נפצע קשה בתאונה עצמית, אך הואשם בידי המדינה "למען יראו וייראו"

הצעיר, בן 17 בעת המקרה, רכב על קטנוע, פגע במדרכה ובהמשך נאלץ לעבור שיקום ממושך; השופט פסל את האישום וטען: "זו התאכזרות לשמה"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

צעיר מצפת שנפצע קשה לפני יותר משלוש שנים בתאונת דרכים עצמית, ללא נפגעים אחרים, הופתע באחרונה לקבל הזמנה להגיע לבית משפט השלום בעיר לדיון בכתב אישום שהוגש נגדו על ידי המדינה. השופט, עם זאת, הורה לבטל את כתב האישום.

הצעיר, בן 20, שרק לאחרונה סיים תקופת שיקום ממושכת אחרי התאונה שהותירה אותו נכה, מואשם בנהיגה בקלות ראש ורשלנות שגרמה נזק וכן בסטייה מנתיב תחבורה. בין השאר טען התובע המשטרתי כי "מדובר בתיק שיש בו אינטרס ציבורי, למען יראו וייראו".

את הצעיר ייצג עורך הדין יניב מנור מהסניגוריה הציבורית, שטען בבית המשפט כי מן הדין לבטל את כתב האישום מטעמים של הגנה מן הצדק. טענה זו התקבלה בידי השופט, בסאם קנדלפת, שהורה לבטל את האישום וקבע כי "צודק הסניגור בטיעוניו כי ניהול ההליך בתיק זה עומד בסתירה מהותית לעקרונות של צדק והגינות משפטית. מדובר במקרה ברור שמצדיק ביטול כתב האישום ואף אינו מעורר התלבטות".

התאונה ארעה ב-2009, בעת שהנאשם היה בן 17. לפי האישום, הצעיר רכב על קטנוע, סטה ימינה ופגע במדרכה. כתוצאה מהחבטה שספג הוא איבד את ההכרה ואינו זוכר דבר מרגע התאונה. לאחר המקרה הצעיר עבר סדרת ניתוחים והליך שיקומי בבית החולים לוינשטיין. כיום הוא סובל מנכות בחלק מגופו ומוסיף לעבור טיפולים נוספים.

עורך דינו מנור תקף בבית המשפט את התנהלות התביעה וטען כי כי "כתב האישום לא מסתמך על עדויות או על דו"ח של בוחן תאונות דרכים, אלא על 'עקרון הדרך', כלומר, שסביר להניח כי התאונה נגרמה באשמת הנהג". לדבריו, "לפני התאונה הוא ניהל אורח חיים חברתי פעיל, עסק בספורט וחיכה לגיוסו לצה"ל. כתוצאה מהתאונה הוא לא גויס לצבא ונותר שבר כלי. מעולם לא נתקלתי באטימות כזאת מצד המערכת".

מנור הוסיף כי "אין שום סיכוי, מבחינה פיזית, שהנאשם יחזור וינהג באופנוע, שכן נותר משותק לצמיתות בידו הימנית והיום הוא נוהג במכונית פרטית המיועדת לנכים".
כמו כן, כתב האישום עצמו הוגש רק לפני כארבעה חודשים, קרוב לשנתיים מיום התאונה. מנור העלה תמיהה על השיהוי בהגשת האישום, בעיקר נוכח העובדה כי לא מדובר בנימוק של השלמת החקירה בתיק.

בתגובה לטענות, התביעה המשטרתית השיבה כי "העובדה שהנאשם הוא הנפגע היחיד היא עניין של יד הגורל", והוסיפה כי "השיהוי בהגשת כתב האישום נבע מחוסר כוח אדם בשלוחת צפת ובשל עומסי עבודה ואין בכך לעכב הליכים בתיק שיש בו אינטרס ציבורי להגיש כתב אישום, למען יראו וייראו".

בהחלטתו לבטל את כתב האישום כתב השופט: "תהיתי מה עוד צריך נהג כדי להירתע מביצוע העבירות המיוחסות לנאשם בתיק זה. האם לא די בכך שצעיר שהיה בן 17 שנים ביום התאונה, ועתידו היה כולו לפניו, מצא עצמו ביום מר ונמהר שבר כלי ונכה אומלל לכל חייו? על כורחך אתה תוהה איזה אינטרס ציבורי משרת הליך ניהול ההליך הזה כנגד הנאשם, מלבד אכזריות לשמה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ