4 שנים אחרי, אין החלטה בתיק הרג המפגין הפלסטיני

משפחתו של באסם אבו רחמה שנהרג מרימון גז בהפגנה נגד גדר ההפרדה בבילעין, עתרה לבג"ץ בדרישה לדעת מדוע לא הוגשו אישומים בתיק

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

צובחייה אבו רחמה, אמו של באסם אבו רחמה, שנהרג מפגיעת רימון גז בעת הפגנה נגד גדר ההפרדה בבלעין באפריל 2009, ותועד בסרט "חמש מצלמות שבורות", עתרה היום (ראשון) לבג"ץ בדרישה לחייב את הפרקליט הצבאי הראשי דני עפרוני לקבל החלטה בתיק החקירה של האירוע. אבו רחמה דורשת מעפרוני לנמק מדוע לא יוגשו כתבי אישום נגד המעורבים בירי.

האם, שעתרה ביחד עם מועצת בילעין והארגונים "בצלם" ו"יש דין", טענה בעתירתה כי עברו ארבע שנים כמעט מאז מות בנה, ויותר משנתיים וחצי מאז נפתחה חקירת מצ"ח בפרשה, אך עד היום לא החליט הפצ"ר אם להעמיד לדין מעורבים בירי או לסגור את התיק. לטענת העותרים, הימנעותו של הפרקליט הצבאי הראשי מקבלת החלטה "בלתי סבירה באורח קיצוני".

בעתירה שהוגשה על ידי עורכי הדין אמילי שפר ומיכאל ספרד נטען כי במשפט הבינלאומי יש חובה לערוך חקירה אפקטיבית ללא דיחוי ולהשלימה במהירות הראויה. לטענתם, הסחבת בתיק היא מחדל מסוכן, המעביר לחיילי צה"ל ומג"ב מסר לפיו לא יישאו באחריות פלילית אם יהיו מעורבים בהריגת מפגינים. "אין ספק כי בעיה זו פוגעת באפקטיביות של חקירות אלו, וכפועל יוצא פוגעת בסיכויים שהאמת תתברר והצדק ייעשה", כתבו.

באסם אבו רחמה

העותרים טענו כי שלושה סרטוני וידאו שתיעדו את האירוע הראו כי אבו רחמה לא נהג באלימות ולא סיכן את החיילים. לטענתם, הירי בוצע בניגוד להוראות הפתיחה באש.

"בלב העותרים תחושה קשה על המידה המועטה של הגנה שמעניקה הפרקליטות הצבאית לאזרחים חפים מכל פשע הנפגעים בשל שימוש בלתי חוקי בנשק במהלכה של סיטואציה אזרחית מובהקת", כתבו, "האיטיות של הליך קבלת ההחלטות אצל המשיב, המסר המסוכן הנובע מעיכובים אלה, העוול שנגרם למשפחתו של אבו רחמה, למכריו ולמוקיריו – כל אלה לא מותירים לעותרים כל ברירה אלא לבקש סעד מבית המשפט הנכבד". לטענתם, "לא רק בעבור קרוביו של אבו רחמה נדרשת קבלת החלטה בתיק החקירה. צעד זה נדרש עבור משטר המכבד את ערך חיי האדם ואת ערכו של שלטון החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ