דן כהן: אם תוכח, העבירה המיוחסת לי חמורה ונוראה

מעצרו של השופט לשעבר הוארך אתמול בארבעה ימים. במהלך הדיון הוא התערב כמה פעמים ותהה: "אני צריך לעמוד על הצלב בזרועות פרושות?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בתל אביב האריך אתמול את מעצרו של השופט לשעבר דן כהן בארבעה ימים. ביום שני יתקיים דיון נוסף בו יחליט השופט גלעד נויטל אם להיעתר לבקשת הפרקליטות ולעצור את כהן עד תום ההליכים. כהן מואשם בקבלת שוחד של מיליוני שקלים מחברת סימנס הגרמנית ומאיש העסקים המנוח עזרא הראל. בדיון טען כהן כי היתה זו זכותו האלמנטרית להילחם בהסגרה.

באוגוסט 2005, ארבעה ימים לאחר שנחקר באזהרה בחשד לקבלת שוחד, עזב כהן את הארץ לפרו. הוא נעצר לפני כשבוע בלימה  והוסגר לישראל. כהן הגיע אתמול לאולם בית המשפט כשהוא כבול ברגליו. פרקליטו, עו”ד איתן מעוז, ניסה לטעון כי כהן לא נמלט מישראל כיוון שלא הושת נגדו באותה עת צו מעצר וכי במשך כל השנים הוא ניסה להגיע להבנות עם הפרקליטות שיבטיחו את שובו ארצה. “אני חושב שמדינה שמקפידה על הגינות לא הייתה צריכה לתארו כעבריין נמלט, עז מצח וחסר גבולות” טען מעוז ביחס לבקשת המדינה שתיארה את כהן בצבעים כהים. השופט התקומם למשמע הטענות האלה. “הוא לא ניסה להימלט?”, שאל רטורית את מעוז “מדוע הוא לא עלה על מטוס במשך כל השנים האלה ובא ארצה?”.

עו”ד מעוז גילה כי הפרקליטות חזרה בה לאחרונה מהבנות מסוימות שהושגו במשא ומתן שהתקיים בחודשים האחרונים בין הצדדים. על פי המתווה הראשוני, כהן היה אמור להגיע ארצה, להודות בחלק מהעבירות שיוחסו לו ולרצות עונש של מספר שנים בבית הסוהר.

צילום: דניאל בר און

נציגת הפרקליטות, עו”ד אורלי דורון, תיקנה את עו”ד מעוז: “לא מדובר בהסכמות אלא במגעים”. עו”ד דורון ביקשה מבית המשפט לעצור את כהן עד תום ההליכים. היא ייחסה לו “תחכום ומניפולטיביות” וטענה כי פעל בעבר כדי לשבש את החקירה נגדו. “בגלל השיטתיות של הברחת הכספים, בגלל שהמשיב משתמש בחברות קש, נאמנויות, מקורבים שנותנים לו חסד ולא משתפים פעולה...המוטיבציה שלו להימלט עומדת בעינה”, אמרה עו”ד דורון. “הוא עלול לנצל את שחרורו כדי להימלט וחשש זה מתחזק לאור נתונים לפיהם ברשותו חשבונות בנק בארה”ב, ואי ידיעה מה עלה בכספי המעילה, מיליונים רבים, בהם הוא יכול לעשות שימוש לשם בריחה”, הוסיפה. כהן התערב בדבריה ושאל בציניות :”כשהכספים מעוקלים על ידכם, אני יכול לעשות בהם שימוש להימלטות?” בכך התכוון לסכום של שבעה מיליון דולר שהחזיק בפנמה, והוקפאו לדרישת הרשויות.

יש לציין כי כהן עזב את ישראל בטרם התבסס נגדו החשד לקבלת שוחד המיליונים מחברת סימנס תמורת קידום ענייניה בחברת החשמל. עד היום הוא למעשה לא מסר כל גרסה לחשדות. בשלהי הדיון ביקש עו”ד מעוז מבית המשפט לדחות את בקשת המדינה והציע כי כהן יהיה נתון במעצר בית במעונו של שותפו לשעבר עו”ד מיקי שפיגלמן.

כהן התערב בדיון מספר פעמים ובסיומו ביקש לשאת דברים. “הכוונה שלי כל השנים היתה לחזור הביתה...כאשר הגישו נגדי את בקשת ההסגרה ואני ראיתי שהיא כמו גבינה שוויצרית ומנוגדת לכל החוקים שבעולם, זכותי האלמנטרית היא להילחם בה...אני צריך לעמוד על הצלב בזרועות פרושות?”. כהן טען כי אם תיענה בקשת המדינה והוא ייעצר עד תום ההליכים הוא לא יוכל ללמוד את חומר החקירה הרב שנאסף נגדו ולהתגונן כראוי במשפט. עם זאת, הוא הוסיף כי חומרת העבירות שמיוחסת לו “אם תוכח, היא איומה ונוראה”.

בסיומו של הדיון ביקש כהן להשתחרר מהדיון ביום שני שבו תינתן הכרעתו של נויטל. “כובלים אותי ל-7-6 שעות ברגליים כדי להגיע” השופט הסכים לשחרר את כהן, אלא שהאחרון חזר בו מיד וביקש לבוא לדיון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ