תמר רותם

לא' נדרש זמן להבין שהוטרדה מינית על ידי הרב אליעזר ברלנד, שהיה בעיניה קדוש וצדיק, ולהתלונן במשטרה. היא בת 18 וחצי, נשואה, פניה היפות נתונות במטפחת שחורה מהודקת כדרך הירושלמיות. היא עוברת משבר לא רק כאשה שהוטרדה מינית, אלא גם כמי שגדלה במערכת אמונות ייחודית, שבמרכזה הרב, צדיק, יסוד עולם. מאז שהתפכחה, עולמה התמוטט. היא הפסיקה לעבוד וחייה סובבים סביב המקרה וסביב הפיצול בקהילה שלה, שהיא מנודה ממנה מאז חשפה את קלונו של הרב במשטרה.

"אני בת של חסיד ותיק של הרב", היא מספרת. "אבא שלי מאמין עדיין ברב. אני חושבת שאם הוא יפסיק להאמין, הוא ימות מזה. היום, כשאני בחוץ, אני מבינה ש'שובו בנים' היא חסידות שקר שמה שמעניין אותה זה הכסף. כל מה שהרב היה עושה היה מאוד משונה, לא רגיל. היה צועק, היה נוסע בלילות לתיקונים, ואנחנו אחריו".

"בעלי הוא צדיק. הוורט שלנו (מעמד שמקדים את האירוסין, ת"ר) היה אצל הרב. חיכינו שם כל הלילה. הבעל שלי בכה לשומרים, שיתנו לנו להיכנס לרב, ורק בחמש בבוקר שברנו צלחת. הייתי מבסוטית. זו גאווה ביני לבין החברות שלי, שיש לי חתן שרודף אחרי הרב. אחרי שבע ברכות (שבוע אחרי החתונה) בעלי המשיך ברדיפות אחרי הרב. היה הולך לחברון, עמוקה – איפה שהרב היה, בעלי היה רודף אחריו. אחר כך גם אני הצטרפתי".

"חשבנו שאנחנו עושים מסירות נפש. במשך שנה מאז שהתחתנו לא היה לי ערב אחד עם בעלי, כי הייתי ברדיפות. היינו שפוטים של הרב. היתה קבוצה של נשים שרדפו אחרי הרב. הרב היה מלהיב אותנו, יוצא פתאום מהרכב, עושה תיקונים, ואז נכנס ונוסע. עבדתי מ-12 עד ארבע אחר הצהריים, כדי שאספיק לישון קצת בבוקר, אבל הרבה פעמים הייתי מתקשרת ואומרת שאני לא מרגישה טוב. ואז גם לא היתה לי משכורת כמו שצריך.
"אבא שלי השריש בבית את הרב בתור רוחניות. גם אני התחלתי ללכת לרב, כי שמענו שאפשר לקבל ברכה. פעם היינו רואים את הרב מרחוק, אבל עכשיו הבנו שאפשר להיכנס אליו בלי לשלם מיליונים. התלהבנו, התחלנו להגיע אליו בלילות.

הרב ברלנד ב"כנס ההתעוררות" באצטדיון וינטר ברמת גןצילום: הדר כהן

"בפעם הראשונה שנכנסתי אל הרב, זה היה עם עוד נשים והרב נתן לנו נשיקה במצח. משהו עדין, נשיקה מהצדיק. אז לא חשבתי שזה חריג, אבל מנשיקה זה כבר היה להחזיק בך, לגעת, ללקק. הרבה נשים לא מאמינות שהרב נגע ונישק, כי בהן הוא לא נגע. אלה נשים אשכנזיות מבוגרות. אם הוא היה נוגע בהן, הן היו מחסלות אותו. אז הוא עשה את זה לנו, החסידים התמימים. ככה, שלא נרגיש, תמיד הידיים שלו היו מתנופפות באוויר. הוא היה מתקרב ועושה את זה מהר בלי שתביני, כששלוש ארבע נשים בחדר – מלטף את ההיא, מחבק את ההיא. יום אחד הוא אמר לבעלי, אשתך תזכה להיות בעולם האצילות. רק אחר כך הבנו שהוא הכין אותו.

"בפעם ההיא באתי כרגיל עם בעלי לרב והוא אמר, 'אתה תישאר פה ואת בואי אתי'. הוא נעל אותי בחדר שלו ויצא. כשנכנס הוא הצביע על המיטה. אני לא זוכרת מה אמר לי. הוא נישק אותי והכניס את הלשון שלו לפה שלי. הוא החזיק אותי ממש חזק כולי קרוב לגוף שלו והוא התרגש נורא והתנשף. הוא אמר לי, 'עכשיו את בעולם האצילות', וליקק לי את הפנים עד שהם היו ממש דביקים, ואני נלחמת עם עצמי לא לעשות כלום. עד היום יש לי טראומה מזה. אחר כך הוא הכניס את הידיים שלו אל מתחת לחולצה שלי ומישש אותי ממש חזק. ואז הוא פתח את הדלת ורצתי לבעלי ואמרתי לו בהתרגשות הרב אמר שאני בעולם האצילות. התחלנו לריב, כי בעלי הבין".

היא מספרת שהרב הרבה להטיף לפרישות. "תשעה חודשים הוא אמר לי ולבעלי לא לגעת. מהנישואים היינו פרושים (לא קיימנו יחסי מין, ת"ר). נרצחנו על זה. לפעמים היינו נוגעים ואז היינו אומרים 'הרב יכעס עלינו'. אני ובעלי היינו נכנסים והייתי שואלת אותו, 'מתי נזכה לילדים?' הוא היה אומר, 'אתם לא נוגעים אחד בשני? את תיפקדי'... היינו תמימים. חשבתי שיהיו לי ילדים רק בגלל שהרב הבטיח לי כי ניפקד. אני ובעלי היינו נכנסים והייתי שואלת אותו 'מתי נזכה לילדים'. הוא היה אומר 'אתם לא נוגעים אחד בשני? את תיפקדי'. אבל כל הזמן הוא היה אומר, 'עכשיו תלכי לטבול', כאילו דאג שאהיה טהורה עבורו. ליד אנשים הוא היה שואל: 'מתי הלכת לטבול? לחשתי לו באוזן והוא היה אומר ליד אנשים, שהלכתי לטבול. הייתי מתביישת. כל הזמן הרב היה מתקשר: אני אוהב אותך, מתגעגע אליך, מתגעגע לנשק אותך. אבל הוא היה מערב את הדיבורים האלה בדיבור קדוש. ואז פתאום הוא הפסיק להתקשר אלי".

א' התפקחה בעזרת חסיד ותיק בחסידות. "הבת של החסיד היתה חברה שלי" היא אומרת, "היא היתה נכנסת אל הרב כל לילה, כמוני. אחרי שקרה המקרה (ההטרדה המינית) היא באה אלי וסיפרה לי שלאביה יש מגילת סתרים שבה מסופר על 18 נשים שכל אחת קשורה לצדיק בצד אחר בגוף ויש להן חלק בגאולה. באנו לאבא שלה והתחלנו לספר לו. פתאום הוא אמר, 'די, אין מגילת סתרים. הרב מתועב'. חטפנו הלם. הוא קרא לבעלים שלנו וסיפר להם. אז רק הבנו מה היה, והכל התפוצץ".

החשדות להטרדות מיניות של הרב עלו בחקירה של סכסוך וירי בחסידות. מהחקירה עולה שהסכסוך פרץ בעקבות ניסיון השתקה של החסיד איתי נחמן שלום, שראה את רבו מקיים יחסי מין עם אשה מהקהילה, ולא הסכים לשתוק. מאז שהתפוצצה הפרשה, החסידות מפוצלת בין תומכי הרב ומתנגדיו. הרב, שנמצא ככל הידוע בארצות הברית ומיוצג על ידי עורך הדין יעקב וינרוט, יודע שמתקיימת חקירה נגדו בנושא ההטרדות המיניות.

נשים מהקהילה מנסות כיום לחזק את אלו שהוטרדו ולעודד אותן שיפנו לקבל עזרה. הן מבקשות להישאר בעילום שם כי הן חוששות מנחת זרועם של הבריונים בחסידות. הן מסבירות שהרב ניצל נשים חלשות בכוח הכריזמה שלו. לדבריהן, הרב וחסידיו הסבירו לנשים שעל ידי המעשים הללו הן עוזרות לרב לבטל את האיום האיראני ולבטל שואה מעם ישראל. לדבריהן, הרבה נשים נפגעו אבל הן שותקות. בדף פייסבוק לנפגעי החסידות, שפתחה אשה חרדית מחוץ לחסידות, מספר החברים גדל בהתמדה. לדברי מנהלת הדף, כמה נשים פנו אליה באופן פרטי וסיפרו לה שגם הן הוטרדו מינית. לדבריה, התיאורים דומים: "הן נכנסו לחדר לקבל ברכה מהרב וזה הסתיים בליקוקים, דחיפות ידיים ואמירות כמו, 'אני לוקח ממך את כל העבירות'". לדברי המנהלת, כמה מהנשים קיבלו אחר כך כסף מהרב, סכומים של 500-1,000 דולר, אבל הן חוששות להתלונן ולא מוכנות להעיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ