ענת קם תובעת 2.6 מיליון שקלים מעיתון "הארץ"

לטענת קם, העיתון התרשל כשפרסם עותקי מסמכים סודיים שמסרה לכתב אורי בלאו ולא הגן עליה בהסכם עם השב"כ. "הארץ": נגיב בבית המשפט

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ענת קם, שנידונה למאסר של שלוש שנים וחצי בגין מסירת מסמכים צבאיים סודיים לכתב "הארץ" אורי בלאו, הגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה בסך 2.6 מיליון שקלים נגד עיתון "הארץ", נגד בלאו, נגד מו"ל העיתון עמוס שוקן ונגד סגן העורך לשעבר, אבי זילברברג. קם טוענת בתביעתה כי העיתון התרשל בכך שבחר לפרסם, לצד תחקיריו הצבאיים של בלאו, עותקים ממסמכים סודיים שמסרה לו והביא לחשיפתה כמקור.

בתביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אילן בומבך ויריב רונן, הוסיפה קם כי "בלאו וכלל הנתבעים התרשלו התרשלות מרחיקת-לכת כלפי התובעת, תוך רמיסה של כל אמת מידה משפטית, עיתונאית, אתית ואף מוסרית". לטענתה, "התרשלות פושעת זו, שהגיעה עד כדי התנכרות יוצאת דופן לזכויות הבסיסיות והחיוניות ביותר של התובעת, הסבה לה נזקים חמורים ביותר". 

בתביעה מעריכה קם את הנזקים שנגרמו לה בשלושה מיליון שקלים. בין היתר, היא מזכירה את שכר טרחת עורכי דינה בסך כ-420 אלף שקלים, אובדן הכנסה מוערך בסך כ-400 אלף שקלים, ושכר הדירה ששילמה במשך התקופה בה שהתה במעצר בית בסך כ-39 אלף שקלים. בתביעה נכתב כי משיקולי אגרה החליטה קם לתבוע 2.6 מיליון שקלים. היא מבקשת מבית המשפט לחייב את בלאו אישית לשלם חלק ניכר מהסכום, "לנוכח תפקידו המיוחד בגרימת העוול האדיר שנגרם לתובעת".

בתביעתה של קם מתוארות נסיבות מסירת המסמכים לבלאו לאחר כנס של ועד עיתונאי "הארץ" בו נכחה מתוקף תפקידה ככתבת לענייני תקשורת באתר "וואלה". לטענתה, בעת שמסרה לבלאו את המסמכים שאספה בשירותה הצבאי בלשכת אלוף פיקוד המרכז, היא דרשה ממנו לא לגלות לאיש שהיא המקור להם. בתביעתה נכתב כי היא "ידעה והבינה, כי מסירת החומרים הצבאיים איננה כדת וכדין, והיא ביקשה בכל מאודה שלא להיענש על כך בשום דרך שהיא".

ענת קם בביהמ"ש, היוםצילום: מילרוד מוטי

בהסתמך על דברי ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין במסיבת עיתונאים, שנערכה עם חשיפת הפרשה, טענה קם כי לולא היה "הארץ" מפרסם את עותק המסמכים, השב"כ לא היה פותח בחקירת ההדלפה. דיסקין אמר אז כי "כשאני רואה שלא מדובר בכמה משפטים בכתבה בעיתון, אלא במסמך אותנטי סודי של הצבא שמתפרסם, אני בודק". 
לטענת קם, בהסכם שנחתם בין בלאו לשב"כ בספטמבר 2009 לא הותנה כי המסמכים שיעביר בלאו למדינה לא ישמשו לאיתור המקור להם. "כל שנאמר הוא שמסמכים שיועברו על ידי בלאו 'לא ישמשו כראייה בהליך משפטי נגד החשוד בהדלפה'", נכתב בתביעה, "כך עולה כי בה במידה ש'הארץ' טרח לשמור על זכויותיו של בלאו, הוא הפקיר את המקור של בלאו". לטענת קם, החלטתו של בלאו להפר את ההסכם ולא להעביר לשב"כ את כל המסמכים שהעבירה לו אף הביאה להחמרה במצבה, שכן ההסכם בוטל ואיפשר למדינה להשתמש במסמכים במשפט נגדה.

קם טוענת כי בלאו התרשל כשהתקשר אליה ממכשיר טלפון הרשום על שמו, וכי התרשלותו מתבלטת ביתר שאת משום שידע לטענתה כי "הוא עצמו ופרסומיו השונים היו מושא למעקב מיוחד של השלטונות". קם טוענת כי לאחר חקירתו הראשונה של בלאו היה עליו ליידע אותה בדבר החקירה והשלכותיה. "בלאו או כל גורם אחראי או מייעץ אחר בעיתון 'הארץ', שבוודאי היה מודע לפניית השב"כ אל בלאו, לא טרחו להשיא לתובעת עצות מפיו של בעל ניסיון האמור להגן בכל מאודו על המקור שמסר בידיו מסמכים מסווגים", צוין. 

על פי התביעה, "מאז יום מעצרה (15.12.09) מצויה התובעת בתחושה קשה, שרק הלכה והתעצמה, שנובעת מהעובדה שבלאו, ביחד עם עיתון 'הארץ' וכמה מעובדיו בעת הרלוונטית לא שמרו עליה כמקור עיתונאי". בתביעה נכתב כי "התובעת מביטה כיום בעיניים כלות ובחוסר אונים על העתיד הצפוי לה לאחר שחרורה מהכלא. לעד תיאלץ התובעת להסביר, להצטדק ולהתנצל בגין מעשיה כמקור לעיתונאי. זאת, מעבר לכתם ההרשעה הפלילית ולעובדת הרישום הפלילי שממילא מונעים מהתובעת מלהגשים את עצמה".

מ"הארץ" נמסר כי העיתון יגיב לטענות בבית המשפט. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ