שופטי המחוזי בחיפה יוצאים להשתלמות ואחריה פורשים

חרף תקן שירות המדינה המחייב חזרה לתפקיד בתום ההשתלמות, השופטים יפרשו מיד אחריה. בינתיים העומס הקיים בטיפול בתיקים רק צפוי להתגבר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
רויטל חובל
רויטל חובל

שלושה שופטי בית המשפט המחוזי בחיפה יצטרפו בקרוב לעמיתתם שיצאה לחופשת השתלמות. לפי הכללים מטרת ההשתלמות היא לשפר את מקצועיותם, אולם בסופה הם יפרשו מתפקידם. מדובר בחופשה ארוכה בת כמה חודשים שנצברה בידי השופטים ולקראת פרישתם הם מבקשים לנצלה, כאילו מדובר בימי חופשה רגילים. לאור הדברים, העומס שממילא קיים בבתי המשפט, רק צפוי להתגבר.

השופטים הפורשים הם הבכירים ביותר בבית המשפט המחוזי בחיפה. מדובר בנשיאה בלהה גילאור, שצפויה לצאת ל"חופשת השתלמות" בת כחצי שנה כבר ביולי הקרוב, כך שבסוף השנה תפרוש לחלוטין מתפקידה. שני שופטים נוספים הם סגניה, השופטים אילן שיף ושמואל ברלינר. השופטת הרביעית היא צילה קינן שנמצאת כבר כעת בהשתלמות.

תקנון שירות המדינה מחייב את עובדיה להמשיך ולעבוד בשירות המדינה בתום ההשתלמות, ומגדיר כללים ברורים מתי ניתן לעשות זאת בצמוד לפרישה. על פי אחד הסעיפים, "עובד יהא רשאי לנצל את מכסת ימי ההשתלמות בשכר שצבר, בתנאי שבתום ההשתלמות תיוותר לו תקופת עבודה ששיעורה פי שלושה ימי עבודה מימי ההשתלמות אותם ניצל. חריגה מהנוהל המפורט בפסקה זו, טעונה אישור מראש של אגף הדרכה והשכלה בנציבות שירות המדינה, לאחר קבלת בקשה מנומקת של האחראי במשרד".

גילאורצילום: טס שפלן

שופטים זכאים ל-30 ימי השתלמות בשנה ורשאים לצבור עד 12 חודשים. כדי לנצל את הזכאות להשתלמות, במקרה של שופטים, נדרש אישור של הנשיא הרלוונטי, ולאחר מכן ועדה מקצועית המיוחדת להם. השתלמות אינה רק לימודים אקדמיים, אלא גם נסיעה לחו"ל שבמהלכה פגישות עם גורמים אקדמיים או שיפוטיים יכולה לקבל אישור. יחד עם זאת, בהנחיות הוועדה המקצועית לאישור תוכניות שבתון לשופטים, שדנה בבקשות להשתלמויות, מדגישים כי מטרת השבתון היא לטובת עבודתו ולא לטובתו האישית. "מטרת ההשתלמות היא לקדם את יכולתו של השופט להתמודד עם עבודתו או להעשיר את עולמו", נכתב בהנחיות.

במצב זה, כשהשופטים נמצאים בחופשה טרם פרישה, התקנים שלהם מלאים ולא ניתנים לאיוש. כך קיים חשש שהעומס יגבר על השופטים שנותרו בתפקידם, ובפרט כשמדובר בארבעה שופטים שפורשים בו-זמנית ובמיוחד בבית המשפט המחוזי בחיפה, שתקן של השופט גדעון גינת נלקח ממנו, עם מעברו לתל אביב. כמו כן, השופטים אמנם מוגדרים כמועסקים על ידי המערכת, אבל לא יקבלו לטיפולם תיקים חדשים.

מהנהלת בתי המשפט נמסר כי "הנשיאה גילאור והסגנים ברלינר ושיף אכן לקראת פרישה ואמורים לצאת לשבתון. השופטת קינן נמצאת אף היא לקראת פרישה ויצאה לשבתון. עקב משימות שהשופטים דלעיל נטלו בהם חלק משמעותי, גם עקב תפקידיהם הניהוליים, ובפרט העומס הרב הקיים במערכת, שחייב הירתמות מאומצת וממושכת לעבודה, לא התאפשר להם לצאת לשבתון במהלך השנים החולפות. אי לכך הצטברו לזכותם חודשי שבתון. על פי הכללים ניתן לצבור חודשי שבתון שלא יעלו על 12 חודשים ולנצלם לקראת פרישה. כאמור, הצבירה נוצרת לעתים בשל צורכי המערכת, כפי שהיה במקרה הנדון. גם בחלק מתקופת השבתון יעסקו השופטים, והשופטת קינן כבר עוסקת בכך, במשימות שיפוטיות ו/או אחרות, לרבות מתן החלטות ופסקי דין. חלקם אף ממשיך וימשיך לדון בתיקים ששמיעתם לא הסתיימה. יש לברך על הירתמות השופטים למשימות לטובת המערכת. נושא התקנים נדון ומטופל על ידי הגורמים הניהוליים".

ברלינרצילום: אתר בתי המשפט
שיףצילום: אתר בתי המשפט

בעבר דרש שופט העליון תיאודור אור לפדות 366 ימי חופשה שאותם לא ניצל בעלות של כמיליון שקל, על אף שמותר היה לו לפדות רק מחצית מהם (175 יום לשופטים, לעומת 55 יום לעובדי מדינה). טענתו היתה כי לא יכול היה לנצל את ימי החופשה בשל תפקידו כיו"ר ועדת החקירה למאורעות 2000. בפשרה עמו סוכם על פדיון ימי חופשה בגובה של כחצי מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ