פרשנות |

ואם ש"ד לא היה הולך לעולמו

אם יזם הנדל"ן היה מת בטרם שבר את קשר השתיקה, נאשמי הולילנד היו עומדים על קברו ומשבחים את תרומתו למדינה. במותו ציווה לנו את החקירה

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ

אם ש"ד היה הולך לעולמו מבלי לשבור את קשר השתיקה, כל נאשמי משפט הולילנד היו מתכנסים סביב קברו, יחד עם נציגים אחרים של הקצפת הסמיכה, ומפליגים בשבחיו של האיש. הם היו מתארים את תרומתו למשק, מזכירים את מיזמי הנדל"ן שהוא סייע להקים, את רוחב ידיעותיו ואת תשוקתו לאמנות.

אם ש"ד לא היה הופך לעד מדינה, סביר להניח ששנות חייו האחרונות היו אומללות פחות וכי הוא לא הופך מושא לציד מצד אנשים רמי דרג שהקדישו את הונם ואת השפעתם על עיתונאים מקורבים בכדי להשחית את שמו, ולהפוך אותו לגרסה הישראלית של הברון מינכהאוזן. השחרתו של ש"ד היתה הלבנתם שלהם ובאמצעותה הם ניסו להבנות מציאות מזויפת כאילו הם הקורבנות בסיפור הזה.  

ש"ד היה אדם מפוקפק: הוא שיקר, שיחד והשתמש בכל המניפולציות האפשריות כדי להתעשר ולצבור כוח. אבל אין, ולא היה באמת, הבדל ערכי ומוסרי בינו לבין נבחרי הציבור והפונקציונרים הבכירים אל חשבונות הבנק שלהם הזרים כספים במשך שנים, מימן את מערכות הבחירות שלהם, קנה להם תכשיט יקר או סידר להם הפחתת תשלום של מיליוני שקלים לבנק הפועלים. הוא והם עשויים מאותם חומרים, חומרים שלא קשורים לעולם האמת. 

ש"ד מת, אבל הותיר בלכתו ירושה כבדה. הסיפור שהוא גולל בעשרות חקירות משטרה ובדיונים בבית המשפט חייב להתברר עד תומו. כי אם הסיפור הזה הוא סיפור אמיתי, המסקנה ממנו היא כי חלק מאנשי הצווארון הלבן, המחויטים והמקובלים, הם אנשים מסוכנים יותר לחברה מעמיר מולנר ואסי אבוטבול.

ש"ד תיאר כיצד הוקמו וכיצד תוכננו לקום בישראל מיזמי נדל"ן מפלצתיים תוך שימוש בתעשייה שלמה של כספי שוחד. לולא היה מספר את סיפורו האלטרנטיבי היתה מצליחה החבורה המצומצמת שמנהלת פה את העניינים להמשיך לספר לנו את הסיפור המוכר: שישראל איננה מדינה מושחתת במיוחד, שהסנטימנט השלילי כלפי  אנשי הון ופוליטיקאים הוא תוצאה של מרדף שמנהלים מוחות קונספירטיביים בעיתונות ובמערכת אכיפת החוק, ושמיזמי הנדל"ן המפלצתיים שצצים כאן הם בכלל פנינות ארכיטקטוניות.

מחלוקת שניצתה בין ש"ד לבין יזמי הולילנד על תשלום של מיליוני שקלים היא שהובילה את הישיש החולני הזה לחדרי החקירות של יאח"ה, היא שגרמה לו להפנות עורף לקבוצה אתה הוא רקח במשך שנים, על פי החשד, עסקאות מצחינות שתוצאותיהן פגעו בכולנו.

"לדאבוני הרב, ועד כמה שקשה לי להודות בזה בערוב ימי, מאז שאני בענף הבנייה מ-66', בצורה כזאת או אחרת תמיד שולמו שלמונים או ניתנו טובות הנאה או יד רוחצת יד, בין אם זה בתל אביב, חיפה או ירושלים", סיפר ש"ד בחקירתו וסיפק עדות נוספת על היסטוריית הצללים של הכלכלה הישראלית.

מאז לכתו, ממהרים פרקליטיהם של הנאשמים לדרוש את ביטולו של המשפט. זוהי דרישה מוגזמת ומוקדמת. ש"ד הספיק במהלך החודשים האחרונים למסור את כל גרסתו לבית המשפט ולענות לרוב החקירות הנגדיות. ישנה טענה כי נאשמים שלא הספיקו להצמיד את ש"ד לקיר ולרסס אותו בשאלות צולבות, עלולים להרוויח מהסתלקותו. אחד מהם הוא ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וראש לשכתו הנאמנה שולה זקן.

נכון לכתיבת שורות אלה הפרקליטות לא מתכוונת לסגת מהאישומים נגד השניים. עוצמת הראיות נגד זקן חזקה מזו שקיימת נגד אולמרט. האישום המרכזי נגד אולמרט מתבסס על הודאת האח הגולה יוסי אולמרט שאישר לחוקרי המשטרה האפ.בי.איי כי קיבל כספים מש"ד בשעת מצוקה.

האישום נגד זקן מבוסס על המחאות שמנות שהפקיד ש"ד בחשבונות הבנק שלה ושל בני משפחתה כמו גם על הודאתה של זקן במשטרה כי במרוצת השנים קיבלה מהאינטרסנט שלל מתנות: סיוע בקניית דירה, טבעת באלפי דולרים, 10,000 שקלים לחגיגה משפחתית, תמונה, ריהוט סלוני ועוד.

"הוא נתן לי מתנות הוא נתן לי כסף... הוא קנה לי טבעת... יש לו הרבה מאוד כסף... הוא אמר לי: 'אף אחד לא יגיד לי אם אני יכול לתת לאהובה שלי מה שאני רוצה לתת'" צבעה זקן בחקירתה את יחסיהם בגוונים רכים. "מה אהבת במיוחד אצל עד המדינה?" שאל אותה אחד החוקרים.  "את האבהיות שלו" השיבה זקן. "מה את חושבת שעד המדינה אהב בך?" היא נשאלה. "את החום שבי, את שמחת החיים שלי... את השובבות שלי".

ספק אם זקן התאבלה בסוף השבוע על לכתה של דמות האב, אבל מבחינתה, כמו גם מבחינתן של דמויות מפתח נוספות בפרשה, מוקדם מדי לשחרר אנחת רווחה. מותו של ש"ד איננו מסמן את פטירתה  של פרשת השחיתות המהדהדת ביותר שהייתה כאן והאינטרס הציבורי זועק מהאדמה: לברר עד הסוף.    

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ