העליון: להחזיר את תיק תאיר ראדה למחוזי לשמיעת עדויות נוספות

בצעד חריג הורו שופטי העליון לבחון ראיון חדשות בתיק, ולהתייחס לשתי חוות דעת בנושא כלי הרצח וטביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט העליון הורה היום (שני) לבית המשפט המחוזי בנצרת לבחון ראיות חדשות בתיק רומן זדורוב, ששהורשע בספטמבר 2010 ברצח הילדה בת ה-13 תאיר ראדה.

הרכב השופטים – שכלל את עדנה ארבל, יורם דנציגר וצבי זילברטל – ביקש להתייחס לשתי חוות דעת שהציג זדורוב בערעורו: האחת של איש האף-בי-איי לשעבר, ויליאם בודזיאק, בנושא טביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה. השנייה היא של הד"ר מאיה פורמן-רזניק, מומחית ברפואה משפטית, בנושא כלי הרצח והחבלות שנמצאו בראשה של ראדה.

מומחה המז"פ הישראלי, ירון שור, קבע בזמנו בסבירות גבוהה מאד שטביעות נעליו של זדורוב נמצאו על מכנסיה של ראדה. ואולם בודזיאק - שלדברי הסנגוריה הציבורית נחשב לבכיר המומחים בעולם להשוואת טביעות נעליים - בחן את עבודתו של שור וקבע כי לא ניתן לזהות כלל את טביעות נעליו של זדורוב על מכנסיה של ראדה, ואפילו לא ניתן לקבוע בוודאות כי כתמי הדם על מכנסיה הם טביעות נעלים.

"על פני הדברים ומבלי לטעת מסמרות בעניין, התרשמנו כי מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל סגולי המצדיק נקיטה בהליך החריג של גביית ראיות נוספות בשלב הערעור והחזרת התיק לערכאה הדיונית", כתבה בהחלטתה השופטת עדנה ארבל. "שוכנענו בנסיבות המקרה שלפנינו כי שורת הצדק מחייבת את הבאתן של ראיות אלה, חרף הפגיעה הנגרמת כתוצאה מכך לעיקרון סופיות הדיון".

רומן זדורובצילום: ירון קמינסקי

בעת הרשעתו בבית המשפט המחוזי בנצרת נקבע כי ההודאות שמסר זדורוב נתמכות בראיות מחזקות בעלות משקל של ממש, וביניהן פרטי חקירה מוכמנים שידע זדורוב למסור לחוקריו. אלה כללו את מיקום הזירה, מראה החיצוני של המנוחה ותנוחתה בשעת הרצח, הפגיעות בגופה ואופן ביצוע הרצח.

ואולם שלושת שופטי בית המשפט העליון - שעיינו בכתובים, צפו בהודאת המערער בפני המדובב ובשחזור הרצח, ושמעו את טיעוני הצדדים בהרחבה - הגיעו למסקנה כי יהיה זה נכון להחזיר את התיק לבית המשפט המחוזי, שייגבה את הראיות הנוספות. יש לציין כי  השופט חיים גלפז, שהיה חבר בהרכב השופטים שהרשיע את זדורוב, מת מאז ההרשעה וכעת יצורף שופט חדש להרכב.

עם זאת, הבהירו השופטים כי  "אין בהחלטתנו זו כדי לקבוע עמדה לגופו של התיק ולתוצאותיו". לדבריהם, כל עוד לא יוחלט אחרת, תעמוד בעינה הכרעת דינו של בית המשפט המחוזי. זדורוב יוותר במאסר במהלך שמיעת הראיות הנוספות ועריכת פסק הדין המשלים.

מהסנגוריה הציבורית נמסר היום כי ההחלטה להחזיר את תיק הרצח לבית המשפט המחוזי לשמיעת ראיות נוספות היא לא פחות מדרמטית. פרליטו של זדורוב, עו"ד אלקנה לייסט אמר ל"הארץ" כי "הכרעת הדין היא פסיפס של ראיות שמתוכו נפלה היום אחת האבנים המרכזיות". לדבריו, "קורה שמחזירים דיונים לבית המשפט המחוזי, אבל זה לא קורה הרבה פעמים".

אשתו של רומן זדורוב, אולגה, אמרה ל"הארץ" שהיתה לה יותר תקווה מציפיה: "היום זה היה הצעד הראשון בדרך לזיכויו של רומן. אני שומרת כל הזמן על אופטימיות, אבל היום התקווה התחזקה".

שמואל ראדה, אביה של תאיר, אמר כי "מדובר בהליך ראוי. בית המשפט העליון סבור כי יש לבדוק את הדברים עד תומם". עם זאת,  האב ציין כי אינו מאמין שבית המשפט המחוזי ישנה את החלטתו. "הייתי בכל הדיונים ונוכחתי כי היו ראיות ועדויות רבות שהביאו להרשעה. דעתי נחרצת כי זדורוב הוא הרוצח", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ