גברים שהורשעו באונס: יש להקל בעונשנו כי הנשים עסקו בזנות

עונשי מאסר של 15.5 ו-8.5 שנים לשני גברים מהכפר מנשית זבדה בצפון, שהורשעו בחטיפה וביצוע עבירות מין חמורות בשתי נשים תוך כדי התעללות בהן

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט המחוזי בנצרת גזר אתמול (ראשון) על קאסם סעאידה (22) ופיראס סעאידה (19) עונשי מאסר בפועל של 15.5 ו-8.5 שנים בהתאמה. השניים, קרובי משפחה מהכפר מנשית זבדה בעמק יזרעאל, הורשעו בהתאם להודאותיהם במסגרת הסדר טיעון בחטיפת שתי צעירות וביצוע עבירות מין חמורות בכוח, באכזריות ותוך כדי התעללות.

לפני כשנה ביקרה אחת הנפגעות אצל חברתה ביישוב בצפון. השתיים הוזמנו על ידי שני גברים למפגש שמטרתו קיום יחסי מין תמורת תשלום. בזמן שהשתיים היו עם שני הגברים במכונית בחורשה ליד אזור התעשייה של רמת ישי, הגיעו למקום שני הנאשמים. השניים פתחו את דלתות המכונית והורו לגברים באיומים לצאת החוצה. הנאשמים נכנסו למכונית וקאסם החל בנסיעה מהירה לתוך החורשה. אחת הנשים ניסתה להזעיק את המשטרה באמצעות הטלפון הנייד, אולם קאסם חטף אותו ממנה ואיים עליה שלא תעז להתקשר למשטרה ופיראס הכה אותה בראשה ובפניה. לאחר מכן ביצעו הנאשמים בכוח עבירות מין במתלוננות, שהתנגדו וניסו להימלט מהמקום.

אחת מהן הצליחה לברוח בשלב מסוים לתוך החורשה, הגיעה לבסוף לכביש ונתקלה באנשים שסייעו לה להזעיק את המשטרה. גם האשה השנייה הצליחה להימלט, לאחר שקאסם שדד את תכשיטיה.

בית המשפט המחוזי בנצרת צילום: חגי אהרון / ג'יני

הרכב השופטים, בראשות הנשיא יצחק כהן והשופטים אסתר הלמן ובנימין ארבל, ציין כי המחוקק קבע לצד עבירות חטיפה לשם עבירות מין, אינוס ומעשה סדום עונש מרבי של 20 שנות מאסר לכל אחת מהעבירות. במקרה זו נלוו לאירוע העברייני אישומים נוספים. השופטים הדגישו את ערך ההגנה על שלמות גופן ונפשן של אלה העוסקות בזנות לפרנסתן, ואמרו כי טענת הסנגור, שלפיה יש לקחת במערך שיקולי העונש לקולא את העובדה כי המתלוננות עסקו בזנות לפרנסתן, מקוממת ומלמדת שבעתיים על הצורך בחידוד ערך מוגן זה. "זנות הינה פרקטיקה של דיכוי וניצול פערי כוח, אף אם העוסקת בזנות רואה בעיסוקה ביטוי לאוטונומיה עצמית ובחירה חופשית. מציאות הזנות היומיומית הינה קשה ואכזרית והעוסקות בה סובלות בהכרח מהשפלות, פגיעות פיזיות ותחלואים שונים", כתבו השופטים.

השופטים הוסיפו בעניינו של הנאשם קאסם סעאידה כי כלל לא נטל אחריות למעשיו, הטיל אותה על הנאשם השני, התייחס במזעור למעשיו, טען כי אחת המתלוננות הציעה לו ולשותפו לקיים יחסי מין, שלל פגיעה בקורבנותיו ולא חש כלפיהן אמפתיה או חמלה. באשר לנאשם השני, פיראס סעאידה, קבעו השופטים כי הוא היה גורם משני בהשוואה לקאסם במסכת האירועים האכזרית המתוארת, וכי הוא משליך חלק מאחריותו על גורמים חיצוניים ונסיבתיים ומשתמש במנגנוני מזעור.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ