בכיר בשלטון המקומי: "דמם של ראשי הרשויות הפך הפקר"

ניסיון ההתנקשות בראש העיר עכו שמעון לנקרי עורר גל של תגובות חריפות. הבכיר הוסיף כי "רצח ראש עיר הוא עניין של זמן". שר הפנים: "זה אירוע מטריד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מצבו של ראש העיר עכו שמעון לנקרי, שנורה לפנות בוקר בידי אלמונים, ממשיך להיות בינוני. לנקרי מטופל במחלקת טיפול נמרץ במרכז הרפואי לגליל המערבי נהריה ורופאיו הגדירו את מצב כיציב.

יו"ר ועדת הביטחון במרכז השלטון המקומי, אבי נעים, הגיב בחריפות לאירוע ואמר: "דמם של ראשי הרשויות במדינת ישראל הפך הפקר, הדבר רק ילך ויחמיר בתקופת הבחירות ורצח של ראש רשות במדינת ישראל הוא עניין של זמן", אומר נעים המשמש גם כראש העיר בית אריה עופרים. נעים הפנה אצבע מאשימה לעבר משרד האוצר "האוצר לא אישר את התקציב לאבטחת ראשי הרשויות, מאוימים למרות שוועדת השרים אישרה זאת". עוד אמר: "השלטון המרכזי ומשטרת ישראל אינם נותנים לראשי הרשויות את הגיבוי המתבקש. לא ייתכן שבמדינה מתוקנת יורים בראש רשות והדבר לא מזעזע את אמות הסיפים של כל משרדי הממשלה".

נעים היה בין אלו שנאבקו במשרד האוצר להשגת תקציב לאבטחת ראשי רשויות, שכן אחרת הם נדרשים להוציא את הכספים מתקציב הרשות העירונית. עלות מאבטח צמוד לראש רשות נעה סביב מיליון שקל לשנה. לדבריו, המשטרה דרשה מלנקרי לפני כשנה להיות מאובטח, אך הוא סירב. יצויין כי אחד מקציני הביטחון בעירייה הוא יניב אשור, אחד מארבעת השוטרים הנוקמים.

זירת ניסיון ההתנקשות, הבוקרצילום: גיל אליהו

במהלך הבוקר ביקרו את לנקרי השר לביטחון פנים, ח"כ יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) וח"כ רינה פרנקל (יש עתיד) וח"כ דוד אזולאי (ש"ס). ח"כ פרנקל, עד לאחרונה תושבת עכו, אמרה: "אין ספק כי הענישה על איומים ופגיעה פיזית גם באישי ציבור וגם באזרחים חייבת להיות מקסימאלית. בכוונתי לבחון עם חברי כנסת נוספים כיצד לערוך שינוי מתאים בחקיקה שיתמודד עם התופעה שהתפשטה בשנים האחרונות".

שר הפנים, גדעון סער, שוחח עם לנקרי וסיכם עם אהרונוביץ' על קיום דיון משותף עם משרד המשפטים בנושא "האלימות הקשה נגד ראשי רשויות מקומיות". לדברי סער, "ניסיון ההתנקשות הוא אירוע חמור ומטריד שמצטרף לסדרת אירועים חמורים בעת האחרונה של אלימות קשה נגד ראשי רשויות מקומיות. האירועים האלו מחייבים תהליכי חשיבה והפקת לקחים כדי להיאבק בתופעה החמורה של איום פיזי על נבחרי ציבור".

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו גינה גם הוא את האירוע והוסיף כי יעלה את נושא האלימות כלפי ראשי הערים לראש סדר העדיפויות של המשטרה.

במרכז השלטון המקומי מציינים כי ללא ספק מדובר באירוע חריג בשל תוצאתו, אך ראשי הרשויות מאוימים זה זמן רב. באפריל 2011 נרצח ביריות מנכ"ל עיריית קלנסווה, ויאם זמירו. בדצמבר 2009 נורה רכבו של ראש הוועדה הקרואה בטוראן, יעקב זוהר, אך זה לא נפגע. בנוסף, בעבר הושלכו רימוני רסס אל עבר ביתם של ראש עיריית נתניה מרים פיירברג, ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי, ראש עיריית נצרת ראמז ג'רייסי , ראש עיריית נהריה ז'קי סבג, ראש עיריית קרית ים שמואל סיסו וראש מועצת קדימה צורן איציק גולברי.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ