רויטל חובל
אילן ליאור

בית משפט המחוזי בתל אביב קיבל היום (רביעי) את ערעור המדינה והרשיע את סגן ראש עיריית תל אביב, פאר ויסנר, בעבירות של זיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף וקבלת דבר במרמה. ויסנר הורשע בכך שזייף חוזה שכירות לנכס שבבעלותו וביקש לשנות את סיווג הארנונה שלו, מייעוד למשרדים למגורים, כך שדמי הארנונה יופחתו דרמטית. בית המשפט אף קבע כי יש קלון במעשיו של ויסנר ומשמעות הדברים היא שויסנר יושעה מיידית מתפקידו. אם לא ינצל ויסנר את האפשרות לבקש רשות לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון במועדים הקבועים לכך בחוק ופסק הדין ייעשה סופי, תפקע אוטומטית כהונתו כסגן ראש העיר והוא יחדל גם לשמש חבר מועצת העיר תל אביב.

הרכב בית המשפט, בראשות הנשיאה דבורה ברלינר, קיבל למעשה את ערעור המדינה על פסק דינו של בית המשפט השלום, שהרשיע את ויסנר אך בהמשך ביטל את הרשעתו וקבע כי לא דבק קלון במעשיו. הוא נידון לעבודות שירות בהיקף של 250 שעות ועונש זה נותר על כנו.  מנגד, ערער ויסנר על כך שבית המשפט מצא אותו אשם, על אף שהרשעתו בוטלה – ערעורו, כאמור, נדחה.

כתב האישום שהוגש נגד ויסנר מתייחס לחלקו כבעלים של נכס נדל"ן בשטח 132 מ"ר ברחוב חפץ חיים 1 שבשכונת נחלת יצחק בתל אביב. על פי צו הארנונה עבור נכס המסווג כמשרד, צריך היה בעליו לשלם כ-300 שקלים למ"ר לשנה. חיוב הארנונה בגין נכס המסווג למגורים, היה 35 שקלים למ"ר לשנה. במקום פעל בית דפוס שבעליו אפשר לאחד מעובדיו ללון במשרד פעמיים בשבוע ללא תמורה. ויסנר הורשע בכך שערך עם העובד הסכם שכירות פיקטיבי, לפיו שוכר הוא את הנכס וישלם 200 דולר עבור זאת. בהמשך, פנה ויסנר לאגף חיובי הארנונה בעיריית תל אביב, וזאת בזמן ששימש כחבר מועצה וכסגן ראש העיר, ומסר את החוזה המזויף וביקש לשנות על פיו את סיווג הנכס למגורים. מנהל הארנונה דחה את בקשתו וויסנר ערער על החלטה זו לוועדת הערר שקיבלה את הערר ושינתה את הסיווג ממשרדים למגורים, בהסתמך על המצג הכוזב.

פאר ויסנר בבית המשפטצילום: מוטי קמחי

בית משפט השלום אימץ את המלצת שירות המבחן וביטל את ההרשעה, לאחר שהופיעו בפניו עדים רבים שדיברו בשבחו של ויסנר. סנגורתו טענה אז כי ההרשעה תמנע מויסנר את "היכולת להמשיך ולפעול בתחום אליו הקדיש הנאשם את חייו". בית המשפט מתח ביקורת על טענה זו ואמר " איננו מפקפקים בכך שהמערער נרתם בכל מאודו לקידום הנושא הירוק ושמירה על איכות הסביבה. והקדיש לו זמן, מחשבה ומאמץ. לרוע המזל נראה, כי לערכים של שמירה על החוק ועל טוהר המידות הקדיש המערער פחות מחשבה, ושמא נכון יותר לומר, התעלם מהם ללא ייסורי מצפון".

בנוסף, קבע בית משפט השלום כי אין קלון במעשיו, מאחר וויסנר "כשל כאמור בעניין אישי" ולא עשה שימוש במעמדו כסגן ראש עיר. גם על כך מתח בית משפט ביקורת. מעבר לשימוש במסמך המזויף, נקבע בפסק הדין, ויסנר לקח חלק בהליך שנועד להביא לשינוי הסיווג, בין אם בהגשת הערר שהוכן בעזרת פקידות מלשכתו, וכן נכח במקום בעת ביקור נציגי העירייה בנכס, לאחר שויסנר עצמו תיאם את הביקור.

 "המערער (ויסנר, ר"ח) פגע במעשיו באמון הציבור", נכתב בפסק הדין. "הציפייה היא כי סגן ראש עיר לא ירמה את העירייה שבה הוא מכהן. סגן ראש עיר הוא תפקיד נכבד ובכיר בהיררכיה של השלטון המקומי... נורמת ההתנהגות הנדרשת ממנו מתחייבת ממעמד זה (מעבר למה שנדרש מכל אדם מן היישוב). המעשים בהם הורשע הם מעשים הפוגעים בישורת האחרונה בתושבי תל אביב, שאותם אמור המערער לייצג. המשאבים הכספיים של כל רשות מקומית נשענים, במידה רבה, על כספי הארנונה שהיא גובה מתושביה. תושבי תל אביב, כמו תושבי כל רשות מקומית אחרת, משלמים את הארנונה גם אם הם נאנקים תחת העול ופיהם מלא טענות כרימון על הרשות המקומית הגובה מהם את הכסף. העומדים בראש ההיררכיה המוניציפאלית חייבים להיות בבחינת הארזים, שיתנו דוגמא לאזובי הקיר. לא כך נהג המערער. הקלת ראש במעשיו, כמוה כהזמנה לכלל התושבים לנקוט בכל דרך שהיא חוקית ובלתי-חוקית, ישרה ובלתי-ישרה, ובלבד שהארנונה תצומצם. אמירה שכזו איננו מוכנים "להכשיר"".

ויסנר הביע היום תרעומת על החלטת בית המשפט. "לאחר פעילות ציבורית של 15 שנים, שהביאה את הדרך של הירוקים עד הלום, אני מודה לקהל בוחרי המאמין בדרך", מסר בתגובה. "המשפט היה קפקאי ומנותק מהמציאות, וחבל שכך. חברי הירוקים ימשיכו להאמין ולפעול בדרכי הירוקה. עורכת דיני, עו״ד דפנה וינברג ממשרד זמיר ברק ושות׳ תבדוק בימים הקרובים את משמעות פסק הדין ואת אפשרות הערעור עליו לבית המשפט העליון".

לאחר הגשת כתב האישום נגדו, בפברואר 2011, הודיע ויסנר על יציאה לחופשה עד לסיום ההליך המשפטי נגדו. ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, לא מינה לו מחליף. הוא לא עשה זאת גם לאחר הרשעתו של ויסנר באוקטובר 2011. במאי 2012 ביטל בית המשפט את הרשעתו וויסנר שב לתפקידו, המקנה לו בין השאר שכר בסך כ-30 אלף שקלים בחודש ורכב צמוד. 

ויסנר הוא הסגן השני של חולדאי שהסתבך בפלילים בקדנציה הזאת. נתן וולוך, שהיה יו"ר סיעת הגמלאים, אולץ לעזוב את תפקידו כסגן ראש העיר ביוני 2011 בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי להטיל עליו קלון, בעקבות הרשעתו בעבירות של הפרת אמונים ומתן ידיעה כוזבת. באוקטובר 2011 קבע בית המשפט העליון כי וולוך לא יוכל לערער על הטלת הקלון וסתם את הגולל על אפשרות חזרתו לתפקידו בעיריית תל אביב. 

תגובת עיריית תל אביב טרם נמסרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ