אישום ראשון נגד שוטר שהיכה מפגין במחאה החברתית

במקביל הוחלט לעכב את ההליכים נגד המפגין שהואשם בתקיפת שוטר; בימים האחרונים זוכה קצין בכיר שעמד לדין משמעתי בגין תקיפת מפגינה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה בימים האחרונים כתב אישום ראשון נגד שוטר בעקבות אלימות כלפי פעילי המחאה החברתית. רונן ערוב, שוטר יס"מ, מואשם בתקיפה של מפגין ב-23 ביוני בשנה שעברה. על פי כתב האישום, במהלך הפגנה של המחאה החברתית במהלכה נופצו חלונות הבנקים בגן העיר בתל אביב, עצר ערוב את תום ישראלי ויחד עם שוטר נוסף, שי משילקאר, הוביל אותו לבניין העירייה הסמוך.

"בהיכנסם לבית העירייה, כאשר הנאשם ושי אוחזים במתלונן בידיו, משני צידיו, ומובילים אותו פנימה וללא כל סיבה או הצדקה, הלם הנאשם פעמיים בפניו של המתלונן באמצעות אגרופו", נכתב בכתב האישום. עו"ד עפר ברטל, המייצג את ערוב, דחה את הטענות נגדו: "אנחנו ננסה להוכיח בבית המשפט שרונן לא הכה באגרופים והתמונות מטעות. אנחנו סומכים על בית המשפט שיגיע למסקנות הנכונות".

יחידת התביעות של המשטרה הגישה לפני כמה חודשים כתב אישום נגד המפגין, ישראלי, בגין תקיפת שוטר והתקהלות אסורה באותה הפגנה בגן העיר. בשבוע שעבר קיבלה עו"ד גבי לסקי, המייצגת את ישראלי, הודעה על עיכוב ההליכים נגדו. "אני שמחה שהרשויות בסופו של יום קיבלו את העמדה של ההגנה והחליטו לחזור מכתב האישום נגד תום ולהגיש כתב אישום נגד התוקף האמיתי", אמרה לסקי.

"אין זו הפעם הראשונה ששוטר אלים מסתתר מאחורי האשמות שווא של אלימות מאותו אדם שהוא בעצמו תקף. הגיע הזמן שהמשטרה תטפל בתופעה הזאת כעניין מערכתי. מה שהתחיל ככתב אישום נגד מפגינים רבים עם בקשה למעצר עד תום הליכים מסתמן כפארסה ועל כל הרשויות לחזור ולהדגיש כי על המשטרה להגן על זכות ההפגנה ועל חופש הביטוי ולא למנוע אותם". 

לעומת זאת, בימים האחרונים זוכה קצין בכיר שהואשם באלימות נגד מפגינה במחאה החברתית. סנ"צ יוסי שפרלינג, תועד במצלמה כאשר נראה כי הוא חונק את פעילת המחאה מאיה גורקין. הסרטון עורר הדים רבים והוביל לפתיחת חקירה במח"ש. בסופו של דבר החליטה מח"ש להסתפק בהעמדה לדין משמעתי בגין שימוש בכוח שלא כדין. מחלקת המשמעת של המשטרה החליטה לא להגיש כתב אישום משמעתי והעבירה את התיק לדיון בפני דן יחיד, אשר זיכה את שפרלינג. הקצין שהחליט לזכות את שפרלינג הוא סגן מפקד מחוז מרכז, תת ניצב מוטי כהן.

"אנחנו שמחים שהמשטרה הגיעה בסופו של דבר למסקנה הנכונה שסגן ניצב שפרלינג הפעיל כוח כדין ואפילו בצורה מאופקת ביחס להתפרעות שהיתה בשטח", אומר עו"ד ברטל, המייצג גם אותו. "כל הסיפור ארך שלוש-ארבע עשיריות שניות. כשאתה מנתח את זה פריים פריים אתה רואה שאין חניקה, אין בכלל מגע בצוואר, יש מגע בכתפיים שלה. הוא אחז בשתי הכתפיים שלה ומשך אותה אליו קדימה. זה הכל".

בסך הכל הגישה המשטרה בחודשים האחרונים כתבי אישום נגד כ-40 מפעילי המחאה החברתית. בעקבות ביקורת של בית המשפט מחקה המשטרה חמישה מתוך 14 כתבי אישום שהוגשו נגד מפגינים שנעצרו בהפגנה בגן העיר.

בדיון בבית המשפט בראשית החודש התברר כי היועץ המשפטי לממשלה הורה על עיכוב ההליכים בשניים מתשעת התיקים הנותרים ובשבוע שעבר, כאמור, עוכבו גם ההליכים נגד ישראלי. השופטת לימור מרגולין-יחידי התייחסה לעניין זה בדיון: "אני בספק אם יש צורך לנהל דיונים מורכבים על חומרי חקירה אם בסוף ההר יוליד עכבר – בלי שאני עשיתי כלום", אמרה והבהירה: "דיברתי על ההר יוליד עכבר במובן של כמות כתבי האישום שיוותרו". עו"ד אביגדור פלדמן, המייצג כמה מהנאשמים, הגיב בהתייחסו לתוכן האישומים כי "ההר הוליד חולדה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ