גילי כהן
גילי כהן

לפחות 30 גברים ונשים נרצחו בנשק של מאבטחים בין 2002 ל-2013, 16 נשים ו-14 גברים. בנוסף, שבעה גברים ואשה אחת התאבדו בנשק האבטחה שהיה ברשותם. כל הגברים עשו זאת לאחר שרצחו באמצעותו. מתחילת השנה נרצחו כבר שני בני אדם בנשק של מאבטחים, אחד מהם התאבד לאחר מכן. נתונים אלו הם חלקיים ונאספו בפעילות של קואליציית ארגוני הנשים וזכויות האדם "האקדח על שולחן המטבח", המבקשת לעורר תשומת לב ציבורית לנושא.

לטענת נשות הקואלציה, הרשויות לא אוספות מידע על שימוש לא ראוי בנשק הן של מאבטחים והן של אנשי כוחות הביטחון. בעבר פנתה הקואליציה למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, ולאנשי המשרד לביטחון פנים, בבקשה שיחלו לאסוף נתונים הנוגעים לשימוש בנשק חם. בארגוני הנשים אומרים כי אי איסוף המידע "אינו מאפשר מניעה אפקטיבית של אלימות נגד נשים".

בתגובה שהתקבלה מהמשטרה בנושא בספטמבר האחרון, טענו בלשכת המפכ"ל כי "אנו רואים חשיבות בהפקת הנתונים המועלים בפנייה, ואכן הפקתם תשולב בתוכנית העבודה של האגף בהתאם לסדרי העדיפויות. כל זאת בהתחשב בדרישות אחרות, המתועדפות לקידום בעדיפות גבוהה יותר".

על פי החוק ובהתאם להוראות המשרד לביטחון הפנים, הנשק צריך להימסר למאבטח בתחילתה של משמרת ולהילקח בסיומה. ההגדרה ברורה: שימוש בשעות העבודה בלבד. בשנת 2005 אף חודדו הנהלים, עת קבעה ועדת ברינקר – ועדה בין־משרדית שבדקה את מערך כלי הנשק לשומרים בישראל – כי יש למנוע ממאבטחים לקחת את נשקם בתום יום העבודה לביתם. ישנה אפשרות למאבטח להחזיק בנשק אם הוא בכוננות, או כחלק מהעתודה של חברת האבטחה.

אולם, לאורך השנים התרופפה אכיפת החוק בחברות האבטחה ועובדיהן כבר לא נאלצו להיפרד מכלי הנשק גם בשעות הפנאי. לכך התווספה הוראה של המשרד לביטחון הפנים ולפיה במקרים חריגים יכול עובד בחברת האבטחה, המוגדר מראש ”בעל רישיון מיוחד”, לאשר את השארת כלי הנשק בידי המאבטח. אך זאת רק “במקרה שבו הדבר נחוץ לצורך ביצוע תפקידו”. ואולם, לאורך השנים הפך היתר זה כמעט לנחלת הכלל וחברות האבטחה, שהתקשו לפקח ולאסוף את כלי הנשק בתום המשמרת, הרחיבו עד מאוד את היקפה של ההוראה.

זירת הרצח בפתח תקווה, אתמולצילום: ניר קידר

בניסיון לצמצם בעיה זו, הוחלט במשרד לביטחון הפנים לקבוע לראשונה תנאים להחזקת כלי הנשק של המאבטחים, וחברות האבטחה חויבו להתקין כספת בביתו של כל מאבטח. המאבטחים נדרשים להתחייב כי הם  מאחסנים בכספת את כלי הירייה בכל פעם שהם לוקחים אותו לביתם.

תחילה היתה התקנה אמורה להיכנס לתוקף בחודש מארס, אך לחברות האבטחה התברר כי תהליך הזמנת הכספות הוא מורכב, בוודאי במספרים של מאות ואף אלפי כספות, ולכן נדרשה הזמנה מחברות זרות. לבסוף, הוחלט במשרד לביטחון הפנים לדחות את מועד תחילת התקנה לחודש יוני הקרוב. עם זאת, גם חברות האבטחה וגם הפעילות בקואליציית "האקדח על שולחן המטבח" ספקניות בנוגע להצלחת תקנה זו במיגור התופעה.

נשות "האקדח על שולחן המטבח" פרסמו היום את הנתונים בעקבות מותה של אשה בת 43 אתמול בפתח תקווה. על פי החשד, האשה נורתה על ידי בעלה, מאבטח הנושא נשק אישי, בעת ויכוח שהתפתח בין השניים בעת שנסעו במכוניתם. באותה העת שהתה בכלי הרכב בתם בת ה-14.

מחקירה ראשונית עולה שהגבר, תושב ראש העין, ניהל ויכוח עם אשתו, שעמה נמצא בהליכי גירושים, שעה שנסעו מפתח תקווה לכיוון ביתם בראש העין. האשה נהגה במכונית, הבעל ישב לצדה ובתם בת ה-14 ישבה במושב האחורי. כאשר היו סמוך לצומת עין גנים, האיש שלף את אקדחו האישי וירה שני כדורים בראשה של אשתו ובפלג גופה העליון. לאחר כמה עשרות מטרים התנגש הרכב בגדר ההפרדה בכביש והבעל התקשר למשטרה והודיע שירה באשתו.

עורך דינו של החשוד, אבי חימי, סיפק היום בבית משפט את קו ההגנה של החשוד לפיו מדובר בתאונה טרגית, במהלכה נפלטו מנשקו האישי שני כדורים ופגעו בראשה של האשה. בית המשפט לא קיבל את הטענה וקבע כי בשלב זה של החקירה יש חשד סביר כי החשוד ביצע את המעשים המיוחסים לו.

גרסתו של האב לא תואמת גם את עדותה של הבת, ששהתה ברכב בזמן המקרה. היא סיפרה לחוקרים כי בין האב לאם החל ויכוח קולני ברכב וטענה כי האב החל לצעוק על האם שהוא מעוניין להמשיך את הנישואים בעוד האם חזרה על כך שהיא אינה רוצה לחיות איתו. כשהגיעו עם הרכב לצומת גנים טוענת הבת כי האב אמר לאם "ארורה תהיי", שלף את האקדח וירה בה כדור אחד בראשה. לאחר מכך ירה כדור שני בראשה כשהוא אוחז בה.

לפי המשטרה, החשוד עובד כמאבטח בבית ספר בעירו ונשא עמו אקדח במסגרת עבודתו בחברת אבטחה. לגורמי הרווחה בעיר ולמשטרה לא ידוע על מקרים קודמים או דיווחים על אלימות בין בני הזוג. היום האריך בית המשפט את מעצרו ב-9 ימים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ