אלי אשכנזי

בפעם השנייה בתוך תשעה ימים ביטל בית המשפט תביעה של המשטרה נגד נהג שנפצע קשה בתאונת דרכים עצמית. השופט בסאם קנדלפאת מבית משפט השלום בצפת, שדחה גם את התביעה הקודמת, התבטא בחריפות נגד התביעה, וחזר על הדברים שאמר בתביעה הקודמת: "על כורחך אתה תוהה איזה אינטרס ציבורי משרת ניהול ההליך הזה כנגד הנאשם, מלבד אכזריות לשמה".

כתב האישום הנוכחי הוגש נגד נדר מתיאס, שבאחד מלילות חודש נובמבר 2011, בעודו בן 18, נפצע קשה מאד בהתנגשות מכוניתו בעץ. מתיאס סטה עם המכונית מנתיב נסיעתו, ירד לתעלה שלצד הכביש, והתנגש בעץ. נוסעת שישבה לצידו נפצעה קל והזעיקה עזרה. לדברי עורכת הדין גליל שפיגל, שייצגה את הנאשם, "הנוסעת סיפרה כי מתיאס ניסה להתחמק מפגיעה בחיה שחצתה את הכביש".

הצעיר פונה במסוק לבית החולים רמב"ם כשהוא במצב של מוות קליני. רק לאחר כארבעה שבועות חזרה אליו הכרתו. היום, לאחר תהליך שיקום ממושך בבית לוינשטיין, ושיקום נוסף שנמשך במקום מגוריו, הוא בעל 100% נכות, מתקשה לדבר וכושר הזיכרון והמודעות שלו נפגעו. מצבו אינו מאפשר לו לנהוג והוא עובר מדי יום טיפולי שיקום.

מתיאס נדר בחצר ביתו שבקיבוץ נאות מרדכי, היוםצילום: דרור ארצי

ואולם, המצב בו נמצא מתיאס לא מנע ממחלקת התביעות המשטרתית להגיש נגדו כתב אישום בסעיפים של התנהגות הגורמת נזק, נהיגה ברשלנות וסטייה מנתיב נסיעה. לדברי פרקליטתו, התביעה הציעה עסקה לפיה הנאשם ירצה חצי שנה של עבודות שירות ורשיונו יפסל לארבע שנים.

כפי שקרה במשפט הראשון, עליו דווח ב"הארץ", גם כתב אישום זה בוטל על ידי בית המשפט, תוך שהשופט קנדלפת חוזר על אותם דברים שאמר שבוע וחצי לפני כן: " על כורחך אתה תוהה איזה אינטרס ציבורי משרת הליך ניהול ההליך הזה כנגד הנאשם, מלבד אכזריות לשמה". לדברי התביעה, "בית המשפט צריך לשים לנגד עיניו את האינטרס הציבורי בדבר הצורך בהרתעת נהגים חדשים", והוסיפה כי "רק בדרך מקרה לא נפגעו חייהם של נוסעים נוספים בעקבות התאונה".

עו"ד שפיגל ביקשה מבית המשפט לבטל את כתב האישום. "הנאשם קיבל עונש מידי שמים ואין זה המקום להענישו פעם נוספת", אמרה. לדבריה "כל תכניותיו לעתיד נגדעו בבת אחת והוא נמצא בתלות בני משפחה ומטפל צמוד ונמצא בתהליך טיפולי קשה. ניהול ההליך נגד הנאשם הוא בבחינת חוסר צדק אנושי וציבורי".

כמו בהחלטה שקיבל כשבוע וחצי לפני כן, ביטל השופט את כתב האישום תוך שקבע כי "ניהול ההליך כנגד הנאשם רחוק מרחק ארץ משמים, מכל עקרונות הצדק וההגינות המשפטית. איני יכול לתאר מקרה קשה יותר ממקרה זה, מלבד הגשת כתב אישום כנגד נהג רכב שמצא את מותו בתאונה שבה היה מעורב", אמר השופט. "תהיתי מה עוד צריך אדם חדש לראות כדי להירתע מביצוע העבירות המיוחסות לנאשם בתיק זה! האם לא די בכך שצעיר שהיה בן 18 שנים ביום התאונה, ועתידו כולו לפניו, מצא עצמו ביום מר ונמהר שבר כלי ונכה אומלל לכל חייו?".

תשעה ימים לפני דחיית התביעה, ב-11 בפברואר, דחה השופט קנדלפאת תביעה נוספת שהוגשה נגד צעיר מצפת שנפצע קשה לפני יותר משלוש שנים בתאונת דרכים עצמית, ללא נפגעים אחרים, הצעיר, בן 20, שרק לאחרונה סיים תקופת שיקום ממושכת אחרי התאונה שהותירה אותו נכה, הואשם בנהיגה בקלות ראש ורשלנות שגרמה נזק וכן בסטייה מנתיב תחבורה. בין השאר טען התובע המשטרתי כי "מדובר בתיק שיש בו אינטרס ציבורי, למען יראו וייראו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ