משפט הולילנד: עד שחיזק את האישום נגד אולמרט חזר בו

העד, נציב שירות המדינה לשעבר אברהם נתן, טען בעבר כי ראה את אחיו של רה"מ לשעבר יוצא ממשרדו של עד המדינה דכנר עם צ'ק ביד

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

עד תביעה במשפט הולילנד, שתמך בגרסת עד המדינה שמואל דכנר לגבי אחד מתשלומי השוחד לכאורה לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, חזר בו היום (חמישי) בבית המשפט מהעדות שמסר במשטרה. העד, נציב שירות המדינה לשעבר אברהם נתן, טען במשטרה כי ראה את אחיו של אולמרט, יוסי, יוצא ממשרדו של דכנר עם צ'ק ביד. בכך חיזק את טענת דכנר כי לבקשת אהוד אולמרט שילם ליוסי 500 אלף שקלים. אך בעדותו היום בבית המשפט המחוזי בתל אביב נסוג נתן מדבריו בחקירה וטען כי אף שראה את האח יוצא ממשרדו של דכנר, הוא לא יכול לאשר בוודאות כי החזיק צ'ק ביד.

"באתי למשרד של שמואל (...) הצצתי לחדר, ראיתי שיוסי שם, כעבור שתי דקות יוסי יצא", סיפר נתן בבית המשפט. "אני יודע שבאחת ההודעות אמרתי שיכול להיות שהוא יצא עם צ'ק", אמר, "אבל לא דייקתי ותיקנתי עצמי עוד במשטרה, ואמרתי שיוסי יצא משם עם דף נייר ביד". כשעימת אותו התובע, עו"ד יהונתן תדמור, עם טענתו בחקירה כי החזיק צ'ק השיב נתן: "אם אמרתי דבר כזה, לא דייקתי, כי אני לא הייתי בחדר ולא ראיתי שהוא נותן לו צ'ק ולא ראיתי אותו מקבל צ'ק".

"למה אמרת בכלל שהוא נתן לו צ'ק?", התערב השופט דוד רוזן, "אתה מילאת את אחד התפקידים המרכזיים ביותר בציבוריות הישראלית, אתה בא לאיש משטרה, בחקירה רגישה ואתה אומר לו תשמע, אני ראיתי שבן אדם נותן צ'ק לאח של ראש הממשלה, זה לא דבר של מה בכך". נתן השיב: "אני לא אמרתי דבר כזה". רוזן ענה: "זה נרשם". נתן אמר: "אני לא הייתי בחדר גם".

שבועיים לאחר החקירה התקשרה לנתן חוקרת משטרה לברר מתי בדיוק ראה את יוסי יוצא עם צ'ק מהמשרד. בהזדמנות זו, טען התובע, נתן יכול היה לתקן את הרושם שנוצר ולטעון כי יוסי לא החזיק צ'ק, אך לא עשה זאת. "אני מצטער על זה", השיב נתן, "זה לא היה צ'ק זה היה דף נייר".

"אתה ידעת בדיוק על מה אתה מעיד", אמר לו השופט רוזן, "את המשמעות של הדברים, את הרגישות של הדברים, כי אתה מדבר פה על מי שהיה ראש הממשלה". רוזן הוסיף: "התביעה תאמר לי ששיחת הטלפון הזאת תומכת בעדות הראשונה שלך. אני צריך להכריע מה התרחש במציאות, תנסה להסביר לי למה דווקא לבחור בגרסה שלישית". נתן הסביר כי לא ידע שהחקירה היא נגד ראש הממשלה ולא הבין את סדר גודלה.

עדויותיו של נתן במשטרה מונחות בפני בית המשפט, והשופט יצטרך להכריע אילו מהגרסאות אמינה עליו יותר. אך חזרתו של נתן מעדותו במשטרה מצטרפת לשורת אירועים שהביאו בשבועות האחרונים להחלשה בתיק נגד אולמרט. בסוף פברואר אמר השופט רוזן לסנגורו של אולמרט כי "הרבה נאשמים היו מוכנים להתחלף אתכם עם כמות ועם עוצמת הראיות". מותו של דכנר לפני שאולמרט סיים לעמתו בחקירה נגדית, הקטין את המשקל שבית המשפט יוכל לייחס לעדותו לגביו. לאחר מותו התברר כי ההגנה התכוונה לעמתו עם העובדה כי בתאריך שבו לטענתו נפגש עם אולמרט והתבקש על ידו לשלם כסף לאחיו, אולמרט שהה בחו"ל באחת הטיסות בהן נאשם במשפט ראשונטורס.

התביעה שבה וטענה לאחר מותו של דכנר כי לא הגישה אישומים בהסתמך על טענותיו אם לא נמצא להם חיזוק בראיות חיצוניות. החיזוק החיצוני לאישום בשוחד דרך יוסי אולמרט היו עדותו של נתן, ואישורו של יוסי אולמרט בחקירה כי קיבל כסף מדכנר. למעט דכנר, איש מבין העדים לא אישר כי אולמרט ביקש את הכסף עבור אחיו, או ידע על העברתו – יוסי טען כי ייתכן שנתן ביקש מדכנר לשלם לו, ונתן הכחיש זאת בעדותו. כדי להוכיח את האישום בשוחד התביעה תצטרך לשכנע את בית המשפט מעל לספק סביר כי מתוך מארג הראיות זו האפשרות הסבירה היחידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ