן רשמי. עם תום הטקס יצאו מאות השוטרים לגל מעצרים נרחב של 33 סוחרי סמים. גל המעצרים התאפשר בעקבות פעילות סמויה של א’, השוטר הצעיר, והצליח לצייר תמונה מדאיגה של המתרחש במועדונים בעיר. א’ הצליח להציג למפעיליו ראיות חמורות שצריכות להטריד את המשטרה, אך צריכות להדאיג אף יותר את האזרחים והמבלים.

לפני כשנה, כאשר מפקד מרחב ירקון של המשטרה, תת ניצב יורם אוחיון, החליט כי יש צורך בהשגת מידע מקיף יותר על המתרחש במקומות הבילוי, גויס א’ למשטרה והחל לפעול. המידע המודיעיני שהונח לפניו הראה כאילו בעלי המועדונים מעלימים עין מהמתרחש בשטחם.

את טבילת האש הראשונה שלו הוא עשה במועדון במרכז תל אביב: “לבשתי ג'ינס וחולצה מכופתרת ויצאתי למועדון”, משחזר א’. “היה לי ברור שאני מתחיל מסע כדי להיות חלק מהסצנה של המועדונים בתל אביב. ביום הראשון להפעלה שלי לא הצלחתי לרכוש סמים, לא ידעתי למי לגשת”, אמר.

מפעילו של א’, רב פקד עמוס צמח, ראש לשכת בילוש ומודיעין במרחב ירקון ניסה להפיג את חששותיו של השוטר הצעיר שזה עתה גויס ואמר לו כי מדובר בתהליך ארוך שבסופו הוא יבין איך פועלת השיטה. א’ התמקד בכמה מועדונים ספציפיים שלגביהם היה מידע על פעילות של סחר בסמים בכמות גדולה יחסית. במשך החודש הראשון ישב א’ במועדונים, רקד, דיבר, וניסה להיראות כבליין סדרתי – כמו רבים בעיר.

“הפכתי להיות חלק מחיי הלילה של תל אביב, להיות חלק מהנוף של הבליינים. יש בליינים שזה החיים שלהם זה כמו המקצוע שלהם וברגע שאתה חלק מהם אתה כבר יודע לאן צריך להגיע כל יום”, הוא מספר. “היחצ”נים היו מזמינים אותי למסיבות, הסלקטורים היו מבקשים ממני להגיע לאירועים. יש קבוצה גדולה של בליינים שזזים ביחד ממקום למקום והם למעשה מוכרים בכל המועדונים - והפכתי לאחד שכזה”, מעיד א’.

הפעם הראשונה שבה הצליח א’ לרכוש סמים היתה במועדון במרכז תל אביב, אחד מאותם מועדונים שבהם הוא עבד ובילה. א’ טוען שברגע שמבינים את השיטה, יודעים מיד לזהות את סוחר הסמים בכל מועדון, ואיפה אפשר להשיג את הסמים. “אנשים לא מבינים עד כמה זה קל זמין ונמצא בכל מועדון”, טוען א’. “מי שחי את חיי הלילה יודע לזהות את הסוחר כמו ששוטר יודע לזהות נרקומן. פתאום הבנתי במהלך העבודה שלי שהתפתחה במועדונים של תל אביב תרבות של צריכת סמים. יש את המועדונים שכולם יודעים ששם רוכשים סמים ויש מועדונים שאתה כבר יודע איזה סמים מוכרים בהם”.

בתקציב של עשרות אלפי שקלים רכש א’ כמעט בכל יום סמים ותיעד את הסוחרים כשהם מוכרים את מרכולתם מול כל המבלים - ולעתים גם מול בעלי המקום. בשלב זה לא מייחסים במשטרה עבירות סיוע או מעורבות ישירה בסחר לבעלי המועדונים, אך א’ סבור שקשה להאמין שבעלי המקום לא הבחינו בכך במשך שנים כשהדבר נעשה בגלוי ולעיניי כל הבליינים.

מועדון הבלוק בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: דודו בכר

שנה של חקירה סמויה

א’ רכש קוקאין, אל-אס-די, מריחואנה וחשיש במגוון צורות שימוש - בטיפות, בכדורים בבולים. ואולם, סם אחד היה חדש עבור א’ במהלך הבילויים שלו – GHB, שמכונה בפי הסוחרים G - אבל רוב האנשים מכירים אותו בכינוי שקיבל: “סם האונס”.

מדובר בסם שהפך בשנים האחרונות למבוקש במקומות בילוי. ברוב המקרים מדובר בסם שמיובא מחו”ל, בעיקר מהולנד, שם הוא נמכר כחומר ניקוי ללא צורך במרשם. במועדונים, ולא רק בישראל, החומר נפוץ מאוד וזכה לשמו מכיוון שהוא מטשטש את מי שצורך אותו. “במהלך ההפעלה שלי ראיתי את הסם הזה הרבה. יצא לי לראות בנות שסיממו אותן וראיתי לאיזו רמה של חוסר הכרה הן מגיעות”, מעיד א’. “בדרך כלל שמים את זה בתוך המשקה - כדי לגרום להן לטשטוש ולנסות לגעת בהן ולאנוס אותן - אבל היו מקרים ששמים לבנות את הסם גם כדי לגנוב מהן כסף וטלפונים מהתיק”.

כעבור שנה של חקירה סמויה, סיים א’ את פעילותו כסוכן סמוי ובמשטרה פתחו בחקירה גלויה, יצאו למעצרים והציגו בפני בעלי המועדונים את כל החומרים שהצליח לתעד א’ בעסקים שבבעלותם. 

33 סוחרים נעצרו והובאו להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב, אבל המשטרה, שסוברת כי סוחרי הסמים מצאו פינה בטוחה בין קירות המועדונים ומבלי שאף אחד מבעליהם יקשה על פעילותם, פעלה גם במישור הזה. המשטרה זימנה לשימוע כמה מבעלי המועדונים שבהם פעל א’, ובסיומו הוחלט על סגירתם של המועדונים לכ-30 יום.  
בין המועדונים ניתן למנות את “החתול והכלב” ברחוב קרליבך, “גיתית” ברחוב החשמונאים, “הקליקה” ברחוב יהודה הלוי, “האוטו” ברחוב דיזנגוף, “הבלוק” ברחוב שלמה ו”הקומפורט” ברחוב קומפורט. במשטרה ציינו אתמול לא לייחוס שהמועדונים שהוחלט לסגור בצו מינהלי ל-30 יום הם אותם מועדונים שבהם בוצע סחר, על פי החשד, בידיעת הבעלים.

במשטרה עושים מאמצים רבים שלא לפגוע בחיי הלילה התוססים של העיר, אך אי אפשר להתעלם מהמתרחש במועדונים. הפעלתו של א’ נתנה למשטרה עמדת תצפית נוספת על המועדונים - ובעיקר על מה שמתרחש בתוך המועדון. אבל המחוז פועל במשך כל השנה במשך שנים כדי למזער את תופעות הלוואי שמגיעות בעקבות הגידול במספר מקומות הבילוי.

בתל אביב פועלים יותר מ-320 מקומות בילוי שקיבלו רישוי לפעול בשעות הערב. לא מדובר בבתי הקפה שניתן לרכוש בהם בירה, אלא במועדונים וברים שאליהם נכנסת כמות אנשים לא מבוטלת ובמקום נמכר אלכוהול. באחרונה עלתה קרנם של מתחמי בילוי כמו נמל תל אביב, מתחם המסגר ולונדון מניסטור, מה שמקל על פעולות האבטחה של המשטרה. בנוסף, המשטרה מציבה באותם מתחמים כוחות סמויים וגלויים שאמונים לשמור על הסדר ולעזור לבעלי המועדונים להתגבר על בעיות אלימות. ואולם המשטרה צריכה להתמודד גם עם מקומות הבילוי שממוקמים במרכז העיר, ולמעשה מבודדים מיתר מקומות הבילוי. היא אינה יכולה להציב כוחות גדולים ובעלי המקומות משתמשים בשירותים של חברות אבטחה.

מתחם הבילוי בנמל תל אביבצילום: דודו בכר

המשטרה: המועדונים עדיין בטוחים

בזמן שגרה המשטרה מוטרדת בעיקר ממעשי האלימות במועדונים. ב-2012 נסגרו במחוז תל אביב יותר מ-300 מועדונים וברים בצווים מינהליים. יותר מ-70 מהם, נסגרו בשל אלימות קשה במקום, ולעתים יותר מפעם אחת. בשנתיים האחרונות לא מתירה משטרת תל אביב לקיים “אפטר פרטי” - מסיבות שהתחילו לפנות בוקר ונמשכו עד לצהרי היום שלמחרת. הסיבה לביטול “האפטר פרטי” היתה שהבליינים היו יוצאים ממקומות הבילוי כשהם שיכורים והמפגש שלהם עם אזרחים שהמשיכו בשעות אלה בשגרת יומם, גרמה לבעיות אלימות.

מי שאחראי על סגירת מקומות הבלוי הוא פקד ארווין סקאגיו קצין רישוי עסקים של מרחב ירקון. מדובר ביחידה שכוללת עשרה אנשים, שמטפלים ב-1,152 עסקים שמוכרים אלכוהול - לא כולל פיצוציות - בנוסף להופעות ואירועים גדולים שמתקיימים בעיר. רק בשנה האחרונה ביצע סקאגיו יותר מ-600 שימועים לבעלי עסקים שבהם נמצאו ליקויים.
באחרונה ביצעו במחוז תל אביב בדיקה לגבי מתחם בילוי אחד, לונדון מניסטור, וניסו לבדוק אם תלונות השכנים באזור אכן מוצדקות.

מדובר במתחם שנמצא בלב שכונת מגורים, ובתוכו יש כמה מועדונים. המשטרה בדקה את הנתונים שהופיעו רק בסמוך למתחם. בבניין אחד נרשמו בשנת 2012 34 הפרות סדר, 57 קטטות, 28 מקרי תקיפה, 21 הפרעות מנוחה, 11 מקרים של חניה אסורה, 139 מקרי שיכרות, 13 מקרי איומים, ונמצאו ארבעה אנשים חמושים. הנתונים האלה לא כוללים את הנזק שנגרם לשכנים המתגוררים באזור כתוצאה מכך שמאות, אם לא אלפי מבלים, עומדים להם מתחת לבתים בכל סוף שבוע. השכנים מתלוננים על כך שהמבלים עושים את צרכיהם בחצרות הבתים משום שאין מספיק תאי שירותים בתוך המועדונים.

המשטרה מצדה טוענת כי המצב נמצא בשליטה, ולמרות הנתונים שנאספו על ידה, עדיין בטוח לצאת ולבלות בתל אביב. “המשטרה גמישה עם בעלי המועדונים ואלה שיש אצלם אפילו חריגות קטנות, אנחנו לא מיד סוגרים להם את המקום”, אומר סגן ניצב שמעון נחמני, קצין אג”ם של מרחב ירקון. “מועדונים שפועלים לפי הנוהל, אנחנו באים לקראתם ועוזרים להם באבטחה מבחוץ. אנחנו נמצאים בקשר רציף עם בעלי המועדונים ויש לנו תקשורת משותפת ורציפה כדי שהכול יעבוד כמו שצריך. את המלחמות שלנו מול סוחרי הסמים במועדונים אנחנו עושים כל השנה בכל הדרכים, אבל מצופה מאדם שהוא בעלים של מועדון והמקום חשוב לו, שלא יאפשר סחר של סמים במקום שלו”.

כשנחמני מדבר על מלחמתה של המשטרה בסוחרי הסמים, כוונתו היא בעיקר למישור המודיעיני והמבצעי - עוד לפני שהסוחר מגיע לתוך המועדון. כשיודעים במשטרה על סוחר סמים שעובד במועדון מסוים, מתחילים “לשבת” עליו במשור המודיעיני. המשטרה מנסה לתפוס את הסוחר באמצע השבוע כאשר הוא ינסה לרכוש את הסמים לצורך מכירתם במועדונים - ואז יבוצע המעצר.

במבצע האחרון, שבו הצליח א’ לתעד את סוחרי הסמים, לא הגיעו במשטרה לכרישים גדולים, כלומר לעבריינים בכירים שהם יעדים של משטרת ישראל. למרות זאת טוענים שמדובר רק בתחילת החקירה ולפי כמות הסמים שנרכשו קשה להאמין שסכומים כאלו וכמויות כאלו של סמים זה משהו שלא עובר גם דרך ארגוני הפשיעה.

אתמול בשעות הערב הגיעו הבעלים של מועדון “האוטו” ברחוב דיזנגוף למרחב ירקון כדי לשכנע את המשטרה לאפשר לו לפתוח את המקום בפורים. לטענת הבעלים, “לנו אין שליטה על מכירת הסמים, אנחנו לא ראינו את העכבר שישב ומכר שם את הסמים”. ואולם הוא לא רצה להרחיב בנושא וטען שמדובר בנזק גדול מאוד מבחינה כלכלית. גם יהונתן שחף, מבעלי הקליקה, אמר אתמול ל”הארץ” כי “אנחנו לא ראינו שום דבר. מדובר בתחום שהוא אפור ואין מודעות לגביו. זה מקום שאנחנו לקחנו אותו לפני שנה, שיפצנו אותו והשקענו בו הרבה כסף”.

בשלב זה למשטרה אין כוונה לוותר וטוענים שהליך הסגירה לא היה מכוון לפורים כדי לגרום לנזק כספי לאותם מקומות. במשטרה ציינו שמדובר במקומות שמלאים גם בסופי שבוע ואם זה לא היה נסגר עכשיו זה היה נסגר בפסח, חג האהבה או כל חג אחר ולכן אין חשיבות לזמן הסגירה והוא נקבע לפי הצורך להוציא את הסוכן הסמוי מהשטח ולהפסיק את הפעלתו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ