חוקרי התמ"ת העידו: לא מאמינים לפלסטינים בגלל "נטייתם לשקר"

שופטת בביה"ד לעבודה מתחה ביקורת על החוקרים: "לא ייתכן שאדם בכלל וגוף חקירה בפרט יפעלו מתוך נקודת מוצא כי בניו של ציבור שלם הם שקרנים"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

חוקרי משרד התמ"ת העידו בבית הדין לעבודה בשבוע שעבר כי הם מתעלמים מעדויות של פלסטינים בגלל "נטייתם לשקר". שופטת בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, יעל אנגלברג שהם, מתחה ביקורת חריפה על החוקרים על גישתם הגזענית וזיכתה קבלן בנייה מאחד היישובים הבדואים, שנאשם בהעסקת שוהים בלתי חוקיים.

תחילתה של הפרשה לפני שש שנים, אז הגיעו מפקחי משרד התמ"ת לדירה באשדוד, שם עבדו ארבעה פלסטינים ללא אישור. קבלן הבנייה במקום ואחד העובדים הפלסטינים שנחקר אמרו כי הקבלן אינו המעסיק שלהם, והם עובדים אצל קבלן משנה ממזרח ירושלים. למרות זאת, החליטו במשרד לא לבדוק את הטענות ולהגיש נגד הקבלן כתב אישום.

"אי אפשר שלא לתמוה למקרא הראיות בתיק, ובמיוחד למקרא עדויותיהם של חוקרים", כתבה השופטת אנגלברג שהם בהכרעת הדין וציטטה בהמשך את עדויות חוקרי התמ"ת: "כשנשאל אחד החוקרים מדוע לא התייחס לדבריו של מר רבאבעה, שלפיהם הוא אינו מכיר את הנאשם ויש לו מעסיק אחר, ענה כי 'אני לא נותן שום משקל לשום עדות של עובד פלסטיני בגלל נטייתם לשקר, להמציא שמות של קבלנים, זה מניסיון של הרבה מאוד תיקים, הם אף פעם כמעט לא דוברים אמת'".

מעצר שוהים בלתי חוקיים פלסטיניםצילום: ניר כפרי

בעדות של חוקר תמ"ת אחר שמציגה השופטת בהכרעת דינה, טען האחרון כי "במהלך החקירה תוך כדי שלב החקירה, מתגלה מצב שאותו נחקר שמנסה שוב לשמור על המעסיק, והתשובות הן קטועות ומרגישים שהוא משקר והפסקנו את החקירה לאחר כמה משפטים - וזו הסיבה ורובן נסגרות מהסיבה הזאת. אז רואים את הנתונים בשטח, לא ספציפית על המקרה הזה - אנחנו מנוסים לזהות מי משקר ומי לא".

"יש להוקיע את הגישה של החוקרים, לא ייתכן שאדם בכלל וגוף חקירה בפרט יפעלו מתוך נקודת מוצא כי בניו של ציבור שלם – פלסטינים, עובדים זרים - הם שקרנים", לשון פסק הדין, "הכללה גסה מסוג זה היא גזענית, אין לה מקום במדינה מתוקנת ויש לדחותה מכל וכל".

השופטת קובעת עוד כי "על פניו ניהלו חוקרי המאשימה את החקירה הזאת מתוך עמדה מגובשת מראש, שלפיה הנאשם הוא המעסיק של העובדים, ולא נעשתה עבודת חקירה מלאה או משמעותית למצוא או לאתר את קבלן המשנה המדובר".

עקב חומרת הכרעת הדין קובעת השופטת אנגלברג שהם כי מזכירות בית המשפט תשלח עותק מפסק הדין אל היועצים המשפטיים של משרדי התמ"ת והפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ