ביהמ"ש נגד המשטרה: בסוף ההר של האישומים נגד פעילי המחאה יוליד עכבר

לאחר ש-5 כתבי אישום שהוגשו נגד פעילים שהשתתפו בהפגנה בגן העיר ביוני האחרון כבר נמחקו, הורה היועמ"ש על עיכוב ההליכים בשניים נוספים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שוב ביקורת של בית המשפט על התנהלות המשטרה בכל הנוגע לכתבי האישום נגד פעילי המחאה החברתית. הבוקר (ראשון) התקיים דיון נוסף בבית משפט השלום בתל אביב בעניינם של תשעה פעילים שנעצרו בהפגנה בגן העיר בתל אביב שבה נופצו חלונות בנקים, ב-23 ביוני בשנה שעברה. חמישה כתבי אישום אחרים נגד פעילים שנעצרו באותה הפגנה, נמחקו כבר לפני כמה חודשים בעקבות ביקורת של בית המשפט. בעניין הפגנות אחרות, הוגשו עוד כ-30 כתבי אישום נגד פעילי המחאה החברתית והם מתנהלים בנפרד, בפני שופטים שונים.

בדיון הבוקר התברר כי היועץ המשפטי לממשלה הורה על עיכוב ההליכים בשניים מתשעת התיקים הנותרים. ייתכן ותיקים אלה יימחקו גם כן. במצב זה יוותרו רק מחצית מכתבי האישום שהמשטרה הגישה בעקבות ההפגנה בגן העיר, שבה נעצרו 89 בני אדם. השופטת לימור מרגולין-יחידי התייחסה לעניין זה בדיון. "אני בספק אם יש צורך לנהל דיונים מורכבים על חומרי חקירה אם בסוף ההר יוליד עכבר – בלי שאני עשיתי כלום", אמרה והבהירה: "דיברתי על ההר יוליד עכבר במובן של כמות כתבי האישום שיוותרו". עו"ד אביגדור פלדמן, המייצג כמה מהנאשמים, הגיב, בהתייחסו לתוכן האישומים כי "ההר הוליד חולדה".  

זמן קצר לפני הדיון העבירה המשטרה חומרי חקירה נוספים לסנגורים. עורכי הדין לא הספיקו לבחון את חומרי החקירה לפני הדיון והבהירו כי כלל אינם יודעים מה יש בחומרים שנמסרו להם. "קיבלנו הבוקר צרור של תקליטורים שאיננו יודעים מה כלול בהם", אמר עו"ד פלדמן והדגיש כי "אין טעם לדון בבקשה לפני שנבדוק את החומר שהתקבל". נציג המשטרה, עו"ד אביב בר אור, אמר כי אלה הקלטות של ההפגנה שבה נעצרו הנאשמים. "לקח זמן לאסוף את ההקלטות", הסביר.

משפט פעילי המחאה החברתיתצילום: עופר וקנין

השופטת הביעה מורת רוח מהתנהלות המשטרה בתיקים בכלל, ובפרט במסירת חומרי החקירה זמן קצר לפני הדיון: "בית המשפט מודע למורכבות שעשויה להיות בכל הנוגע לבדיקת חומרי חקירה ואיתורם. עם זאת, לא ברור לבית המשפט, גם לאחר קבלת הבהרות, מדוע נמסרו חומרים לסנגורים רק הבוקר, באופן שמסכל את היכולת לקיים דיון לגוף העניין". היא גם נזפה במשטרה שלא השיבה לעתירות של הנאשמים לחשוף בפניהם חומרי חקירה נוספים הנוגעים לעניינם ולהפגנה שבה נעצרו.

"בנסיבות שנוצרו, לא ניתן גם בדיון הנוכחי לקיים דיון לגוף העניין, לא ביחס לקבלת חומרי חקירה ולא בכלל", קבעה השופטת מרגולין-יחידי. היא דיווחה כי בשל צאתה לשבתון, אין מנוס מדחייה ממושכת של הדיון. על מנת לקדם את הטיפול בתיקים, הורתה להעביר את הדיונים בעניין העתירות לקבלת חומרי חקירה לשופט אחר. את הדיון בכתבי האישום עצמם, לאחר השלמת ההליכים הנוגעים לחומרי החקירה, קבעה השופטת לאוקטובר השנה. 

עו"ד גבי לסקי, המייצגת את אחד הנאשמים, הצטרפה לביקורת של השופטת על המשטרה. "לא בכדי היום אמרה השופטת שלמעשה בסופו של דבר יתגלה שההר הוליד עכבר. השופטת ביקרה אותם (המשטרה, א"ל) גם על זה שהיום, שנייה לפני הדיון, מעבירים לנו קלטות שהיו בידיהם כל הזמן ושהם אינם עונים לבקשות שלנו לקבל את חומר החקירה של העצורים האחרים בתיק. נדמה לי שהם אינם מעוניינים לקדם את התיק, רוצים שהתיק יתמזמז לו כי הם לא מוצאים דרך אחרת לרדת מהעץ. בסופו של דבר, מאחר ורוב התיקים ייסגרו, תהיה לנו גם עילה לתבוע פיצויים", אמרה. 

עו"ד אסף אבן חן, המסייע למשרדו של פלדמן בייצוג הנאשמים, אמר כי גם חומרי החקירה שכבר נמסרו לסנגורים אינם מלאים. לדבריו, המשטרה ערכה באופן מגמתי את הסרטונים המתעדים את המעצרים והשמיטה מהם קטעים ובהם נראית אלימות שוטרים. עוד הוסיף: "אנחנו נמצאים כאן במצב של תשעה חודשים אחרי הגשת כתבי אישום בצירוף של בקשה למעצר עד תום ההליכים, לא פחות. זאת אומרת שאילו היתה מתקבלת הבקשה למעצר עד תום ההליכים הרי היו כאן חבורה של 14 צעירים מאחורי סורג ובריח, כאשר חלקם כבר היום אנחנו יודעים – חפים מפשע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ