ההגנה במשפט אולמרט: שמו שורבב לפרשה כדי להשיג תנאים מהתביעה

בביהמ"ש בת"א החלה החקירה הנגדית של עד המדינה בידי סנגורי אולמרט. ההגנה הציגה "רשימת משוחדים" שערך ש"ד - שמו של אולמרט כלל לא מופיע בה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, התייצב הבוקר (ראשון) בבית המשפט המחוזי בתל אביב לפתיחת חקירתו הנגדית של ש"ד, עד המדינה בפרשת הולילנד, בידי סנגוריו. במהלך החקירה הנגדית הציגה ההגנה דף מתוך יומנו של ש"ד, ובו רשימת האנשים אותם שיחד, לכאורה. שמו של אולמרט אינו מופיע ברשימה.

את המסמך, שלא נשא תאריך, הציג סנגורו של אולמרט, עורך דין רועי בלכר. הוא טען כי ש"ד כלל לא שיחד את אולמרט, אלא שרבב את שמו לפרשה רק בשלב מאוחר יותר, כדי לעודד את התביעה לחתום עמו על הסכם עד מדינה.

"מבין האנשים ששיחדת, מי היתה האישיות הבכירה ביותר?", שאל בלכר. "מר אולמרט", השיב ש"ד. בלכר הציג לש"ד את הרשימה ושאל מדוע אולמרט לא מופיע בה. "כי אני לא זוכר למה התחלתי לרשום", השיב. בלכר שאל: "אתה מזהה את היומן הזה? אתה מאשר לבית המשפט שזה היומן שלך?". ש"ד השיב לו: "אני מאשר שזה היומן שלי, אני מאשר שהוא בטח נגנב ממני. הכל אני מאשר", והוסיף: "אם זה לא אצלי, סימן שמישהו גנב את זה ומסר לכם".

אהוד אולמרט בבית המשפטצילום: ניר כפרי

"מתי סיפרת לראשונה לעורכי הדין שלך שאולמרט הוא בין מקבלי השוחד?", שאל בלכר. "אני באמת לא זוכר מתי סיפרתי להם", השיב ש"ד. "יכול להיות שהגעת לעורכי הדין שלך וסיפרת על שוחד שנתת להולילנד והשם הראשון שסיפרת לא היה אולמרט? אולי התחלת בפיינר?", שאל בלכר בלגלוג. "לא התחלתי בפיינר, ממי שהתחלתי התחלתי, אבל על כולם סיפרתי", השיב.

בהמשך הדיון הציגה ההגנה מזכר שערכו חוקרי משטרה מפגישה עם ש"ד ב-2008, לפני שהחליט לחשוף בפני המשטרה את מעלליו בפרשה. במזכר נכתב כי ש"ד הכחיש שקיבל בקשות או דרישות לטובות הנאה מאולמרט או מראש העיר שאחריו, אורי לופוליאנסקי, ואף הכחיש כי נתן טובות הנאה מיוזמתו כדי לקדם את פרויקט הולילנד. במזכר נכתב על ידי השוטרים כי "ש"ד אף מכחיש שתיווך בהעברת כספים או טובות הנאה בין אולמרט לאנשי עסקים אחרים". עו"ד בלכר שאל את ש"ד כיצד המזכר מ-2008 סותר את טענותיו כיום. ש"ד השיב כי אז עדיין לא היה במשא ומתן להפוך לעד מדינה בפרשה ולא היה לו עניין לחשוף את חלקו בה.

מנגד, בפרקליטות טוענים כי שני המסמכים שהוצגו היום על ידי ההגנה אינם מוכיחים כי לא שולמו לאולמרט כספי שוחד. לגבי היומן אומרים בפרקליטות כי לא מופיעים בו גם מעורבים אחרים בפרשה, בהם שולה זקן ויוסי אולמרט, אף שיש ראיות ברורות לכך שכסף מש"ד עבר לידיהם. לגבי המזכר טוענים בפרקליטות, כי העובדה שש"ד הכחיש ב-2008 את חלקו בפרשה אינה סותרת את הדברים שהוא אומר היום, משום שהם נאמרו לפני שהחליט לחשוף את פרטי הפרשה בפני המשטרה ועל כן היה לו אינטרס לא להתוודות על חלקו בביצוע העבירות לכאורה.

בלכר אמר כי יבקש לשמוע מעורכי הדין שייצגו את ש"ד בתביעה האזרחית שהגיש בפרשה מתי עלה השם אולמרט לראשונה. "אני לא אסכים", אמר ש"ד, "אמרתי שיש חיסיון מוחלט". ש"ד הוסיף כי ידבר כאשר רה"מ לשעבר יוותר גם הוא על חסיון שיחותיו עם פרקליטיו: "אז תשמע הכל, כל עוד לא שמעתי שאולמרט מוותר על חיסיון כל שיחותיו עם עורכי הדין לא תשמע דבר ממני, ממה שמוקנה לי בחוק".

הדף מיומנו של ש"ד

בלכר שאל כיצד הגיבו עורכי דינו של ש"ד כששמעו לראשונה את שמו של אולמרט בפרשה. "הם היו בשוק, אני מניח, אני לא יודע". בלכר שאל: "הם היו לידך כשסיפרת את זה?". ש"ד השיב: "לא זוכר, ועוד פעם אתה חוזר דרך הדלת האחורית ואני מבקש שתרד מזה, למען הסדר הטוב אני מבקש. אני לא תואם טלנסקי, אתה תתנהג אלי בצורה יותר מכובדת".

"תסכים אתי שכשהשם של אולמרט עולה אומרים לך יצחקניא וסובל (עורכי הדין של ש"ד) שבפרקליטות מאוד ישמחו לשמוע את השם הזה בגלל החקירות שנוהלו נגד אולמרט באותה תקופה. אומרים לך הפרקליטות תמות על זה. נכון?". ש"ד השיב: "לא נכון. כפי שאמרתי, מה שביני לבין עורכי הדין שלי זה ביני לבינם".

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, אמר כי בימים הקרובים תחשוף ההגנה "שורה של מעשי זיוף ושקרים שנעשו לכאורה על ידי ש"ד במטרה להפליל את אולמרט, כדי לקבל מהתביעה תנאים חריגים על חשבון משלם המסים".‬ 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ