השר יעקב מרגי נפש בחו"ל על חשבון חברו

נסיעתו לצרפת לחתונת בנו של המארח אושרה באופן חריג על ידי ועדת ההיתרים במשרד המבקר. הדבר מנוגד לכללי מניעת ניגוד עניינים של שרים וסגניהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הדתות, יעקב מרגי (ש"ס) טס באחרונה לצרפת ושהה במדינה שלא על חשבונו ובמימון של חברו. בתחילת החודש פנה מרגי לוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה בבקשה לקבל אישור לטוס לחתונה בפאריס ולשהות במדינה על חשבון המזמין שלו, אבי החתן, אדם בשם אברהם מגירה. היועץ המשפטי של משרד הדתות אף הכין חוות דעת חיובית התומכת בבקשה.

על פי הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים, המבוססים על דו"ח ועדת אשר, "שר לא יקבל שכר או טובת הנאה, זולת שכרו שמשלמת לו המדינה". יצוין, כי משכורת חודשית של שר בממשלה עומדת כיום על כ-42 אלף שקלים בחודש.

ועדת ההיתרים, שבראשה עמד השופט בדימוס ד"ר עוני חבש, וישבו בה עורכי הדין רנאטו יאראק ואורנה דויטש, אישרה את בקשתו של מרגי לחרוג מהכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים. בהחלטתם כתבו כי מרגי התבקש "להבהיר הן את היקף המימון והן האם ישנם קשרים עסקיים בין המזמינים לבין גופים ציבוריים או ממשלתיים בישראל ותשובותיו הניחו את דעתנו".

לפיכך, נאמר בהחלטתם, "לאחר קבלת תשובת השר לשאלות ההבהרה, כאמור, ולאחר ששמענו את עמדת מבקר המדינה... נראה לנו, נוכח מכלול נסיבות העניין, ליתן היתר אישי לפי כלל 19(א) לכללים (לפי סעיף זה הוועדה מוסמכת לדון בבקשה לקבלת היתר אישי לאי-קיום כלל מכללים אלה, א"ב) ואנו מתירים לשר לקבל את המימון המבוקש".

דוברו של השר מרגי, אלון נוריאל, אישר את הפרטים ומסר כי מרגי שהה בצרפת סוף שבוע (מיום חמישי בלילה ועד יום ראשון בבוקר). לדבריו, עלות הטיסה היתה כ-800 דולר ומרגי נסע לבדו, ללא מלווים. נוריאל לא השיב לשאלה מה היתה עלות השהייה הכוללת של השר בצרפת, אך ציין כי האחרון לן בבית המארח בימים חמישי ושישי וכי בשבת התאכסן במלון סמוך לבית הכנסת יחד עם אורחים נוספים של המארח. "חוות דעתו של היועץ המשפטי נתבקשה על ידי השר. היא היתה חיובית והנסיעה אושרה על ידי ועדת ההיתרים", הוסיף נוריאל.

שר הדתות יעקב מרגיצילום: תומר אפלבאום / באובאו

ועדת ההיתרים מוסמכת לדון בבקשת ראש הממשלה, שר או סגן שר לאי-קיום הכללים למניעת ניגוד עניינים. הוועדה רשאית לסרב לתת היתר או להתנות אותו, בכפוף לשאלה אם ההיתר מוצדק בנסיבות העניין ותקין ציבורית. החלטותיה של הוועדה הן סופיות. באוגוסט אשתקד אישרה הוועדה לראש הממשלה לבצע שינויים בהרכב תיק ההשקעות שלו בחו"ל ובארץ, ואולם יומיים לאחר קבלת האישור משך נתניהו את בקשתו.

בסוף השנה שעברה אישרה הוועדה גם את בקשתו של שר הביטחון, אהוד ברק, להפקיד כספים שהתקבלו ממכירת ביתו במגדלי אקירוב בחשבון נאמנות חדש. הוועדה דחתה את בקשתו של ברק להעביר כספים קודמים לחשבון הנאמנות החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ