דן כהן נעצר עד תום ההליכים נגדו

בהחלטתו כתב שופט המחוזי בת"א כי קיים חשש שכהן יימלט מהארץ שוב. לדבריו, לכהן היתה תעוזה, תחכום והיעדר מורא ולכן הוא צריך להישאר במעצר

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, גלעד נויטל החליט הבוקר לעצור את השופט לשעבר דן כהן עד תום ההליכים נגדו. השופט נויטל חזר בהחלטתו על התעוזה, התחכום והיעדר מורא הדין של כהן וסיכם כי קיים חשש ממשי ששחרורו יביא לשיבוש הליכי משפט. בהחלטתו ציין נויטל כי אם כהן ישוחרר, הוא ישפיע על עדים ויימלט מהארץ שוב, באמצעות כספיו הנסתרים ועל כן קיימת עילת מעצר מובהקת. "עצם התנהגותו העבריינית של הנאשם, החוזרת ונשנית, בשלוש פרשות שונות, על -פני מספר תקופות זמן, כששוב ושוב לכאורה רימה הנאשם וכיזב, בשורה של פעולות, בתחכום, בתעוזה ובהיעדר מורא הדין עליו, מקימה את עילת המעצר דלעיל נגדו", כתב השופט נויטל. 

במהלך הקראת ההחלטה בעניינו שמר כהן על שתיקה והקפיד שלא להסתכל על השופט. משפחתו נכחה באולם, יחד עם יועצי התקשורת של כהן. סנגורו, עו"ד איתן מעוז, סירב להגיב על ההחלטה ולשאלה אם בכוונתם להגיש ערעור.

השופט נויטל התייחס לדבריו של כהן בדיון הקודם, לפיהם "כל הזמן היתה לו כוונה לחזור לישראל". "השתלשלות האירועים מלמדת שלכאורה אין זה המצב לאשורו", כתב השופט נויטל. "בתאריך 22.08.05 יצא הנאשם את הארץ, ומאותה עד ועד לפני כעשרה ימים הוא שהה בחו"ל. במשך כשבע שנים שהה המשיב במדינת פרו, שכנטען ישראל איננה צד עמה להסכם הסגרה. התנהלו הליכי הסגרה בפרו והמשיב התנגד לבקשת ההסגרה. לפני כעשרה ימים המשיב הגיע לבסוף לישראל, לא מרצונו ולא מיוזמתו, אלא בעקבות הליך הסגרתו ובחלוף מספר שנים כאמור. כעולה מגרסת המשיב עצמו, הוא ידע היטב במשך שנות שהותו בחו"ל כי הוא נחוץ לחקירה והוא אף ניהל באמצעות באי כוחו משא ומתן עם נציגי הרשות המוסמכת לעניין תנאי חזרתו ארצה. אך למרות זאת, המשיב נמנע מלחזור ארצה, למרות שהוא יכול היה לעשות כן. עצם סיטואציה מעין זו, שלפיה המשיב חי במשך כשבע שנים במדינה שכנטען ישראל איננה צד עמה להסכם הסגרה, ידע על נחיצותו לחקירה, לא חזר ארצה והגיע רק בעקבות מימוש הסגרתו, מקימה נגדו את עילת המעצר דלעיל".

כנימוק נוסף ציין השופט נויטל כי "לאור התחכום והתעוזה שבאופן התנהלות המשיב בעבירות שלכאורה ביצע על פי כתב האישום, עולה אפשרות לכאורה סבירה שהמשיב מעלים כספים נוספים העומדים לרשותו", שכן כהן היה בעלים של כמה חברות זרות שלהן חשבונות בחו"ל. "כספים אלה עלולים להוות תמריץ עבור המשיב להתחמק ממשפטו כפי שלא הגיע ארצה בעבר, הם גם עלולים לסייע לו להימלט מהארץ בדרך שיבחר בה, לשהייה ממושכת נוספת בחול, אם יימלט, ולהסתדר כלכלית בכל מקום שיבחר בו", נכתב בהחלטה. נויטל הוסיף כי כהן הפר את האמון שניתן בו בעבר, בין השאר כשמסר מידע על קיום החקירה לחברו, ישראל פוגיאל, חרף האיסור שהובהר לו.

בתגובה לטיעוני סנגורו לפיהם בתיקי שוחד החמורים בתולדות במדינה (כמו פרשת הולילנד, אברהם הירשזון, פרשת רשות המיסים, אריה דרעי, שלמה בניזרי או צבי בר) לא ביקשה הפרקליטות מעצר עד תום ההליכים, כתב השופט נויטל כי באף לא אחד מהתיקים הללו דובר במי ששב ארצה רק לאחר מימוש הליך הסגרה, לאחר שבע שנות שהייה בחו"ל.  

תגובות