רויטל חובל
רויטל חובל

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, התנצל היום (חמישי) בכתב בפני קודמו בתפקיד מיכה לינדנשטראוס על הביקורת שהטיח בו במסגרת ראיון למוסף החג של "ידיעות אחרונות". שפירא כתב היום ללינדנשטראוס, בין השאר, כי לא התכוון לפגוע בו וגם החמיא לתפקודו בעת כהונתו כמבקר המדינה.

בראיון שעורר את המתיחות בין השניים אמר שפירא כי "מישהו מהצד יכול היה לומר שמה שקיבלתי ממנו כירושה הוא אדמה חרוכה... אני מתמודד עם ירושה לא פשוטה. אנחנו מנסים לשקם עכשיו את מה שהיה פה. ההשקפות שלי שונות לחלוטין מאלה של קודמי. גם הגישה למהות התפקיד שונה. אתן לכם דוגמה: לינדנשטראוס העניק ראיון עיתונאי ראשון עוד לפני שנכנס לתפקיד. אני חיכיתי תשעה חודשים. הקורא יסיק את המסקנות".

שפירא מתח ביקורת על כך שלינדנשטראוס עסק בסוגיות שאינן מתפקידו של המבקר, בהן לטענתו, פרשת המשט הטורקי ופרשת ביבי-טורס. הוא מתח ביקורת על חוק לינדנשטראוס שנועד לאפשר למבקר הקודם להשלים את העבודה על דו"ח הרפז. בתגובה שפורסמה באותה הכתבה, הגיב לינדנשטראוס בחריפות לטענותיו של שפירא.

שפירא הבהיר היום במכתב ששיגר לקודמו בתפקיד כי "לאחר פרסום הכתבה בערב חג הפסח, דבריי שם ותגובתך שם, שחרגו מהיחסים הטובים שהיו לנו, פגעו בך ואין זו כוונתי. פניתי אלייך והצעתי להיפגש וליישר את ההדורים, אולם היום אני יוצא לחופשה ומשכך ביקשתי שהדבר ייעשה טרם יציאתי. הריני מביע בזאת את התנצלותי על הדברים שנכתבו. למותר לציין שהבהרתי בראיון כי בתקופת כהונתך העלית את המודעות בציבור לביקורת המדינה לגבהים וזאת כמובן ייאמר לזכותך. עם שובי אצור קשר על מנת להיפגש ולפרט את מלוא הדברים שנאמרו בראיון, כשמטבע הדברים לא הכל נכלל בכתבה".

יוסף שפיראצילום: תומר אפלבאום

לינדנשטראוס קיבל את ההתנצלות וכתב לשפירא: "אני מקבל את התנצלותך. ההתנצלות נראית לי כנה ומשום כך החלטתי לקבל אותה ולראות את הפרשה כסגורה".

בנוסף, התנצל היום שפירא גם בפני מי ששימש כיועץ לענייני שחיתות של לינדנשטראוס, ניצב משנה בדימוס נחום לוי. באותו ראיון טען שפירא כי לוי חקר את פרשת ביבי-טורס ללא סמכות. "במשך ארבע שנים נתניהו לא היה שר אלא חבר כנסת", טען שפירא לידיעות אחרונות, "היתה לנו חוות דעת לפיה אין לנו סמכות לבדוק חברי כנסת. החוק מדבר רק על שרים וסגני שרים. אף על פי כן, נחום לוי ניהל חקירה בנושא הזה ביוזמתו, ללא סמכות".

שפירא הבהיר היום ללוי כי הוא מדגיש כי "לא מדובר בחריגה שלך מסמכות אלא שלמבקר המדינה אין סמכות לעסוק בכך. אני מקווה שהדברים הובנו, ואדגיש שנית - כי לא היתה כל כוונה לייחס לך אחריות אישית או התנהלות פגומה". מדובר בפעם השנייה שבה מתנצל שפירא בפני לוי, לאחר שבספטמבר האחרון טען המבקר כי לוי שהודח על ידיו ממשיך להחזיק את טיוטת הדו"ח בפרשת ביבי-טורס, בעוד שהטיוטה כבר הונחה על שולחנו של שפירא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ