פרשת העציר X: היועמ"ש לא יפתח בחקירה נגד כלי תקשורת

במכתב לעורך "הארץ" כתב וינשטיין כי שקל לפתוח בחקירה פלילית, אך החליט שלא לעשות זאת. "עם זאת, זכות הציבור לדעת אינה עולה על הביטחון", כתב

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שקל להורות על פתיחת חקירה פלילית נגד עיתון "הארץ" ובעלי תפקידים בו  בגין פרסום כתבה על התחקיר שנערך באוסטרליה בפרשת בן זיגייר. במכתב ששלח אתמול וינשטיין לעורך "הארץ", אלוף בן, נכתב כי פרסום הכתבה באתר "הארץ" במשך יותר משלוש שעות למרות בקשות הצנזורה להסירה העלה חשד להפרת צווי איסור פרסום בידי העיתון. עם זאת, וינשטיין ציין כי "לאחר התלבטות רבה, החלטתי שלא להורות כאמור".

וינשטיין כתב: "כך החלטתי, עקב גישתי הכללית, לפיה ככלל, יש למעט במידת האפשר בפתיחה בחקירות פליליות נגד כלי תקשורת, מתוך חשש כי פתיחת חקירה שכזו עלולה לשמש כ'גורם מצנן' לעיתונאים ולעיתונים. כן נלקחה בחשבון העובדה שבסופו של דבר, לאחר כמה שעות, הסיר עיתון הארץ את הפרסום מהאתר".

"עם זאת", וינשטיין הוסיף, "בל תטעו לסבור כי איפוק זה שנקטנו בו הפעם, ימנע מאתנו להורות על פתיחה בחקירות פליליות בעתיד, בהתקיים נסיבות דומות, לגבי עיתונכם או כל כלי תקשורת אחר. במדינה שומרת חוק, אין שום הצדקה להפרת צו איסור פרסום שיפוטי ביודעין ולא ייתכן כי עיתון או עיתונאי יעשה דין לעצמו". וינשטיין ציין כי "זכות הציבור לדעת, נעלה ככל שתהיה, אינה עולה במעלותיה על זכותו של הציבור לחיות בביטחון".

עורך "הארץ" אלוף בן, מסר בתגובה: "קיבלנו את מכתבו של היועץ המשפטי לממשלה ואנו לומדים את תוכנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ