ראש עיריית חדרה דורש לסגור את התיק נגדו, בגלל שרכבו הוצת

לטענתו, התיק הפתוח מאפשר לגורמי אופוזיציה להפוך אותו למטרה והם אלו העומדים מאחורי ההצתה. אביטן נחשד בעבירות מרמה והפרת אמונים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

פרקליטיו של ראש עיריית חדרה, חיים אביטן, פנו לפני כשבועיים לפרקליט המדינה בדרישה להורות על סגירת התיק נגדו, בעקבות הצתת רכבו בחודש שעבר. אביטן חשוד בעבירת מרמה והפרת אמונים לאחר שמינה את מקורבו יפים רויזמן למנכ"ל מכון הטיהור "החברה לטיפול והשבת מי הביוב באזור נחל חדרה", שעה שהחזיק ב-5% ממניות חברה שהיתה בבעלות רויזמן. אביטן לא דיווח על קשריו העסקיים עם המועמד והשתתף בהצבעה שהובילה לבחירתו.

התיק הועבר לפרקליטות מחוז חיפה על ידי היחידה המרכזית לחקירות הונאה (יאח"ה) בחודש אוגוסט 2009. במכתב שהועבר השבוע נטען כי התיק הפתוח מאפשר לגורמי אופוזיציה להפוך את אביטן למטרה, וכי חברי האופוזיציה הם שעומדים מאחורי הצתת מכוניתו לפני כשלושה שבועות.

"הצתת רכבו של ראש העיר היא אזהרה חמורה לפגיעה בחייו, אבל גם תמרור ברור בדבר נחישות הגורמים האופוזיציוניים, המעודדת עבריינים, שאינם בוחלים בשום אמצעי מלבצע את מעשיהם הנפשעים. עידוד למעשיהם הם שואבים מכתבות בתקשורת ומהודעת הפרקליטות", נכתב בפנייה של פרקליטיו, עו"ד יעקב בורובסקי ועו"ד שולי אשבול. "השיהוי הרב בהחלטה לסגור את תיק החקירה של ראש העיר על אירוע מינהלי, שנבדק על ידי מבקר המדינה תוקן וטופל ולקחיו הופקו במשך כמעט שמונה שנים (דו"ח המבקר פורסם ב-2007 כך שלכל היותר מדובר בחמש שנים, ר"ח), הוא הזמנה להתגולל כלפי ראש העיר ומכאן הננו לבקשכם לקבל החלטה מהירה ולסגור את תיק החקירה כנגד ראש העיר".

ראש עיריית חדרה, חיים אביטןצילום: מוטי מילרוד

במכתב נטען כי העירייה פועלת "ללא חת ובאופן חזיתי מול משפחות פשע". טענה זאת עומדת בניגוד לדברים שנחשפו בתחקיר "הארץ" מפברואר 2012, ולפיהם העירייה מסייעת באופן אקטיבי לעבריינים בעיר. כך במסעדות של חני ג'רבי ודודי מלכה בחוף הים של גבעת אולגה, נמצא מנכ"ל העירייה, איקי צור, תת ניצב בדימוס, מסייע להם בניסיונות להסדרת עסקיהם, למתן רישיונות עסק ובמתן מסמכים ואישורים על רצונה של העירייה שהעסקים ימשיכו לפעול, חרף העובדה כי פעלו בניגוד לחוק ובמשך שנים התחברו העסקים למערכת החשמל העירונית ותושבי העיר הם שמימנו את החשמל של המסעדות על החוף. עוד הם מלינים כי הפרקליטות מפנה אצבע מאשימה כלפי העירייה בהיעדר האכיפה אל מול העסקים המנוהלים על ידי עבריינים.

במכתב הם דורשים כי הפרקליטות תגבה את העירייה, ולא תרצה "גורמים אופוזיציוניים המתלוננים באופן אובססיבי". בשנה וחצי האחרונות החלה הפרקליטות האזרחית להיכנס לואקום שחוללה העירייה ולאכוף את החוק באותם עסקים בעיר, שהעירייה נמנעה מלאכוף מולם. כך לדוגמה במקרה של מזנון העירייה שניתן לדודי מלכה עוד בשנת 2002. על פי המסמכים שבידי הפרקליטות, מאז 2007 הוא מפעיל את המקום ללא חוזה, ללא תמורה וללא רישיון עסק. בהיעדר פעולה מצד העירייה נאלצו המשטרה והפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד המזנון. כל זה לא הפריע לעירייה לרכוש מאותו מזנון כיבוד בעשרות אלפי שקלים בשנה. לאחרונה, בלחץ הפרקליטות האזרחית במחוז חיפה, פרסמה העירייה מכרז להפעלתו. בחלוף חודשים עדיין לא הוכרז הזוכה.

בתיק שמתנהל בבית משפט השלום בחדרה מתח השופט ג'השאן ביקורת חריפה על עיריית חדרה וכתב בהחלטתו כי "בית המשפט אינו יכול לתת יד להפרה כה גסה של הוראות החוק ע"י המשיבים וע"י עיריית חדרה, שלדאבון הלב, חטאה ולא קיימה את תפקידה כראוי. מעשי העירייה הוא בבחינת 'מתן הנחות' לעבריינים (לכאורה) המבצעים עבירות במבנה העירייה, ולפגיעה כזו בעקרון השיוויון ובעקרון שלטון החוק, אין בית המשפט יכול לתת יד".

הפרקליטות גם דורשת כי שוק הירקות שניתן לג'רבי, שהוגדר על ידי העירייה כנזקק על אף שהוא מתגורר בוילה בקיסריה ונוסע במרצדס, יילקח ממנו. שוק הירקות ניתן לג'רבי בתמורה סמלית (שככל הנראה גם אותה אינו משלם), בעוד שהוא משכיר אותו באלפי שקלים לחודש לאחר. עוד פעולות אכיפה של המשטרה ומשרד בריאות נעשו במזנון שבמחלף אולגה שבבעלות מקורבו של ראש העיר, יהושע אטדגי, ובעסק של אדם נוסף המוכר למשטרה אייל אינגליסטר.

במכתב דורשים עורכי הדין את מיצוי הדין עם הגורמים האחראים להצתת רכבו של אביטן, כאשר לאחרונה הודיעה המשטרה כי נעצרו בתיק מספר חשודים, אולם על פרטיהם מוטל צו איסור פרסום. במכתב לא מצוין כי בעבר אוים בנו של אביטן על ידי אסיר משוקם בעיר בעיר בשם אשר טוויל, על רקע צו הריסה למזנון שהקים ביער חדרה. חוסר שיתוף פעולה מצד בנו של אביטן עם המשטרה, הוביל לשחרורו של טוויל.

בנוסף, לאחרונה פורסמו הקלטות של מנכ"ל העירייה איקי צור בהן הוא נשמע מזהיר עובד עירייה בשם רחמים כובאני שהתמודד על משרה מול אחיו של ראש העיר, אלי אביטן לתפקיד מנהל רובע בית אליעזר בעירייה. אביטן, בעל 10 שנות לימוד זכה במכרז. בהקלטה אומר צור לכובאני: אני מבין שאין טעם לשיחה כי אני ראיתי שהגשת תביעה ופעלת בדרך שלך וזה בסדר... נתמודד בבית משפט. אתה החלטת להתאבד, תתאבד, מה אכפת לי אני. מה אני יכול להגיד לך? אתה אדם מבוגר. אתה אדם שאני גם אוהב אותו אבל אני אפרק אותך, אין דבר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ