השופט הנמלט דן כהן הוסגר; הדיון בהארכת מעצרו נדחה ליום חמישי

7 שנים וחצי לאחר שעזב את הארץ, שב לישראל הנאשם בקבלת שוחד של מיליונים. הדיון בהארכת מעצרו עד תום ההליכים נדחה בשל מצבו הפיזי

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

כשבע שנים וחצי לאחר שנמלט מישראל, נחת לפנות בוקר (ראשון) בארץ השופט לשעבר דן כהן, נאשם בקבלת שוחד של מיליוני דולרים. זאת לאחר שבסוף השבוע האחרון החליטו הרשויות בפרו, המדינה בה שהה מאז, להסגירו. כהן נשלח למתקן המעצר ניצן שברמלה, בו הוא ישהה לפחות עד יום חמישי, שבו הוא המשטרה תבקש להאריך את מעצרו עד תום ההליכים.

על פי התכנון הראשוני אמור היה כהן לבוא כבר היום בפני שופט, ואולם הפרקליטות קיבלה את בקשת סנגורו, עו"ד איתן מעוז, לדחות את הדיון נוכח מצבו הפיזי לאחר שעות הטיסה הארוכות. מעוז הוסיף כי "כהן נקטף באמצע הרחוב בהליך מוזר ונבדוק את נסיבות הבאתו לישראל ואת העובדה שנהפכה החלטה של נשיא פרו".

מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה גל לברטל אמר ל"הארץ" כי הפרקליטות קיבלה הודעה מהממשל החדש בפרו על הסגרתו של כהן ביום ה'. "לא חזרנו בנו מבקשתנו להסגיר את כהן לישראל. בית המשפט העליון הסכים להסגרתו, אלא שנשיא פרו באותו זמן סירב. החברה הישראלית זכאית לכך שמי שעבר עבירות יועמד לדין. לפעמים יש קשיים בדרך אבל לא מוותרים", אמר לברטל.

לגבי טענותיו של סנגורו של כהן לפיהן כהן נעצר באמצע היום מהרחוב ובכוונתם לבדוק את הליך הסגרתו אמר לברטוב כי "הם יכולים לבדוק מה שהם רוצים. הנשיא הפרואני קבע מה שקבע". לעניין המגעים להסדר טיעון הוסיף לברטל כי "כהן הוא שיזם את הסדר הטיעון".

השוטרים הזרים שהביאו את כהן, הבוקר בנתב"גצילום: מוטי מילרוד

מעוז ומנהלת המחלקה לנייירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, עו"ד אורלי דורון, סירבו להתייחס לגורל הסדר הטיעון ולמגעים שהתקיימו בין הצדדים. "הרבה מאמצים הושקעו בהסגרתו של כהן ואנחנון שמחים שזה התאפשר", אמרה דורון. "נשקול את כל ההיבטים לגבי עסקת הטיעון".

מוקדם יותר היום אמר לגלי צה"ל מנהל מחלקת חקירות מודיעין ברשות לניירות ערך, אלי לוי, לגלי צה"ל כי עד היום לא נחשף בישראל נתיב שוחד דומה: "היו פה הסוואות מתוחכמות, מעברים בין יבשות, בין מספר מדינות בכל יבשת, בין זיופי מסמכים, מלביני הון, אנשי קש ועוד".

בחודשים האחרונים ניהלה פרקליטות המדינה מו"מ מתקדם עם עורכי דינו של כהן שעיקריו: שובו של המבוקש הנמלט לישראל, הודאה שלו בקבלת שוחד של מיליוני שקלים וריצוי של עד ארבע שנות מאסר מאחורי סורג ובריח.

ואולם ימים ספורים לפני שנעצר עוד העריך כהן כי יבלה את חג הפסח הקרוב בלימה, בירת פרו, במחיצת בני משפחתו שתכננו להגיע לשם במיוחד. בשיחות טרנס אטלנטיות ניבא כי עד שהמו"מ יגיע לקיצו המובטח יחלפו עוד כמה שבועות. "אין סיכוי שיסגירו אותי" אמר בביטחון לאחד מידידיו בתחילת השבוע שעבר, לא מודע להתפתחות הדרמטית שעמדה להתרגש. כעת, לאחר ההסגרה, איבד כהן כוח רב שהיה לו במגעים להסדר הטיעון מעצם היותו מעבר לים.

באוגוסט 2005 הגיע כהן, כיום בן 71, לנמל התעופה בן גוריון, עלה על מטוס לפרו, ומאז לא שב. כהן - פרקליט צמרת, לשעבר שופט מחוזי בבית המשפט בבאר שבע, לשעבר חבר דירקטוריון בולט בחברת החשמל - היה חשוד בקבלת שוחד בסכום עתק מחברת סימנס ומחברת "רוגוזין תעשיות".

לוי אמר היום כי חברת סימנס העולמית נדרשה לשלם קנס בהיקף של 1.4 מיליארד דולר לרשויות בארה"ב לאחר שנדרשה לחשוף את היקפי השוחד ששילמה במדינות השונות. "במסגרת ההליך הזה היא נדרשה לחשוף רשימה שכוללת כל מדינה ואת היקף השוחד שהיא שילמה ולצערי מדינת ישראל הופיעה במקום מאוד מכובד, המקום השני", אמר, "מיד אחרי ארגנטינה". באשר לכהן ומקום הימצאותם של כל הכספים שהוא נאשם בקבלתם, הוסיף לוי כי הוא "יכול להגיד באמירה כללית שכיום כספים רבים לא נמצאים תחת שליטתו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ