השופט רמז שהראיות נגד אולמרט חלשות: "הרבה נאשמים היו מוכנים להתחלף איתך"

בהתבטאות חריגה, הטיל השופט ספק בכמות ובעוצמת הראיות נגד רה"מ לשעבר. סנגורי אולמרט טענו היום כי מכתב שקושר אותו לפרשה - מזויף

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

רמז ראשון לדעת השופט דוד רוזן לגבי עוצמת הראיות שהוצגו במשפט הולילנד נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ניתן היום (שלישי) בעת חילופי הדברים בינו לבין הסנגור. "הרבה נאשמים היו מוכנים להתחלף אתכם עם כמות ועם עוצמת הראיות", אמר השופט רוזן לעו"ד רועי בלכר, ומדבריו משתמע כי השופט התרשם כי הראיות נגד אולמרט חלשות.

הדברים נאמרו לאחר שהשופט רוזן ביקש מבלכר להסתפק בפחות ימים לחקירתו הנגדית של ש"ד, וביקר אותו שהקדיש זמן ניכר לחקירה על מסמך לא משמעותי. בלכר השיב לו: "אם תקצוב לי ארבעה או חמישה ימי חקירה נוספים אני לא אספיק. אנחנו מתמודדים עם שני אישומים: אחד בהולילנד ואחר כך פרשת הזרע", רוזן קטע את דבריו ואמר כי רבים מהנאשמים האחרים בפרשה היו מוכנים להתחלף עמו בכל הנוגע לכמות הראיות ועוצמתן.

אולמרט נאשם בקבלת שוחד בפרשת הולילנד, אך לא בגין כספים שלקח לכיסו, אלא בגין כספים שהועברו לאחיו יוסי אולמרט. ש"ד טוען כי הכספים הועברו ליוסי שהסתבך בחובות בעקבות בקשה מצד אהוד אולמרט. אך אף שהאח הודה בקבלת הכספים, מלבד אמירתו של ש"ד אין ראיות המוכיחות כי היתה בקשה כזו מצד ראש הממשלה לשעבר.

המכתב בכתב ידו של עד המדינה ש"ד

מוקדם יותר בדיון חקר בלכר את ש"ד על מסמך שכתב לכאורה באוגוסט 1994 לבעלים של הולילנד, הלל צ'רני, ובו מתועדת בקשתה של שולה זקן בשם אולמרט למנות להולילנד רואה חשבון מסוים, כדי שיוכל "לעזור בדו-שיח בינינו לבין אהוד". בלכר טען כי המסמך מזויף וכי למעשה נכתב שנים אחר כך.

במסמך הכתוב בכתב ידו של ש"ד נכתב: "הלל שלום, טלפנה לי שולה זקן, היא ביקשה בשמו של אהוד, שנמנה את מיקי ברזילי כרואה החשבון של הולילנד. שולה נימקה זאת בכך שהדבר יוכל לעזור בדו-שיח בינינו לבין אהוד, הנפגש ורואה אותו על בסיס שוטף (משמש גם כרואה חשבון שלו). ייתכן ונסתרים עוד דברים מאחורי בקשת אולמרט. אישית הדבר לא נראה לי (...) כמו כן, ייתכן לאור העובדה שנמנה אותו שנותקף על הקרבה בין ראש העיר לביננו וכד'. מציע שתיפגש עם ברזילי, תתרשם ממנו ותחליט".

ש"ד טען כי זו היתה הפעם הראשונה שאולמרט ביקש טובת הנאה מיזמי הפרויקט, אך בלכר טען כי המסמך לא אותנטי ונכתב שנים אחר כך, במטרה לשרבב את שמו של אולמרט לפרשה. הוא הראה כי בגבו של המסמך שנמסר לבית המשפט טבוע לוגו של אחת מחברותיו של ש"ד, ובו מספר טלפון בן שבע ספרות. בלכר טען כי מספרים בני שבע ספרות היו קיימים באזור הרלוונטי רק מ-1996, ומכך משתמע שהמסמך מזויף.

ש"ד השיב מנגד כי המסמך שהוגש לבית המשפט הוא צילום מאוחר של המסמך המקורי מ-94. לשאלת בית המשפט אם נהג לזייף מסמכים, השיב ש"ד כי זייף בעבר מסמכים "אבל לא כשיטה".

הטענה של בלכר כי המסמך מזויף נועדה לשרת את קו ההגנה של אולמרט, התוקף את אמינותו של עד המדינה ש"ד. יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, טען כי המשטרה והפרקליטות התרשלו כשלא בדקו את אותנטיות המסמך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ