רופא צבאי חשוד באונס חיילות

למשטרה הצבאית הגיעו מספר תלונות על הרופא, אזרח עובד צה"ל בפיקוד מרכז, ובעקבות זאת הוחלט לפתוח בחקירה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

המשטרה הצבאית חוקרת האם רופא יחידה באוגדת מילואים אנס חיילות. החקירה נפתחה לאחר שמספר חיילות המשרתות בעוצבת "עידן" שבפיקוד המרכז התלוננו בדצמבר האחרון כי הרופא, המשמש אזרח עובד צה"ל, ביצע בהן מעשים מגונים בעת שבאו להיבדק.

מצ"ח העבירה את ממצאיה לפרקליטות הצבאית, ששוקלת כעת להעמיד את הרופא לדין בשל החשדות המיוחסים לו. בנוסף, נבדקת האפשרות כי לפני מספר שנים ביצע אותו רופא עבירות מין גם בחיילות נוספות, כאשר היה משובץ ליחידה בפיקוד המרכז. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "נגד הרופא התנהלה חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת בחשד לביצוע עבירות מין שונות במסגרת תפקידו כרופא בצה"ל. לאחר סיום החקירה, הועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית, אשר בוחנת את אפשרות העמדתו של החשוד לדין בהתאם לחשדות המיוחסים לו".

לפי נתוני הצבא, ב-2012 חלה ירידה במספר התלונות בצה"ל על הטרדות מיניות. עם זאת, 3% מהדיווחים עסקו במה שמוגדר כ"פגיעה פיזית חמורה" – אונס או ניסיון לאונס. כמו כן יש לציין כי בשנה החולפת, בניגוד לשנים קודמות, חלה עלייה באחוז הגברים שהתלוננו על הטרדה מינית – החל מהטרדה מילולית וכלה גם במעשים פיזיים.

לדברי קצינה בכירה בצה"ל, מספר התלונות המתקבלות בנושא הינו גבוה ו"כל תלונה מטרידה", אך יחסית לגודלו של הארגון לא מדובר במספר תלונות יוצא דופן. מניתוח כלל התלונות עולה כי רובן היו נגד חיילים בשירות סדיר. מבין התלונות שהתמקדו בגורמי פיקוד עולה כי מרבית התלונות התמקדו במפקדים זוטרים.

ב-2009 נחשד רופא צבאי בשירות מילואים כי הטריד מינית וביצע מעשים מגונים בחיילות ששירתו בבסיס הטירונות זיקים. החיילות דיווחו כי במהלך בדיקות רפואיות, ביקש מהן הרופא להתפשט ונגע באיבריהן האינטימיים.

לאחרונה פתח צה"ל בקמפיין פרובוקטיבי נגד הטרדות מיניות מילוליות, שכולל סרטון המציג הקנטות בעלת גוון מיני בין חיילים. בסרטו עצמו, שנקרא "זה מתחיל במילים ונגמר במשפט", נראה חייל שלועג לחיילת בזמן תורנות במטבח ואומר: "אני מושבניק, אבל תפוזים כמו שלך לא ראיתי בחיים", או שבזמן שהות בשטח מספר חייל כי "סרק את השטח ונתן מכת אש" – ואז קרא לחיילת: "לא חם לך, תפתחי כפתור, ותקראי לי למסדר, אני אעביר לך חוטר". אחר כך מתאר החייל כיצד העביר "שיעור בטופוגרפיה" על גופה של החיילת, בעוד היא "ניסתה להתחמק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ