גידי וייץ
גידי וייץ

כשבע שנים וחצי לאחר שברח מישראל, נחת לפנות בוקר (ראשון) בארץ השופט לשעבר דן כהן – החשוד בקבלת שוחד של מיליוני דולרים. זאת לאחר שבסוף השבוע האחרון החליטו הרשויות בפרו, המדינה בה שהה מאז, להסגירו.

בחודשים האחרונים ניהלה פרקליטות המדינה מו"מ מתקדם עם עורכי דינו של כהן שעיקריו: שובו של המבוקש הנמלט לישראל, הודאה שלו בקבלת שוחד של מיליוני שקלים וריצוי של עד ארבע שנות מאסר מאחורי סורג ובריח.

ואולם ימים ספורים לפני שנעצר עוד העריך כהן כי יבלה את חג הפסח הקרוב בלימה, בירת פרו, במחיצת בני משפחתו שתכננו להגיע לשם במיוחד. בשיחות טרנס אטלנטיות ניבא כי עד שהמו"מ יגיע לקיצו המובטח יחלפו עוד כמה שבועות. "אין סיכוי שיסגירו אותי" אמר בביטחון לאחד מידידיו בתחילת השבוע, לא מודע להתפתחות הדרמטית שעמדה להתרגש. כעת, לאחר ההסגרה, איבד כהן כוח רב שהיה לו במגעים להסדר הטיעון מעצם היותו מעבר לים.

צפו בראיון עם כהן מ-2012

באוגוסט 2005 הגיע כהן, כיום בן 71, לנמל התעופה בן גוריון, עלה על מטוס לפרו, ומאז לא שב. כהן - פרקליט צמרת, לשעבר שופט מחוזי בבית המשפט בבאר שבע, לשעבר חבר דירקטוריון בולט בחברת החשמל - היה חשוד בקבלת שוחד בסכום עתק מחברת סימנס ומחברת "רוגוזין תעשיות". בבריחה לפרו, הוכיח כהן פעם נוספת את תחכומו המשפטי: פרו וישראל אינן חתומות על הסכם הסגרה. כך חמק מידי המדינה אחד השחקנים המרכזיים באחת מפרשות השוחד הגדולות בתולדות ישראל.

ואולם לאורך השנים השקיעה ישראל מאמצים רבים בניסיונות להסגיר את השופט לשעבר. כך, מדי כמה זמן נשלחו לפרו נציגים בכירים בפרקליטות כדי לשכנע את הפרואנים לסייע להם בלכידתו של כהן. במאמצים האלה נטלה חלק גם השגרירות הישראלית, שנציגים בכירים בה, לרבות השגריר לשעבר וליד מנצור, קשרו קשרי ידידות קרובים עם המבוקש הנמלט.

נשיא פרו לעזרת כהן

באוגוסט 2009 סיים כהן קורס ללימודי ספרדית באוניברסיטה הקתולית בלימה וצעד לבית קפה סמוך. בכניסה עצרו אותו שני חוקרים מהאינטרפול והודיעו לו שהוא עצור וכי ישראל דורשת את הסגרתו. בית המשפט העליון בלימה אישר את הבקשה הישראלית, אולם כהן החליט להיאבק בה במלוא המרץ. הוא ישב שלושה חודשים בכלא פרואני וכמעט שנה וחצי נוספות במעצר בית מלא, בזמן שפרקליטיו הפרואנים הגישו עררים נגד החלטת ההסגרה. בסופו של הליך נדיר באופיו ומורט עצבים אישרו בתי המשפט את הליך ההסגרה אלא שאז וללא כל נימוק החליט הנשיא הקודם של הרפובליקה אלן גרסיה לבטל את ההחלטה ולהותיר את כהן בפרו.

עיתונאים מקומיים העריכו אז כי כהן נחלץ מההסגרה הודות ליחסים הקרובים בין ידידו של כהן, איל ההון הישראלי ברוך איבצ'ר שנחשב לאחד האנשים החזקים במדינה הדרום אמריקאית, לבין הנשיא גרסיה. ההחלטה הפוליטית הזאת נפלה עלינו כהפתעה מוחלטת”, הגיבה אז בתסכול עורכת הדין הפרואנית, ליסה רמוס דאבילה, שנשכרה על ידי ישראל. "אלן גרסיה, בהחלטה המוזרה הזאת, מציג את פרו כרפובליקת בננות בעיני העולם", קוננו בעיתונים.

מאז התחלף השלטון בפרו ואיתו היחס לישראלים. בשבועות האחרונים גועשת פרו מגילויים אודות קשרים לא נאותים לכאורה בין חברה ישראלית לביטחון לבין בכירים בצמרת הפרואנית ויתכן שהסגרתו של כהן שלא היתה מעוגנת למרבה ההפתעה בבקשה ישראלית היא חלק מהתהליך המורכב הזה.

נגד כהן עומד אחד מכתבי האישום החמורים ביותר שהוגשו בישראל מאז ומעולם בתחום עבירות הצווארון הלבן. הוא מואשם בקבלת שוחד של מיליוני דולרים שזרמו מאנשי עסקים לחברות זרות שהוא הקים תמורת קידום ענייניהם בחברת החשמל. במהלך שנות ה90' נחשב כהן לאחד האנשים רבי העוצמה בקונצרן הלאומי, דמות מעוררת מחלוקת שעוררה את חשדם של עמיתיו שהריחו כי במקרים לא מעטים הוא מקדם אינטרסים זרים בחשאי ובתחכום רב.

כמה חודשים לאחר שהנשיא הפרואני חילץ את כהן מההסגרה בינואר 2011, פנו עורכי דינו לפרקליט המדינה משה לדור וביקשו לפתוח במשא ומתן שיבטיח את חזרתו של כהן לארץ הקודש. לדור לא רצה לשמוע על זה בכלל. בשנים שבהן כהן שוהה בפרו פיתחו כלפיו ראשי הפרקליטות חשדנות גדולה, שהתעצמה לאחר שהצמרת הפוליטית בפרו ביטלה את החלטת בית המשפט העליון להסגיר אותו. "הפרקליטות מתייחסת אלי כמו שילוב בין מנגלה לאייכמן", אמר כהן פעם  לאחד מחבריו בארץ.  כהן הנואש גייס את השועל הוותיק עו"ד רם כספי כדי שיחפש מסילות ללבו של פרקליט המדינה וישכנע אותו שהפעם הכוונות שלו רציניות. כספי נפגש עם לדור והצליח לרכך את ההתנגדות הנחרצת. "כספי הבטיח ללדור דבר מאוד פשוט", מספר גורם משפטי בכיר, "הוא אמר לו שבסוף המשא ומתן כהן יישב בבית הסוהר בישראל".

מאז נפתח מו"מ בין פרקליטו של כהן עו"ד איתן מעוז לבין פרקליטת מיסוי וכלכלה עו"ד ליאת בן ארי, מו"מ שכמעט הגיע להבשלה.

סייעה בהכנת הידיעה: עפרה אידלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ