אסיר נמלט מבית הדין הרבני בירושלים

האיש, סרבן גט שנאסר לפני שש שנים כמעט, השתתף היום בדיון בעניינו ואף הסכים להתגרש מאשתו. כשנכנס לשירותים, קפץ מהחלון ונמלט

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כוחות גדולים של משטרה, בליווי מסוק, מחפשים אחר אסיר שנמלט היום (רביעי) מבית הדין הרבני הגדול במרכז ירושלים. מדובר בסרבן גט הנמצא במאסר כמעט שש שנים. האיש, שכנראה לא היה אזוק, ביקש בתום הדיון בעניינו ללכת לשירותים ומשם קפץ שתי קומות לחצר ונמלט.

האסיר, שי כהן בן ה-40, הוא תושב חולון שחי עם אשתו רק שנתיים עד שנפרדו לפני כ-12 שנה ומאז הוא מסרב לתת לה גט. לזוג שני ילדים. לפני חמש שנים וחצי נשלח למאסר על ידי בית הדין הרבני ועדיין עמד בסרבנותו, אך לאחרונה התנהלו דיונים מרתוניים בפני בית הדין, בהרכב שבראשו עומד הרב הראשי יונה מצגר, כדי לקדם את עניין הגט. מדי שבוע מובא כהן אל הדיונים מכלא אלה שבדרום בליווי סוהרים מיחידת נחשון.

עורכת הדין אסנת קרפלוס-גלעם, המייצגת את האשה מטעם הקליניקה לסיוע משפטי לנשים של מרכז רקמן, סיפרה ל"הארץ" כי בדיון היום חלה פריצת דרך, כשכהן הצהיר כי הוא מוכן להגיע להבנות עם האשה ואף להעניק לה גט, וזאת בתנאי שיזכה לכמה ביקורים של שני ילדיו בכלא. הדיון נחתם בנימה אופטימית שלפיה על עורכי הדין לנסח הסכם שיביא לגט המיוחל.

בית דין רבני בירושלים, ארכיוןצילום: טס שפלן

לאחר הדיון ביקש האסיר ללכת לשירותים, וכעבור דקות, לאחר שהתמהמה, הבינו הסוהרים כי נמלט. הוא קפץ מחלון השירותים אל חצר בית הדין והשאיר מאחוריו אחת מנעליו. כעת נבדק מדוע היה ללא אזיקים.

עורך הדין אריאל ממן, שמייצג את האסיר, אמר ל"הארץ" כי שוחח עמו ביחידות לאחר הדיון, לפני כניסתו לשירותים, ולא הבחין במורת רוח מצדו. "להיפך, היה דיון חיובי, היה דין ודברים והצלחנו להשפיע עליו לחתום על הסכם הגירושין עם כל הקושי שהיה לו מכל מיני סיבות", סיפר. ממן הוסיף כי "יצאנו מהדיון כשבית הדין מורה להחזיר את התיק לבית הדין האזורי בבאר שבע, כדי שיאשר את ההסכם. אלא שמשום מה, לא יודע מה עבר עליו, הוא החליט לשנות את התוכניות. לא ראיתי שום סימן מוקדם, זו היתה הפתעה גמורה".

ממן מייצג את האסיר רק מהבוקר, דרך הלשכה לסיוע משפטי בבאר שבע. לדבריו, כהן אמר לו מוקדם יותר היום, בנוכחות הסוהרים, כי הוא נמצא בשביתת רעב מזה שישה ימים, אך לא סיפר לו למה. "היות שאני מייצג אותו רק כמה שעות אני לא הבנתי למה הוא שובת רעב, אבל זה דבר שהוא אמר לי בנוכחות הסוהרים. יכול להיות שזה היה סיפור כיסוי על מנת שיעשו לו הקלות מבחינת האיזוק".

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, שישב היום בראש ההרכב שדן בעניינו של כהן, קרא לו להסגיר את עצמו. "אחרי שש שנות סבל עגינות של אשתך הגענו להסכמים. דרכך קצרה אל החופש. חבל שברגע אחד של מעשה שטות ירד הכול לטמיון".

ח"כ הרב בן דהן (הבית היהודי), שכיהן בעבר כמנכ"ל בתי הדין הרבניים, סיפר כי הכיר את כהן בעקבות התערבותו בפרשה בשבועות האחרונים. הוא ביקש להחמיר את תנאי המאסר שלו, אבל לדבריו השב"ס סירב. בעקבות כך הגיש הצעת חוק שיעניקו לבתי הדין את הסמכות להורות על החמרת התנאים. "המקרה הזה מסמל מעל הכול על הקושי העצום של מסורבות הגט והעגונות לקבל גט ולצאת לחופשי".

בארגונים למען זכויות נשים מתריעים מפני המצב המשפטי של מסורבות הגט. כהן הוא אחד האסירים הוותיקים ביותר בכלא הישראלי שמרצה עונש על סרבנות גט, ועדיין, העונש הכבד לא מחלץ את אשתו מקשר הנישואין שאליו היא כבולה על פי ההלכה ועל פי החוק. במרכז רקמן מציינים, כי כהן יושב כמעט שש שנים בכלא, צבר חוב של מאות אלפי שקלים על מזונות, וגם תחת האיום של המשך הישיבה בכלא – לא נראה שהוא נרתע.

עורכת הדין של האשה סיפרה, כי הדיינים הגדירו אותו "סרבן אידיאולוגי", וקצרה ידם מלהושיע את האשה. בנוסף, היות שהאשה היא מסורתית, היא נמנעת ממערכות יחסים חדשות כל עוד היא נשואה. מגיל 27 ועד היום היא כבולה לנישואים האלו ובמקביל משמשת כמפרנסת יחידה, מורה, שלא מקבלת מזונות, ובגיל 40 עדיין גרה אצל הוריה. במרכז רקמן קוראים לשנות את המצב המשפטי שמאפשר לגברים לשלוט בגורל האשה, גם לאחר שנים רבות של חיים בנפרד.

יצוין כי בשונה ממצבן של נשים, לגברים עומדת האפשרות לבקש מבית הדין הרבני לשאת אשה שנייה. בדו"ח בתי הדין הרבניים שפורסם לפני כמה שבועות, צוין שרק בשנת 2012 התקבלו 75 בקשות כאלה. ההליך הזה מאפשר לגברים להמשיך בחייהם גם אם אין גט - לחיות בזוגיות חדשה ואף להביא ילדים (שלא ייחשבו ממזרים), אבל לאשה אין כל אפשרות כזו.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), אמרה כי "מקרה מצער זה מוכיח פעם נוספת את הצורך המידי בשינוי מהותי ביחס לסרבני גט. יש להתייחס לסרבני גט כעבריינים לכל דבר ועניין, ואני סמוכה ובטוחה כי משטרת ישראל תנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להביא למעצרו של האסיר הנמלט. דווקא בשבוע בו אנו מציינים את יום האישה הבין לאומי, וכבהמשך ישיר לכנס שיזמתי ביום העגונה הבין לאומי, אני חוזרת ומתחייבת לעשות את כל המאמצים על מנת להביא לפתרון מצוקתן של מסורבות הגט", אמרה לביא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ