שנתיים וחצי מאסר נגזרו על טכנולוג המזון של רמדיה

סוף לפרשת רמדיה: בית המשפט גזר קנס של 10 אלפים שקלים על מנכ"ל החברה, גדעון לנדסברגר. הטכנולוג, פרדריק בלק, מתכוון לערער על גזר הדין

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית משפט השלום בפתח תקווה גזר היום (חמישי) עונש מאסר של 30 חודשים על ‫טכנולוג המזון פרדריק בלק, שהורשע בגרימת מוות ברשלנות ובמעשה העלול להפיץ מחלה בפרשת רמדיה, שהביאה למות שלושה תינוקות ולפגיעה ב-23 תינוקות אחרים. בית המשפט גזר קנס של עשרת אלפים שקלים על מנכ"ל רמדיה, גדעון לנדסברגר, שזוכה מעבירת גרימת מוות ברשלנות והורשע בעבירה על חוק התקנים.

בהכרעת הדין שניתנה בחודש שעבר נקבע קשר סיבתי ב-15 ממקרי הפגיעה של רמדיה: התינוק אבישי זיסר שמת ועוד 14 תינוקות שנפגעו. סנגורו של בלק, עו"ד נתי שמחוני, אמר כי העונש כבד מנשוא ושבכוונתו לערער על הכרעת הדין וגזר הדין.

סגנית נשיא בית משפט, ליה לב-און, כתבה בגזר הדין כי "המדובר במקרה נדיר ובלתי נתפס שכמוהו לא היה ועדיף כי לא יקרה שוב שיזומן לפתחנו מקרה דומה... הנאשם היה מופקד על תחום איכות המזון ובטיחותו ומכך אחראי למעשה לבריאותו ושלומו של הציבור – במקרה זה תינוקות רכים, שלא ייפגעו מאותו מזון. תחום איכות המזון לתינוקות היה ידוע לנאשם, היה מודע לרגישות התינוקות ולחשיבות הימצאות כל הרכיבים במזון, ומכאן לצורך מוגבר להבטיח איכות המזון והגנה מפני סיכונים לבריאות. מזון תינוקות מחייב בקרת איכות קפדנית וזהירה לגבי כל רכיב ורכיב. הנאשם היה השומר בשער אשר לא שאל ולא ביקש לעיין בתוצאות בדיקות או באנליזות. הנאשם לא היה 'ש.ג.' (שומר גדודי), אלא מילא תפקיד מוסמך ואחראי כאשר הבנתו בתחום מזון רגיש לתינוקות היא תוצר ידע וניסיון ארוך שנים (...) נאשם זה היה מודע לכך שהתיאמין אינו מוסף ממקור חיצוני אך לא שאל שאלות. הוא גם ידע שאין גורם נוסף, לא ברמדיה ולא במשרד הבריאות, שיבדוק את איכות המוצר ולא את המסמכים הנלווים, נתון שמגביר את אחריותו וכיוצא מכך גם מגביר את רשלנותו".

עוד נכתב בגזר הדין כי "מתפקידו של בית המשפט להתרות, להזהיר ולוודא כי יבואנים של מזון ככלל ושל מזון לתינוקות בפרט יקפידו ויבדקו מה משווקים הם וידעו למסור לציבור הצרכנים את המידע הרלוונטי באשר לאיכות המוצר". השופטת קראה להגדיר תקן למזון תינוקות ולכל מזון רגיש ולהקמת גוף לבקרה שיטתית.

הסניגור שמחוני אמר בתגובה לגזר הדין כי "אנחנו כואבים ומחבקים את המשפחות. העונש שניתן הוא כבד מנשוא ואנו סבורים שאינו מוצדק וכי נפלו משגים בהכרעת הדין. לכן פנינו לערעור. התחושה היום קשה, ערב חג החירות שוללים את חירותו של אדם. מר בלק חש את כאבן של המשפחות אך הוא חף מכל אשמה. אנו סבורים שלא צריכה להיות אחריות לטרגדיה האיומה הזאת והאחראית היחידה היא חברת הומאנה".

טכנולוג המזון בלק בבית המשפט בפ"ת, היוםצילום: יריב כץ / ידיעות אחרונות

חברת הומאנה הגרמנית, היצרנית של רמדיה, הודתה באחריותה לייצור פגום ושורת כשלים שהיו במפעלה. בחקירה המשטרתית בגרמניה אותרו ארבעה חשודים. בסוף דצמבר 2008 הושגה בבית המשפט המחוזי בבילפלד הסכמה כי הארבעה ייקנסו ולא יוגש נגדם כתב אישום פלילי.

מיכל זיסר, אמו של אבישי זיסר, שמת לאחר שצרך רמדיה צמחית, אמרה כי זה "יום גדול למערכת המשפט הישראלית. זה מה שציפיתי, לעונש שבין שנתיים לשלוש בכלא. אני מקווה שזה יהווה הרתעה שישמו לב לנהלים ושיעבדו כפי שהם צריכים לעבוד, כדי שאסונות כאלה לא יקרו יותר. אני מרוצה". אמיר נטי, אביה של נטע נטי, בת עשר, שנעזרת בהליכון בשל שינוי הרכב רמדיה, אמרה כי "זה לא יום חג ואנחנו לא הולכים לפתוח שמפניה. לשמחתי נעשה צדק מסוים".

בשלב הטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות להטיל על בלק עונש מאסר בפועל, אך לא נקבה במספר שנות המאסר. סנגורו עו"ד נתי שמחוני ביקש להסתפק במאסר על תנאי וקנס ולכל היותר עבודות שירות. הנאשם בלק דיבר בשלב הטיעונים, הוא לא התנצל, אך אמר: "אני מתאבל על הילדים, הקורבנות של הטרגדיה הנוראית הזו – ילדים שלא היה להם צ'אנס אפילו להתחיל את החיים שלהם. אני שבור על הילדים שהחיים שלהם ממשיכים בכאבים ובסבל. אני שבור על ההורים, על האחים והאחיות, על המשפחות ועל הסבים והסבתות ואני בעצמי הפכתי להיות סב לנכדה לפני כמה חודשים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ