השופט החשוד בהכאת ילדיו ייצא לחופשה מרצון

השופט המשיך לדון בתיקי אלימות במשפחה גם לאחר הגשת התלונה נגדו, לפני 3 שנים. היועמ"ש הבהיר כי לא פתח אז בחקירה בשל הצורך בבדיקות נוספות

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

הודיע על יציאה לחופשה מרצון בעקבות פרסום החשדות נגדו.  דוברת בתי המשפט, איילת פילו, מסרה הבוקר (חמישי) כי השופט החליט לצאת לחופשה "משום שלדעתו, בשים לב לתפקידו, זהו הדבר הראוי לעשותו בנסיבות העניין".

זה שלוש שנים נמנעת חקירתו של השופט, המכהן בבית משפט שלום במרכז הארץ. תלונה בעניינו הוגשה כבר לפני כשלוש שנים, אולם עד כה לא נחקר. הוא הסכים לפנות להליך טיפולי, ובמקביל הוסיף לדון בתיקי

באוקטובר 2009 ניגשו שניים משלושת ילדיו למורה בבית ספרם וסיפרו שהאב נוהג להכות אותם בקביעות. המורה סיפרה למנהלת וזו פנתה לרשויות הרווחה. אלה זימנו את האב לשיחה ועימתו אותו עם הפרטים. לטענתם, הוא לא הכחיש ואף התנצל. הוא תירץ זאת בטענה שהוא מצוי במצוקה נפשית בעקבות מחלוקת במשפחה.

אנשי הרווחה הגיעו לביקור התרשמות בבית השופט, ולאחר מכן פנו למשטרת גלילות והגישו תלונה. המשטרה פתחה בחקירה, חלק מהמעורבים מסרו עדות וכל שנותר היה לגבות את עדות השופט עצמו, אולם חקירתו נמנעה מכיוון שהיועץ המשפטי לממשלה לא אישר זאת.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטייןצילום: אוליבייה פיטוסי

בהודעת הבהרה שפרסם אמש היועץ המשפטי לממשלה , בעקבות הפרסומים על התמהמהותו בגיבוש ההחלטה אם לחקור את השופט באזהרה, נכתב כי המידע בדבר השופט הגיע אל שולחנו של וינשטיין לפני כשנתיים, אך הוא ביקש לערוך בדיקות נוספות בטרם יורה על חקירת השופט באזהרה. משרד המשפטים הבהיר כי לנגד עיניו של וינשטיין עמדה טובת הילדים בלבד, וכי אין בהליכים שנקט כדי להצביע על אי שוויון בפני החוק.

דובר משרד המשפטים משה כהן פירט את השתלשלות הפרשה על פי משרד המשפטים: באוקטובר 2009 העביר בית הספר של אחד מילדי השופט דיווח לפקידת הסעד לפיו הילד חווה מעשי אלימות מצד אביו. פקידת הסעד סברה שבנסיבות המקרה אין מקום לפנות למשטרה, אלא עדיף לנקוט הליך טיפולי בהסכמת השופט ובשיתוף פעולה עמו.

ביוני 2010, בעקבות דיווח על אלימות נוספת מצד האב, החליטה פקידת הסעד לדווח על האלימות למשטרה. בסוף נובמבר 2010 נחקרו הילדים בידי חוקרת ילדים, ובינואר 2011 הועבר הנושא למשרד היועץ המשפטי לממשלה כדי שיחליט אם לאשר את חקירת השופט באזהרה.

על פי הודעת משרד המשפטים, "גורמי המקצוע שעסקו בנושא ביקשו מהמשטרה השלמות שונות, ולאחר גיבוש עמדתם וכתיבת חוות דעת מטעם הפרקליטות בנושא – הועבר העניין לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה".

בהודעה נכתב כי "לאחר ששקל את מכלול נסיבות העניין על פי החומרים שהובאו בפניו, ולאחר שהביא בחשבון בראש ובראשונה את השיקול של טובת הילדים, ושיקולים נוספים הקשורים למערכת היחסים בין הילדים להוריהם, שמטבע הדברים לא נוכל לפרטם, סבר היועץ המשפטי לממשלה כי אין לאשר את חקירתו של השופט הנילון באזהרה, קודם שייערכו בירורים נוספים מצד המשטרה וגורמי הרווחה לגבי המצב העדכני של מרקם היחסים בין הילדים לאב. זאת כדי לוודא שהנזק שעלול להיגרם למרקם היחסים זה כתוצאה מחקירה פלילית לא יעלה על התועלת שבה".

בהודעה נטען כי תשובתם של הגורמים הרלוונטיים הגיעה ללשכת וינשטיין בסוף השבוע שעבר וכי כעת הדברים נבחנים בלשכה. על פי ההודעה, מאז הדיווחים מלפני כשנתיים לא התקבלו דיווחים נוספים על פגיעה בילדים, ולאחר בירור שנעשה לאחרונה עם מסגרות הלימודים שלהם, מסרו גורמי הרווחה שהם "מתפקדים ברמה גבוהה, ללא קשיים, וכי קיים קשר רצוף בינם לבין הוריהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ