שופט נזף במשטרה על "אישומי-נפל" נגד מפגינים ערבים

הארבעה, שלוש נשים וגבר, השתתפו בהפגנה נגד הלחימה בעזה בעופרת יצוקה. השופט: "אין בידי התביעה ולו ראיה אחת שיכולה להביא להרשעתם"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית משפט השלום בתל אביב זיכה הבוקר (שלישי) שלוש צעירות וצעיר ערבים מעבירות של השתתפות בהתקהלות אסורה, התפרעות ותקיפת שוטרים, בהפגנת מחאה בזמן מבצע עופרת יצוקה בשנת 2008. בהכרעת הדין מתח השופט עידו דריואן ביקורת קשה על המשטרה ומחלקת התביעות, ואף הורה להעביר את הכרעת הדין לקצינים בכירים במחוז תל אביב ואל המטה הארצי, לצורך הפקת לקחים.

על פי כתב האישום, בדצמבר 2008 התקהלו הנאשמים לצד אחרים ברחוב בזל בתל אביב, סמוך לשגרירות מצרים. הם השתתפו בהפגנה של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית נגד הלחימה בעזה. על פי ההאשמות, הצעירים צעקו, קיללו ואחזו דגלי אש"ף בידיהם. לאחר שהתפתחו כמה תגרות עם מפגינים ממחנה אחר, התבקשו משתתפי ההפגנה על ידי המשטרה לעזוב את המקום. הנאשמים סרבו להתפנות והחלו להתפרע, להשתולל ולתקוף שוטרים, בין השאר באמצעות מקלות הדגלים, נכתב.

בהכרעת הדין קבע השופט כי לא היה כל חשש להפרעת סדר בהתקהלות, "ובוודאי שלא הייתה הצדקה להגשתו החפוזה והרשלנית של אישום-נֶפֶל זה". עוד הוסיף השופט כי קביעת המשטרה לפיה ההפגנה בה השתתפו הנאשמים "פגעה במורל העם" הינה קביעה זרה ופסולה.

הפגנה בטכניון נגד הלחימה בעזה. 2008צילום: תומר נויברג / ג'יני

במסגרת עדויות התביעה הגישה המשטרה תקליטור ובו סרט שצולם על-ידי צלם משטרתי בעת האירוע. בהכרעת הדין קבע השופט כי הסרטון סותר לחלוטין את עדותו של אחד השוטרים, שאמר כי ההפגנה היתה אלימה. אשר לנסיבות מעצרה של אחת הנאשמות, השופט קבע כי הפער בין דבריהם של השוטרים לבין הנראה בתקליטור עצום, עד הפרכה גמורה של גרסת השוטרים, ששימשה בסיס לאישום נגדה.

"לא נמצאת באמתחתה של התביעה ולו ראיה אחת שיכולה לעמוד, אפילו באופן בסיסי ולכאורי, ולהצביע על אשמת הנאשמים בעבירה של התקהלות בלתי חוקית. עוד אני קובע, כי לא התקיים ולו יסוד דל שבדלים לחשש להפרת הסדר, השלום או הביטחון, שרק הוא יכול להצדיק את הרשעתו של מי מהנאשמים בגין התנהגותו". השופט דרויאן סיכם: "שוב ושוב חוזרת אפוא התופעה של הגשת כתבי אישום נגד מפגינים, כשהטענות העובדתיות מופרכות בהסרטה משטרתית או אחרת". 

עו"ד ארנה כהן מארגון עדאלה שייצגה את הנאשמים אמרה כי "החלטת בית המשפט היום מוכיחה את מה שאנו אומרים כבר זמן רב - שהמשטרה מתייחסת למפגינים הערבים באופן בלתי חוקי, מפזרת הפגנות באופן בלתי חוקי ומגישה כתבי אישום שאין להם כל יסוד משפטי או עובדתי".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ